Finanse i controlling

Finanse i controlling

Studia na kierunku finanse i controlling możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Finanse i controlling stopień: (II), czas trwania: 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

FINANSE I CONTROLLING studia - kierunek studiów

Studia na kierunku finanse i controlling to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Studia na kierunku finanse i controlling
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia
Czas trwania 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku finanse i controlling możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | finanse i controlling - uczelnie >

Wymagania rekrutacyjne:

Studia na kierunku finanse i controlling są zadedykowane dla osób po studiach licencjackich. W procesie rekrutacji brana jest pod uwagę średnia ocen ze studiów.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Finanse i controlling - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, wybierając ten kierunek, obejmuje:

Program studiów i przedmioty

Przyszli absolwenci podczas trwania studiów uzyskają profesjonalną wiedzę z zakresu teorii zarządzania przedsiębiorstwami i poznają najnowsze techniki planowania przy organizacji pracy danej instytucji.

By móc swoją wiedzą wykorzystywać na polu zawodowym muszą zapoznać się oni z gospodarczym prawem międzynarodowym, ponieważ współcześnie każda, nawet najmniejsza gospodarka, wchodzi w sieć interakcji nie tylko na arenie lokalnej.

Podstawą kształcenia na tym kierunku jest rozpoznawania podstawowych doktryn gospodarczych, posiadanie wiedzy na temat uwarunkowań i różnic biznesowych danych regionów, a także umiejętne wykorzystywanie tej wiedzy w praktyce.

Student, kończąc edukację, dysponować będzie rozległą wiedzą z zakresu metod statystycznych oraz ekonometrycznych. Sprawne analiza gospodarcza danego przedsiębiorstwa musi opierać się na znajomości najważniejszych przepisów, dyrektyw i zaleceń Unii Europejskiej, które regulować będą działanie organizacji wybranych sektorów.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • podstawy ekonometrii, statystyki, matematyki analitycznej
 • podstawy ekonomii i socjologii
 • teorii organizacji i zarządzania przedsiębiorstwem
 • doktryn gospodarczych na arenie międzynarodowej
 • pojęć zrównoważonego rozwoju gospodarczego
 • współczesnego dorobku psychologii biznesu
 • metod statystycznych i ekonometrycznych
 • narzędzi informatycznych do gromadzenia i analizy danych finansowych
 • podstawowych dyrektyw UE w zakresie prawa gospodarczego

Jak wyglądają studia na kierunku finanse i controlling?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek finanse i controlling można realizować zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Dlatego też, ta opcja kształcenia będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą w pełni poświęcić się nauce i studiowaniu.

Jeżeli zdecydujesz się na powyższe studia, zdobędziesz kompleksowe wykształcenie ekonomiczne.

 

Studia na kierunku finanse i conreolling możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studenci, którzy aplikują na kierunek finanse i controlling będą mieli okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk ekonomicznych, gospodarczych oraz zarządzania. W siatce zajęć znajdzie się wiele rozwijających przedmiotów, takich jak:

 • statystyka matematyczna
 • controlling strategiczny
 • ubezpieczenia
 • logistyka
 • badania operacyjne

W czasie studiów, poznasz także specyfikę poszczególnych rynków finansowych oraz dowiesz się więcej na temat różnorodnych koncepcji zarządzania finansami przedsiębiorstw. Co więcej, nauczysz się konkretnych regulacji z obszaru prawa finansowego, gospodarczego i podatkowego, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student kierunku finanse i controlling zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim, rozwiniesz swoje zdolności z obszaru finansów i rachunkowości i nauczysz się przeprowadzania analiz finansowych i gospodarczych.

Co więcej, poznasz zasady działania controllingu finansowego w przedsiębiorstwie. W programie nauczania przewidziano także zajęcia z biznesowego języka angielskiego, dzięki którym zwiększysz swoje szanse na pracę w środowisku międzynarodowym.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Od wielu lat studia z zakresu ekonomii cieszą się niemalejącą popularnościąbowiem nieustający rozwój gospodarczy sprawia, że różnego rodzaju instytucje i przedsiębiorstwa poszukują finansowych analityków i specjalistów. Jednak wraz ze zmieniającymi się gospodarkami, przekształceniom muszą podlegać profile kształcenia przyszłych absolwentów.

