Grafika - Zielona Góra

Grafika - Zielona Góra

Studia na kierunku grafika w Zielonej Górze możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Zielonogórski

Uniwersytet Zielonogórski

Grafika stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne

Uczelnie, gdzie grafika jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet Zielonogórski

Uniwersytet Zielonogórski

Sztuki wizualne stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku sztuki wizualne

18.01.2024

Grafika studia Zielona Góra 2024 | woj. lubuskie

Grafika w Zielonej Górze to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej).

Grafika - Zielona Góra
Studia na kierunku grafika w Zielonej Górze
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)

Opis kierunku

Studia z zakresu grafiki to kierunek skoncentrowany na rozwijaniu praktycznych umiejętności. W trakcie nauki studenci poznają zasady tworzenia grafik 2D, 3D oraz uczą się obsługi profesjonalnych programów graficznych. Program studiów obejmuje także naukę zagadnień z obszaru historii sztuki oraz związanych z nowoczesnymi trendami w grafice. W planie zajęciowym studenci mogą spodziewać się przedmiotów takich jak np. pracownia grafiki — sitodruk, litografia, wklęsłodruk i wypukłodruk, projektowanie znaku i identyfikacji wizualnej, plakat i ilustracja, a także techniki przetwarzania obrazu i multimedia.

Doświadczenie zdobyte podczas studiów pozwalają na odnalezienie się zarówno w branży artystycznej, jak i IT. Absolwenci grafiki mogą szukać pracy w agencjach graficznych i reklamowych albo w wydawnictwach. Współcześnie duże zainteresowanie usługami grafików wyrażają firmy zajmujące się projektowaniem stron internetowych oraz wytwórnie gier komputerowych. Niektórzy absolwenci obejmują również stanowiska art directorów, animatorów czy ilustratorów. Jako grafik będziesz miał też możliwość założenia własnej działalności zajmującej się grafiką użytkową.

 

Uczelnie

W Zielonej Górze grafikę możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Zielonogórskim.
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Zielonej Górze na kierunku grafika w roku akademickim 2024/2025 najczęściej brany jest pod uwagę przegląd prac kandydata oraz wynik rozmowy kwalifikacyjnej. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku grafika w uczelniach publicznych są bezpłatne. 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek grafika w Zielonej Górze?

Studia artystyczne w Zielonej Górze na kierunku grafika oferują niewielką ilość miejsc dla najlepszych kandydatów, którzy pragną kształcić się w zakresie historii sztuki i sztuk graficznych. Kwalifikacja na tego typu studia skupia się przede wszystkim na rozmowie kwalifikacyjnej, która odnosi się do współczesnego życia artystycznego, a także prac własnych, które wcześniej należy dostarczyć do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. W teczce powinny znajdować się prace z zakresu malarstwa i rysunku (technika dowolna) oraz dodatkowo z zakresu projektowania graficznego, grafiki warsztatowej czy fotografii. Świadectwo dojrzałości gra tu drugorzędną rolę, niemniej jednak warto zdać wybrane przedmioty na najwyższym poziomie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku grafika w Zielonej Górze?

Studia w Zielonej Górze na kierunku grafika możesz realizować przede wszystkim w zakresie studiów stacjonarnych, które odbywają się w ramach regularnych spotkań i wsparte są dużą ilością praktyki zawodowej oraz zajęć plenerowych. Wiążą się także z systematyczną nauką i realizacją wymaganych projektów graficznych.

Program kształcenia opiera się na zajęciach z malarstwa, rzeźby, grafiki czy historii sztuki. W siatce zajęć znajdziesz przedmioty, pracownie i plenery takie jak na przykład:

 • socjologia sztuki,
 • fotografia intermedialna,
 • podstawy wideo,
 • rysunek anatomiczny,
 • struktury wizualne,
 • pracownia artystycznego druku płaskiego (litografia i sitodruk),
 • podstawy multimediów i technik przetwarzania obrazu,
 • plener artystyczny
 • i wiele innych.

