Branża doradztwo, księgowość i audyt.

Branża doradztwo, księgowość i audyt.

18.06.2021

praca księgowość

Praca w doradztwie, księgowości i audycie

Tylko dwie rzeczy na świecie są pewne: śmierć i podatki. Dlatego właśnie ludzie zajmujący się finansami, doradztwem biznesowym, kontrolą i audytem oraz księgowością i rozliczaniem podatków są na wagę złota. Z tego też powodu nie muszą się martwić o pracę ci, którzy mają żyłkę finansową i matematyczną – dopóki na świecie istnieje choćby jedna firma, będą miały pracę.

 

Oczekiwane wykształcenie, ukończone kierunki

W tej branży liczy się przede wszystkim znajomość przepisów prawa podatkowego oraz bycie na bieżąco ze wszelkimi zmianami w ustawodawstwie. Do 2014 roku, by wykonywać zawód doradcy podatkowego lub biegłego rewidenta, należało posiadać specjalny certyfikat księgowego.

Jednak od czasu deregulacji (ustawa z 10 sierpnia 2014 roku), jest to zawód otwarty dla tych, którzy chcieliby prowadzić księgi podatkowe i rachunkowe, tworzyć deklaracje podatkowe czy też udzielać porad jako doradca podatkowy.

W tym zawodzie odnajdą się m.in. absolwenci takich kierunków jak ekonomia i prawo, ponieważ tematyka, w jakiej obracają się doradcy podatkowi, jest naprawdę szeroka; od podatków od osób fizycznych po podatki międzynarodowe, ryzyko podatkowe czy fuzje.

kierunki studiów:

audyt finansowy

doradztwo inwestycyjno gospodarcze

doradztwo podatkowe

ekonomia

finanse i controlling

finanse i rachunkowość

finanse, audyt, inwestycje

matematyka w finansach

prawo

prawo zatrudnienia

prawo i finanse

rachunkowość i controlling

rachunkowość i podatki

zarządzanie i prawo w biznesie

 

Ważne umiejętności

Wiedza ekonomiczna i matematyczna, a także znajomość technologii informatycznych. W cenie są wszelkie ukończone kursy i szkolenia dotyczące rozliczania podatków, procesów finansowych i inwestycyjnych czy mechaniki działania biznesu. To samo dotyczy również analizy finansowej oraz controllingu. Dodatkowa znajomość języków obcych pozwala na pracę w sektorze BPO, gdzie są odpowiednio wyższe stawki. Warto być na bieżąco z prasą gospodarczą i istotnymi orzeczeniami sądowymi.

 

Doradztwo, księgowość i audyt proces rekrutacji

W procesie rekrutacji jak zwykle liczy się CV, ale także doświadczenie. Nie potrzeba posiadać specjalnego certyfikatu, jednak można się spodziewać, że kandydat będzie musiał wykazać się znajomością przepisów i prawa podatkowego. Kandydat na stanowiska związane z doradztwem, audytem i księgowością powinien posiadać wiedzą ekonomiczną i prawną, a także tą związaną z aktualnym orzecznictwem.

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe często stosują kilkustopniowy proces rekrutacji, składający się m.in. z wypełnienia formularza on-line na stronie firmy, testów on-line na terenie firmy, testów zdolności analitycznych oraz spotkań rekrutacyjnych z przedstawicielami firmy z działu HR.

Bardzo często pracownicy rekrutowani są już podczas praktyk i staży oferowanych im w trakcie studiów, ponieważ firmy na jak najwcześniejszym etapie chcą móc wyszkolić sobie pracownika pod kątem wymagań i procedur stosowanych w danej firmie.

 

Doradztwo, księgowość i audyt zarobki 2021*

 

Doradza zawodowy – 3590 zł brutto
Młodszy księgowy – 4200 zł brutto
Asystent w dziale finansowym – 4180 zł brutto
Doradca klienta – 4220 zł brutto
Księgowy – 4820 zł brutto
Specjalista ds. controllingu – 5790 zł brutto
Analityk finansowy – 6910 zł brutto
Audytor – 6900 zł brutto
Główny księgowy – 7500 zł brutto
Audytor wewnętrzny – 6900 zł brutto
Menedżer departamentu audytu – 13960 zł brutto
Kierownik ds. finansów – 11240 zł brutto
Kontroler finansowy – 8110 zł brutto
 
 

 

Pracodawcy

KMPG, M5R, Clariant Polska, Grupa Kapitałowa Obligo, Randstad Polska, Likims, Public Consulting Group, Dom Kredytowy NOTUS S.A., Expander, Deutsche Bank Polska S.A., McCormick Shared Services, Infosys BPO Poland Sp. z o.o., EY (dawniej Ernst & Young), Reed Employment Limited, Tate & Lyle Global Shared Services Sp. z o.o., G-Force Sp. z o.o.

 

* Wszystkie dane finansowe pochodzą ze strony wynagrodzenia.pl i/lub praca.pl.

Komentarze (1)

Si Senior odpowiedz

Menedżer departamentu audytu ? 7500 zł brutto - Senior zarabia więcej...