Teraz same kwalifikacje z zakresu ekonomii i finansów to zbyt mało, by sylwetka potencjalnego pracownika była atrakcyjna na aktualnym rynku pracy. Studia na kierunku finanse i controlling pozwalają na rzetelne wykształcenie ekonomiczne. Drugim najważniejszym elementem kształcenia jest właśnie umiejętność planowania oraz ustalania celów finansowych danego przedsiębiorstwa.

Controlling uważany jest za jedną z nowych funkcji zarządzania, ponieważ łączy w sobie zagadnienia związane z analizą, przy jednoczesnym zasilaniu w informacje na temat rozwoju danej instytucji. Zatem jeśli interesują cię zagadnienia związane z ekonomią, statystykami, uważasz matematykę za królową nauk i chcesz jednocześnie zgłębiać najnowsze metody zarządzania, by w przyszłości uzyskać rozwojowe zatrudnienie, to te studia są właśnie dla ciebie.

 

5. Gdzie studiować finanse i controlling

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek finanse i controlling:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku finanse i controlling trwają 2 lata (studia II stopnia).

Kierunek finanse i controlling jest dostępny jedynie na drugim stopniu kształcenia. Ta opcja będzie idealnym wyborem dla absolwentów studiów wyższych, którzy chcą kontynuować naukę i zyskać nowe kwalifikacje zawodowe. W tym przypadku na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry i po tym czasie zdobędziesz tytuł magistra.

Możliwości zatrudnienia po ukończeniu tego kierunku:

Praca po studiach

Możliwości zatrudnienia po ukończeniu kierunku finanse i controlling są wyjątkowo różnorodne. Absolwenci mogą ubiegać się o pracę w różnorodnych korporacjach i instytucjach międzynarodowych, w których potrzebni są nie tylko analitycy ekonomiczni i finansowi, ale także osoby zajmujące się zarządzaniem i planowaniem celów finansowych przedsiębiorstwa.

Absolwent tego kierunku przygotowany jest do pracy na stanowiskach kierowniczych wysokiego i średniego szczebla, może podjąć pracę we wszelkiego rodzaju biurach analiz gospodarczych, biurach podatkowych, organizacjach pozarządowych zajmujących się doradztwem finansowym, czy w sektorze administracji publicznej.

Wykwalifikowani ekonomiści i finansiści, którzy dysponują dodatkową wiedzą na temat controllingu stają się poważną konkurencją na aktualnym rynku pracy.

 

Absolwent kierunku finanse i controlling znajdzie zatrudnienie jako/w takich miejscach jak:

 • stanowiska specjalistyczne w systemie zarządzania
 • doradcy i konsultanci w organizacjach o charakterze gospodarczym lub publicznym
 • prowadzenie własnej działalności
 • urzędy pracy
 • biura analizy finansowej
 • biura podatkowe

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Finanse i controlling studia niestacjonarne

Finanse i controlling studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Finanse i controlling studia II stopnia

Zobacz inne kierunki ekonomiczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki ekonomiczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

W jakich firmach możesz pracować po kierunku finanse i controlling

Miasta, które oferują studia na kierunku Finanse i controlling

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • Drzwi otwarte Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
 • Dzień Otwarty Wydziału Prawa i Administracji UŁ https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJkzVRdi_LG0cRIMXhgRsDc2Q https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/45afd-uniwersytet-lodzki-kierunki.jpg Uniwersytet Łódzki
 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJiVhlHiMJqkcR3LRNnD9vans Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
 • ul. Okopowa 59,  , 01-043 Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=ul.%20Okopowa%2059%20warszawa https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5068d-aeh-vizja.jpg Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
 • Dni otwarte https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/a4759-akademia-muzyczna-Lodz.jpg Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
 • ul. św. Jadwigi 12, Wrocław https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJe5O2FNnpD0cRJYDVarV7L1g https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/05309-wyzsza-szkola-prawa-wroc.jpg Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu

Komentarze (0)