Siatka zajęć przewiduje przedmioty obowiązkowe i obieralne. W sferze kształcenia kierunkowego studenci mogą wybrać pracownie odnoszące się do technik warsztatowych lub projektowania graficznego. Przyszli absolwenci wybierają Pracownie Wolnego Wyboru inne niż dyplomowa. Pozwala to uzyskać dodatkowe umiejętności, które są niezwykle przydatne w pracy w studiach graficznych, galeriach sztuki czy ośrodkach kultury.

Absolwenci zdobywają wiedzę, która odnosi się do realizacji prac artystycznych i sztuk plastycznych. Zapoznają się z tematem współczesnych trendów w zakresie grafiki warsztatowej i projektowej, zdobywają wiedzę odnoszącą się do rozwoju technologicznego, kwestii finansowych, marketingowych i aspektów prawnych. Zdobywają umiejętności realizacji prac artystycznych, ekspresji artystycznej, umiejętności warsztatowe, pracy w zespole, umiejętności kreacji artystycznej i prezentacji publicznej, a także rozwijają kompetencje społeczne takie jak niezależność, krytycyzm, komunikacja społeczna czy ochrona własności przemysłowej i prawa autorskiego. Kierunek grafika w Zielonej Górze zapewnia interdyscyplinarne wykształcenie, które wiąże się z rozwojem artystycznym, intelektualnym, społecznym i psychologicznym.

 

1. Dla kogo ten kierunek?

Plakaty, magazyny, ilustracje, druki okolicznościowe, a nawet banknoty sprawiają, że nieustannie mamy do czynienia z twórczością graficzną, która wykorzystywana jest wręcz na masową skalę. Grafika to jedna z najpopularniejszych, a także najnowocześniejszych dziedzin odnoszących się do sztuk plastycznych. Jest ona rozpatrywana zarówno w kategorii artystycznej, jak i użytkowej. Grafika artystyczna, czy też warsztatowa, pozwala artyście zgłębiać proces twórczy i stawia na oryginalność dzieła. Grafika użytkowa wiąże się z grafiką i drukarstwem artystycznym i odnosi się do rynku wydawniczego i reklamy.

Nie ulega wątpliwości, że kierunek grafika w Zielonej Górze szuka osobowości, które wypełnią tak elitarne grono artystyczne. Musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że grafika wiąże się nie tylko ze zdolnościami plastycznymi, chociaż są one z pewnością kluczowe. To także umiejętność obsługi programów graficznych, znajomość rynku sztuki czy wiedza z zakresu reklamy i marketingu. Jeśli podzielasz tego typu zainteresowania i dostrzegasz w sobie potencjał, który umożliwi Ci pracę w tej branży, studia artystyczne są właśnie dla Ciebie.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku grafika możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku grafika w Zielonej Górze realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata.
Uczelnie w Zielonej Górze umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątkuStudia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

3. Gdzie studiować

Kierunki studiów w Zielonej Górze takie jak grafika możesz realizować w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Uczelnia pragnie zapewnić swoim studentom najlepsze wykształcenie, które w sposób praktyczny wykorzystywane jest w ramach praktyk zawodowych. Uniwersytet Zielonogórski ma w swojej ofercie bardzo wiele przedmiotów z zakresu nauk artystycznych, technicznych czy humanistycznych.

 

4. Praca po studiach

Studia w Zielonej Górze w zakresie grafiki zapewniają absolwentom zdobycie bądź rozwój umiejętności odnoszących się do tradycyjnych oraz współczesnych technik graficznych, co przekłada się na twórcze realizacje w zakresie grafiki warsztatowej i cyfrowej, ale także w ramach grafiki użytkowej, wiążącej się z grafiką projektową i wydawniczą.

Absolwenci znajdują zatrudnienie w studiach graficznych, drukarniach, wydawnictwach, galeriach sztuki i salonach wystawowych. Zajmują się projektowaniem stron internetowych, multimediów i animacji komputerowych. Studenci zdobywają wiedzę, która służy im w przypadku promowania sztuki bądź pracy w sferze animacji kultury. Absolwenci podejmują działania zarówno wydawniczo-projektowe, jak i filmowo-fotograficzne.

