Kierunki studiów w Zielonej Górze takie jak sztuki wizualne możesz realizować przede wszystkim w sposób stacjonarny. Elitarny kierunek opiera się na regularnych spotkaniach i systematycznej nauce, co prowadzi do gruntownego wykształcenia artystycznego i rozwinięcia niezbędnych umiejętności.
Program kształcenia opiera się na zajęciach, dla których bardzo ważne są malarstwo, rysunek, fotografia czy rzeźba, a także wiadomości z zakresu historii sztuki czy filozofii bądź innych nauk humanistycznych. W siatce zajęć znajdziesz na przykład takie przedmioty jak:
-
projektowanie graficzne,
-
projektowanie na potrzeby Internetu,
-
tendencje w sztuce współczesnej,
-
promocja kultury artystycznej i krytyka artystyczna,
-
animowane formy filmowe,
-
marketing sztuki,
-
analiza dzieła sztuki,
-
interaktywne działania przestrzenne
-
i wiele innych.
Kierunek sztuki wizualne w Zielonej Górze pozwala studentom wybrać konkretny moduł kształcenia. W ramach pierwszego stopnia w ofercie odnaleźć możemy fotografię, media cyfrowe i projektowanie graficzne oraz alternatywne formy edukacji. W ramach drugiego stopnia w ofercie znajduje się grafika, malarstwo bądź multimedia. Ofertę związaną z modułami kształcenia warto śledzić na stronie internetowej uczelni w Zielonej Górze, ponieważ może być ona uaktualniona przez nowe propozycje.
Studia artystyczne w zakresie sztuk wizualnych zapewniają wiedzę z zakresu przekazów wizualnych i medialnych, funkcjonowania rynku sztuki, wszechstronne wykształcenie z nauk humanistycznych. Studenci wykształcają umiejętności, które w sposób kreatywny pozwolą prowadzić absolwentom warsztaty twórcze. Studenci rozwijają zdolności związane z zajęciami artystycznymi, twórcze myślenie, a także posiadają umiejętność poprawnej komunikacji i pracy w zespole. Jeśli dostrzegasz w sobie otwartość i kreatywność myślenia, ten kierunek może być właśnie dla Ciebie.
1. Dla kogo ten kierunek?
Witold Dederko w publikacji „Przedmiot rzeczywisty i jego obraz” pisał tak: „Kompozycja artystyczna to wielka nauka, a nawet szereg nauk – geometria wykreślna, kolorystyka, deformacja, nauka o kontrastach kolorów, kształtach i proporcjach”. Wydaje się, że jest to doskonałe odniesienie do tego, czym są sztuki wizualne i jak duże znaczenie mają w kontekście tego typu studiów techniczno-artystycznych.
Kierunek sztuki wizualne w Zielonej Górze poszukuje kandydatów, którzy interesują się żywo kreacją, sztuką i estetyką, a ponad to mają ku temu predyspozycje manualne czy artystyczne. Studia artystyczne wiążą się także niejednokrotnie z zajęciami komputerowymi, zwłaszcza w zakresie grafiki komputerowej. Jeśli odnajdujesz w sobie zainteresowanie animacją i edukacją w odniesieniu do kultury współczesnej, ten kierunek jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku sztuki wizualne możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku sztuki wizualne w Zielonej Górze realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Zielonej Górze umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunki studiów w Zielonej Górze takie jak sztuki wizualne możesz realizować w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Uczelnia zapewnia gruntowne wykształcenie w bardzo wielu kierunkach, zarówno artystycznych, inżynierskich czy humanistycznych, a tym samym zapewnia interdyscyplinarne wykształcenie, ponieważ łączy w programie wiedzę z tych nauk.
4. Praca po studiach
Studia w Zielonej Górze na kierunku sztuki wizualne zapewniają absolwentom wiedzę, która jest niezwykle przydatna w momencie realizowania i upowszechniania przekazów wizualnych i medialnych w celach artystycznych, edukacyjnych czy użytkowych. Absolwenci prowadzą zajęcia warsztatowe odnoszące się do sztuk plastycznych, w sposób praktyczny potrafią funkcjonować na rynku sztuki, podejmują pracę w ośrodkach i instytucjach kultury, sztuki i edukacji pozaszkolnej, takich jak muzeum, galeria, dom kultury, a także w ośrodkach promocyjnych i reklamowych.
Absolwenci wybierają moduły kształcenia z mediów cyfrowych i projektowania graficznego, które pozwalają rozwinąć praktyczne umiejętności z zakresu multimediów, intermediów, animacji, projektowania graficznego czy fotografii. Odpowiednie kwalifikacje pozwalają na rozpoczęcie pracy w różnych dziedzinach życia kulturalnego i artystycznego.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia opiera się przede wszystkim na zajęciach artystycznych i humanistycznych. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak: struktury wizualne, projektowanie graficzne, projektowanie na potrzeby Internetu, animowane formy filmowe, książka jako obiekt i działanie warsztatowe, działania fotograficzne w przestrzeni, promocja kultury artystycznej i krytyka artystyczna, alternatywne koncepcje edukacji, arteterapia i wiele innych.