Sztuki wizualne - kierunek studiów 

Lekcje plastyki prowadzone w początkowych klasach szkoły podstawowej wszyscy kojarzymy podobnie: z trójkątem słońca rysowanym w rogu kartki A4, z szlaczkiem trawy, koślawymi drzewami, z których każde musiało mieć dziuplę dorysowaną czarną kredką, z uproszczonym światem dziecięcej wyobraźni, przelewanym do cierpliwych bloków rysunkowych. Choć o wartości artystycznej pierwszych dzieł sztuki tworzonych przez najmłodszych adeptów kredki i ołówka nie można powiedzieć wiele, ich tworzenie jest bardzo istotnym etapem dziecięcego rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Pomaga odnaleźć własne spojrzenie na rzeczywistość i nie bać się go wyrażać, kształtuje wrażliwość, buduje wiarę w swoje możliwości. O tym, jakie role pełni sztuka (zwłaszcza ta operująca obrazem) w życiu człowieka na każdym etapie jego rozwoju i w różnych aspektach życia społecznego, dowiadują się osoby, które wybierają studia na kierunku sztuki wizualne. To znakomita okazja do zdobycia wiedzy z zakresu sztuk wizualnych, ich roli i miejsca w tradycji kultury oraz w kulturze współczesne, oraz szansa na doskonalenie praktycznych umiejętności malarskich, rysunkowych, graficznych lub związanych z projektowaniem przestrzeni i designem – w zależności od wybranej specjalizacji.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli jesteś świadomy złożonej roli, znaczenia i oddziaływania środków wyrazu związanych ze sztuką obrazu na percepcję człowieka, chciałbyś wykorzystać ich potencjał w pracy artystycznej, edukacyjnej, kulturalnej lub użytkowej, interesuje Cię historia i tradycja sztuk wizualnych, ale jesteś otwarty na najnowsze techniki i sposoby wykorzystywania obrazu, sprawnie posługujesz się narzędziami pracy artysty i potrafisz stworzyć spójny przekaz twórczy, współbrzmiący z Twoją wizją rzeczywistości, studia na kierunku sztuki wizualne mogą okazać się tym, czego szukasz.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Filarami Twojej edukacji artystycznej staną się trzy przedmioty: malarstwo, rysunek i rzeźba. Podczas zajęć przybliżających Ci trzy wspomniane dziedziny sztuki wizualnej nie tylko dowiesz się jak przebiegał ich rozwój na przestrzeni wieków, jak wielcy twórcy pędzla i dłuta tworzyli to, co dziś nazywamy dorobkiem i tradycją sztuki, ale sam popracujesz nad własnym stylem artystycznym tworząc prace w ramach licznych pracowni warsztatowych. Zapoznasz się z historią sztuki, przyjrzysz się technikom fotograficznym – zarówno tradycyjnym, jak i cyfrowym, wciąż ewoluującym ze względu na popularność tej dziedziny sztuki. Zajmiesz się grafiką warsztatową i oswoisz proces powstawania druku za pomocą technik druku wklęsłego i wypukłego, opanujesz podstawy liternictwa i typografii przydatnych w pracy z obrazem. Przyjrzysz się relacjom między obrazem artystycznym a narzędziami multimedialnymi, wykorzystywanymi w procesie twórczym oraz w procesie komunikacji z odbiorcami sztuki. Dowiesz się w jaki sposób wykorzystywać właściwości i potencjał obrazu w sztuce użytkowej, designie i projektowaniu przestrzeni. Poznasz teorię rysunku, teorię sztuki, teorię filmu i animacji, dowiesz się czym są formy przestrzenne i formy wizualne oraz w jaki sposób je tworzyć, zdobędziesz umiejętność posługiwania się wybranym językiem obcym w mowie i piśmie, z uwzględnieniem słownictwa specjalistycznego związanego ze sztuką.