 

5. Program studiów i przedmioty

Program kształcenia obfituje w przedmioty wiążące się z rozwojem umiejętności rysunkowych i malarskich, a także uzupełniają wiedzę odnoszącą się do historii sztuki. W siatce zajęć znajdziesz na przykład: tendencje w sztuce współczesnej, estetykę, filozofię, podstawy wideo, rysunek anatomiczny, podstawy multimediów i technik przetwarzania obrazu, podstawy grafiki projektowej i wiele innych. Przedmioty są zarówno obligatoryjne, jak i obieralne, zależne od zainteresowań studentów.

Uczelnie w Zielonej Górze - kierunek grafika:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Zielonogórski (Wydział Artystyczny UZ) stacjonarne I stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku grafika w Zielonej Górze?

Studia na kierunku Grafika w Zielonej Górze trwają 3 lata (studia I stopnia).

Kierunki studiów w Zielonej Górze takie jak grafika możesz realizować w ramach pierwszego stopnia. Są to studia licencjackie, które trwają trzy lata, czyli sześć semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Zapewniają gruntowne wykształcenie artystyczno-techniczne, które pozwala podjąć pracę po zakończeniu pierwszego etapu.

Studia licencjackie przygotowują absolwentów do podjęcia studiów na drugim stopniu w zakresie kierunków, które tematycznie wiążą się z grafiką. Studia magisterskie mają za zadanie uzupełnić wiedzę zdobytą na stopniu pierwszym, bądź zaoferować zupełnie nowe wizje, które w przypadku grafiki mogą być niezwykle użyteczne. Absolwenci pierwszego stopnia grafiki mogą realizować studia drugiego stopnia na przykład w zakresie grafiki w innym mieście bądź w zakresie sztuk wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Warto zapoznać się z ofertą studiów drugiego stopnia, którą znajdziesz na stronie internetowej uczelni w Zielonej Górze.

Grafika w Zielonej Górze - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat

Jaka praca po kierunku grafika w Zielonej Górze?

Jak podają źródła, grafika wśród kierunków artystycznych zyskuje coraz bardziej ugruntowaną pozycję i potencjał komercyjny, co sprowadza się do tego, że istnieje zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Uczelnie w Zielonej Górze zapewniają swoim absolwentom interdyscyplinarne wykształcenie, które przekłada się na pracę w agencjach reklamowych, agencjach projektowych, instytucjach kultury, instytucjach wydawniczych, w wydawnictwach. Studenci podejmują się założenia własnej działalności gospodarczej i oferują usługi odnoszące się do grafiki warsztatowej, grafiki cyfrowej, a także grafiki projektowej i grafiki wydawniczej.

Absolwenci zgłębiają wiedzę z zakresu typografii, grafiki wydawniczej, liternictwa, multimediów, animacji komputerowej, zapoznają się z programami komputerowymi, takimi jak na przykład Adobe Ilustrator czy Adobe Photoshop. Pracują zarówno jako graficy komputerowi, ale także w różnych branżach, które wymagają usług graficznych. Absolwenci zajmują się projektowaniem i realizacją projektów odnoszących się do animacji kultury i promocji kulturowych, projektowaniem grafik użytkowych w pracowniach projektowych, wydawnictwach czy agencjach reklamowych. Są projektantami multimediów w studiach filmowych, promotorami sztuk plastycznych na rynku sztuki (galerie, muzea, mass-media, instytucje promocyjne). Stają się specjalistami w swojej dziedzinie dzięki wiedzy z historii sztuki, filozofii, teorii sztuki, estetyki, teorii i historii kultury, marketingu, rynku sztuki.

Studia w Zielonej Górze pozwalają rozwijać się studentom na bardzo wielu płaszczyznach zarówno artystycznych, technicznych, jak i humanistycznych. Szeroka wiedza przekłada się na wszechstronność, która umożliwia pracę w wielu branżach i sektorach zarówno publicznych, jak i prywatnych.

Gdzie studiować na kierunku grafika w Zielonej Górze?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Zielonogórskim.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku grafika, w roku akademickim 2023/2024, Uniwersytet Zielonogórski oferuje 12 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.

