25.01.2023
Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym w terminie głównym zostanie przeprowadzony 17 maja 2023 r. Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się 16 czerwca 2023 roku. Wyniki egzaminu maturalnego ogłoszone zostaną 7 lipca 2023 roku.
Maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym zazwyczaj zdają absolwenci klasy humanistycznej. Egzamin ten wymaga solidniejszego przygotowania, ale także przeczytania większej ilości lektur. Egzamin ten, podobnie jak egzaminy z innych przedmiotów rozszerzonych, nie ma jednak wpływu na to, czy uczeń zda maturę, czy nie.
Wynik uzyskany z egzaminu zostanie odnotowany na świadectwie maturalnym i może być brany pod uwagę przez niektóre uczelnie wyższe podczas rekrutacji. Z pewnością będzie on miał znaczenie podczas rekrutacji np. na filologię polską.
Jak będzie wyglądała matura 2023 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym? Tłumaczymy!
Co znajdziesz w artykule
Język polski - matura 2022 matura próbna grudzień (formuła 2023) (poziom rozszerzony)
Język polski - matura 2022 arkusz pokazowy (formuła 2023) (poziom rozszerzony)
Język polski - matura 2022 (poziom rozszerzony)
Język polski - matura 2021 (poziom rozszerzony)
Język polski - matura 2020 (poziom rozszerzony)
Język polski - matura 2019 (poziom rozszerzony)
Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym w terminie podstawowym odbędzie się 17 maja 2023 roku o godzinie 9:00.
Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym w terminie dodatkowym odbędzie się 16 czerwca 2023 roku o godzinie 14:00.
sprawdź harmonogram matur 2023
Egzamin maturalny z języka polskiego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym sprawdza umiejętność dokonywania interpretacji porównawczej utworów literackich lub tworzenia wypowiedzi argumentacyjnej (w formie wybranej przez zdającego, np. rozprawki lub szkicu), wymagającej odniesienia się do tekstu historycznoliterackiego albo teoretycznoliterackiego, albo krytycznoliterackiego.
Podczas egzaminu zdający otrzymuje jeden arkusz egzaminacyjny zawierający 2 tematy wypracowania do wyboru, w tym jeden wymagający napisania wypowiedzi argumentacyjnej, drugi – interpretacji porównawczej dwóch tekstów literackich. Zdający realizuje jeden, wybrany przez siebie temat.
Ile będzie zadań z języka polskiego na poziomie rozszerzonym
Na egzaminie maturalnym z języka polskiego w 2023 roku uczeń będzie musiał napisać wypracowanie.
Ile punktów można zdobyć na poziomie rozszerzonym
Zobacz także
Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym będzie trwał:
Matura w Formule 2015 – nie ma progu punktowego z przedmiotu dodatkowego, oznacza to, że nie można nie zdać matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Uczeń ma jednak obowiązek, by podejść do jednego dodatkowego przedmiotu.
Matura w Formule 2023 – nie ma progu punktowego z przedmiotu dodatkowego, oznacza to, że nie można nie zdać matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. (Obowiązek uzyskania co najmniej 30% punktów z jednego z wybranych przedmiotów dodatkowych będzie obowiązywać od 2025 r.)
Pomimo tego, iż podejście do egzaminu z jednego przedmiotu do wyboru jest obowiązkowe, to nie obowiązują w nim żadne progi punktowe. Oznacza to, że podejście do egzaminu już go zalicza.
Uczniowi potrzebny będzie jedynie długopis lub pióro z czarnym wkładem czy tuszem. Niezbędne będzie także okazanie dowodu osobistego, by nauczyciel mógł zweryfikować tożsamość danej osoby.
W sali powinien być także zapewniony słownik ortograficzny, słownik poprawnej polszczyzny –nie mniej niż 1 na 25 osób.
Egzamin będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
Obowiązek przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym; bez progu zaliczenia. Obowiązek uzyskania co najmniej 30% punktów z jednego z wybranych przedmiotów dodatkowych – od 2025 r.
Formuła 2023:
Ograniczenie listy lektur w przypadku egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym oraz zmiana formatu arkusza.
Wyniki egzaminu maturalnego (w terminie głównym oraz dodatkowym) ogłoszone zostaną na stronie OKE w systemie ZIU - 7 lipca 2023 r. po godzinie 8 rano.
Sprawdź wyniki matur 2023
*w terminie głównym, dodatkowym oraz poprawkowym
Język polski jest jednym z częścięj wybieranych przedmiotów dodatkowych na maturze:
Zobacz jak wyglądały wyniki matur w twojej szkole:
Jakie były średnie wyniki z języka polskiego na poziomie rozszerzonym w 2022
Średni wynik z języka polskiego na poziomie rozszerzonym w 2022 roku wyniósł 55 procent.
Opinie zdających w latach ubiegłych
Po maturze z języka polskiego na poziomie rozszerzonym w 2022 roku większość uczniów była zadowolona: „Chyba nigdy nie napisałam tak szybko tak dobrej rozprawki” - brzmi komentarz jednej z uczennic. „Dobra, wyszłam, pisałam interpretację porównawczą i szło mi aż za dobrze, ciekawe czy było na tyle łatwe, czy źle zinterpretowałam” - napisała na Twitterze kolejna maturzystka.
Część uczniów nie była jednak zadowolona z tego, jak poszedł im ten egzamin: „Jaką daliście tezę i do czegoś się odnieśliście? Bo czuję, że to było za łatwe i coś źle zrozumiałam”. Jak widać zdania wśród uczniów są bardzo podzielone.
Utwory poetyckie w części pisemnej
Utwory poetyckie
Próbne egzaminy maturalne weszły na wyższy poziom, czyli poziom rozszerzony. W czwartek, 15 grudnia, uczniowie przystąpili do testu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Jakie zadania znalazły się w arkuszu egzaminacyjnym?
Czwartek to dzień zarezerwowany dla języków. W sesji porannej, która rozpoczęła się o godzinie 9:00 zdający zasiedli do poleceń z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. W sesji popołudniowej, czyli o godzinie 14:00 przystąpią do zadań z języków francuskiego i niemieckiego, również na poziomie dwujęzycznym.
dowiedz się więcej matura próbna z języka polskiego - poziom rozszerzony
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|