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku sztuki wizualne? Wszystko zależy od Twoich wizji dalszego rozwoju, opartych na inwestowaniu w twórczą indywidualność, projektowanie lub pracę z ludźmi. Dyplom z dziedziny sztuk wizualnych pozwoli Ci na wybór każdej z wymienionych dróg rozwoju zawodowego. Możesz więc zainwestować swój czas i umiejętności w pracę nad artystycznie rozpoznawalnym nazwiskiem, malując, rzeźbiąc, rysując lub fotografując. Do fotografii możesz również podejść od strony komercjalno-użytkowej: wykonywać okolicznościowe sesje zdjęciowe, pracować dla branży reklamowej, modowej, sportowej etc. Solidna wiedza z zakresu sztuk wizualnych otworzy przed Tobą drzwi agencji marketingowych i reklamowych, gdzie będziesz mógł zatrudnić się w charakterze grafika. Absolwenci, którzy kończą studia na kierunku sztuki wizualne, bardzo często decydują się również na pracę projektanta przedmiotów użytkowych (mebli, dodatków), zajmują się aranżacją przestrzeni i wnętrz, wiążą swoją karierę z instytucjami kultury, wydawnictwami, redakcjami prasowymi, radiowymi i telewizyjnymi oraz mass-mediami.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na sztuki wizualne na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: w procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku sztuki wizualne podstawą jest złożony komplet wymaganych dokumentów, oraz wyniki uzyskane przez kandydata podczas egzaminu praktycznego sprawdzającego jego przydatność do wybranego kierunku studiów:

 • rysunek (studium postaci),
 • do wyboru: malarstwo (studium martwej natury) lub rzeźba (studium głowy),
 • zadanie kompozycyjno-projektowe.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK SZTUKI WIZUALNE

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Ścieżki kształcenia na kierunku kulturoznawstwo

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU SZTUKI WIZUALNE

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Studia I stopnia

Studia II stopnia

Zobacz inne kierunki Artystyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując sztuki wizualne?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • teorii z zakresu malarstwa, rysunku i rzeźby oraz praktyki twórczej związanej z każdą z tych dziedzin działalności artystycznej
 • historii sztuki
 • fotografii z uwzględnieniem tradycyjnych i cyfrowych technik utrwalania obrazu na zdjęciach
 • grafiki warsztatowej
 • technik powstawania druku (druk wklęsły, druk wypukły)
 • podstaw liternictwa i typografii oraz wykorzystywania ich w pracy nad obrazem
 • relacji między sztuką obrazu a narzędziami multimedialnymi wykorzystywanymi w procesie twórczym oraz w procesie komunikowania się z odbiorcami sztuki
 • społecznej, kulturowej i edukacyjnej roli sztuki obrazu
 • aranżowania przestrzeni
 • projektowania przedmiotów sztuki użytkowej (mebli, dodatków)
 • najnowszych trendów w dziedzinie współczesnego designu
 • teorii sztuki, rysunku oraz filmu i animacji
 • tworzenia i właściwości form przestrzennych oraz form wizualnych
 • znajomości wybranego języka obcego w mowie i piśmie z uwzględnieniem słownictwa specjalistycznego stosowanego w środowisku artystycznym
 • wizualnych aspektów marketingu i reklamy

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

SZTUKI WIZUALNE STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

SZTUKI WIZUALNE STUDIA I STOPNIA

SZTUKI WIZUALNE STUDIA II STOPNIA

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku sztuki wizualne?

Absolwent kierunku sztuki wizualne znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • artysta realizujący się w wybranej dziedzinie sztuki – malarstwie, rzeźbie, rysunku
 • grafik komputerowy
 • twórca animacji
 • agencjach marketingowych i reklamowych
 • instytucjach kultury zaangażowanych w propagowanie i rozwój sztuk wizualnych (galerie, domy kultury, muzea)
 • projektant mebli, przedmiotów sztuki użytkowej i wnętrz
 • fotograf
 • wydawnictwach
 • redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych
 • branży medialnej
 • osoba prowadząca warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU SZTUKI WIZUALNE

Komentarze (0)