 

Kierunek grafika - uczelnie w Zielonej Górze:

 

czytaj dalej uczelnie w Zielonej Górze

 

Grafika studia stacjonarne - uczelnie w Zielonej Górze

 

Grafika studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Zielonej Górze

 

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek grafika w Zielonej Górze?

Studia artystyczne w zakresie grafiki należą do jednych z najbardziej elitarnych kierunków studiów. Chociaż wiele osób pragnie zajmować się tą dziedziną, trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że nie jest to branża dla każdego. Aby uniknąć rozczarowań w przyszłości, zastawów się:

 • Czy masz zdolności manualne i predyspozycje artystyczne związane z umiejętnościami rysunkowymi, malarskimi czy fotograficznymi?
 • Czy interesujesz się współczesnym rynkiem sztuki i pragniesz pracować w branży artystycznej?
 • Czy jesteś jednostką twórczą i szczycisz się tym, że masz wiele pomysłów i widzisz różne rozwiązania w zakresie kwestii graficznych?

Jeśli odpowiedzi na te pytania są twierdzące, ten kierunek może być właśnie dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że na jedno miejsce jest bardzo wielu chętnych, a liczba miejsc jest bardzo ograniczona. Dostają się najlepsi! W postępowaniu kwalifikacyjnym najistotniejszy jest egzamin wstępny oraz rozmowa kwalifikacyjna, która dotyczy współczesnego życia artystycznego oraz prac własnych, wcześniej dostarczonych do Komisji Rekrutacyjnej. Teczka powinna zawierać minimum dziesięć prac z zakresu malarstwa i rysunku, wykonanych w technice dowolnej, oraz dodatkowo prace z zakresu projektowania graficznego, grafiki warsztatowej i fotografii. Szczegółowe informacje i wymogi odnoszące się do egzaminu wstępnego znajdziesz na stronie internetowej Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Wyniki z egzaminów maturalnych grają w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunek grafika w Zielonej Górze drugorzędną rolę. Musisz oczywiście zdać przedmioty obowiązkowe dla wszystkich maturzystów. Warto także zainteresować się zdawaniem przedmiotów dodatkowych. Na poziomie rozszerzonym bądź podstawowym możesz zdać na przykład historię, historię sztuki czy wiedzę o kulturze bądź dodatkowy język obcy nowożytny. Najwyższą ilość punktów dostarcza zazwyczaj także udział w olimpiadach i konkursach. Laureaci i finaliści zapewniają sobie miejsce na listach przyjętych. Spróbuj swoich sił na przykład w Olimpiadzie Artystycznej.

Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu wymaganych dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Najważniejszy jest oczywiście egzamin wstępny. Komisja Rekrutacyjna oczekuje jednak świadectwa dojrzałości, świadectwa ukończenia studiów do wglądu, zdjęć do legitymacji, podania i oświadczenia, dowodu osobistego do wglądu, teczki z pracami rysunkowymi, zaświadczeń o wysokich wynikach w olimpiadach i konkursach, jeśli brałeś/aś w nich udział. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania kwalifikacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Zielonej Górze.

 

STUDIA W ZIELONEJ GÓRZE - ważne informacje

kierunki studiów w Zielonej Górze

studia w Zielonej Górze

 

GRAFIKA - ważne informacje

grafika studia

grafika studia online

studia artystyczne w Zielonej Górze

studia artystyczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Grafika Zielona Góra studia i stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Grafika Zielona Góra studia stacjonarne

Grafika w Zielonej Górze

Jakie opinie mają studia na kierunku grafika w Zielonej Górze?

Studia artystyczne w Zielonej Górze na kierunku grafika uchodzą za jedne z najpopularniejszych i najbardziej obleganych kierunków ostatnich lat.

Mikołaj, student drugiego roku studiów licencjackich, stwierdził:

Projektowanie graficzne jest teraz bardzo opłacalne, ponieważ XXI wiek wiąże się z wizualizacją zupełnie wszystkiego. Jeśli jesteś w tym dobry, masz szansę stać się ikoną popkultury. Mam nadzieję, że uda się to i mnie.

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia