Sztuki wizualne - kierunek studiów 

Lekcje plastyki prowadzone w początkowych klasach szkoły podstawowej wszyscy kojarzymy podobnie: z trójkątem słońca rysowanym w rogu kartki A4, z szlaczkiem trawy, koślawymi drzewami, z których każde musiało mieć dziuplę dorysowaną czarną kredką, z uproszczonym światem dziecięcej wyobraźni, przelewanym do cierpliwych bloków rysunkowych. Choć o wartości artystycznej pierwszych dzieł sztuki tworzonych przez najmłodszych adeptów kredki i ołówka nie można powiedzieć wiele, ich tworzenie jest bardzo istotnym etapem dziecięcego rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Pomaga odnaleźć własne spojrzenie na rzeczywistość i nie bać się go wyrażać, kształtuje wrażliwość, buduje wiarę w swoje możliwości. O tym, jakie role pełni sztuka (zwłaszcza ta operująca obrazem) w życiu człowieka na każdym etapie jego rozwoju i w różnych aspektach życia społecznego, dowiadują się osoby, które wybierają studia na kierunku sztuki wizualne. To znakomita okazja do zdobycia wiedzy z zakresu sztuk wizualnych, ich roli i miejsca w tradycji kultury oraz w kulturze współczesne, oraz szansa na doskonalenie praktycznych umiejętności malarskich, rysunkowych, graficznych lub związanych z projektowaniem przestrzeni i designem – w zależności od wybranej specjalizacji.

Jeśli jesteś świadomy złożonej roli, znaczenia i oddziaływania środków wyrazu związanych ze sztuką obrazu na percepcję człowieka, chciałbyś wykorzystać ich potencjał w pracy artystycznej, edukacyjnej, kulturalnej lub użytkowej, interesuje Cię historia i tradycja sztuk wizualnych, ale jesteś otwarty na najnowsze techniki i sposoby wykorzystywania obrazu, sprawnie posługujesz się narzędziami pracy artysty i potrafisz stworzyć spójny przekaz twórczy, współbrzmiący z Twoją wizją rzeczywistości, studia na kierunku sztuki wizualne mogą okazać się tym, czego szukasz.

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Filarami Twojej edukacji artystycznej staną się trzy przedmioty: malarstwo, rysunek i rzeźba. Podczas zajęć przybliżających Ci trzy wspomniane dziedziny sztuki wizualnej nie tylko dowiesz się jak przebiegał ich rozwój na przestrzeni wieków, jak wielcy twórcy pędzla i dłuta tworzyli to, co dziś nazywamy dorobkiem i tradycją sztuki, ale sam popracujesz nad własnym stylem artystycznym tworząc prace w ramach licznych pracowni warsztatowych. Zapoznasz się z historią sztuki, przyjrzysz się technikom fotograficznym – zarówno tradycyjnym, jak i cyfrowym, wciąż ewoluującym ze względu na popularność tej dziedziny sztuki. Zajmiesz się grafiką warsztatową i oswoisz proces powstawania druku za pomocą technik druku wklęsłego i wypukłego, opanujesz podstawy liternictwa i typografii przydatnych w pracy z obrazem. Przyjrzysz się relacjom między obrazem artystycznym a narzędziami multimedialnymi, wykorzystywanymi w procesie twórczym oraz w procesie komunikacji z odbiorcami sztuki. Dowiesz się w jaki sposób wykorzystywać właściwości i potencjał obrazu w sztuce użytkowej, designie i projektowaniu przestrzeni. Poznasz teorię rysunku, teorię sztuki, teorię filmu i animacji, dowiesz się czym są formy przestrzenne i formy wizualne oraz w jaki sposób je tworzyć, zdobędziesz umiejętność posługiwania się wybranym językiem obcym w mowie i piśmie, z uwzględnieniem słownictwa specjalistycznego związanego ze sztuką.

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku sztuki wizualne? Wszystko zależy od Twoich wizji dalszego rozwoju, opartych na inwestowaniu w twórczą indywidualność, projektowanie lub pracę z ludźmi. Dyplom z dziedziny sztuk wizualnych pozwoli Ci na wybór każdej z wymienionych dróg rozwoju zawodowego. Możesz więc zainwestować swój czas i umiejętności w pracę nad artystycznie rozpoznawalnym nazwiskiem, malując, rzeźbiąc, rysując lub fotografując. Do fotografii możesz również podejść od strony komercjalno-użytkowej: wykonywać okolicznościowe sesje zdjęciowe, pracować dla branży reklamowej, modowej, sportowej etc. Solidna wiedza z zakresu sztuk wizualnych otworzy przed Tobą drzwi agencji marketingowych i reklamowych, gdzie będziesz mógł zatrudnić się w charakterze grafika. Absolwenci, którzy kończą studia na kierunku sztuki wizualne, bardzo często decydują się również na pracę projektanta przedmiotów użytkowych (mebli, dodatków), zajmują się aranżacją przestrzeni i wnętrz, wiążą swoją karierę z instytucjami kultury, wydawnictwami, redakcjami prasowymi, radiowymi i telewizyjnymi oraz mass-mediami.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na sztuki wizualne na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: w procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku sztuki wizualne podstawą jest złożony komplet wymaganych dokumentów, oraz wyniki uzyskane przez kandydata podczas egzaminu praktycznego sprawdzającego jego przydatność do wybranego kierunku studiów:

 • rysunek (studium postaci),
 • do wyboru: malarstwo (studium martwej natury) lub rzeźba (studium głowy),
 • zadanie kompozycyjno-projektowe.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK SZTUKI WIZUALNE

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Kierunek sztuki wizualne prowadzony jest przez:

Wydział Sztuki UR

Zobacz inne kierunki Artystyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując sztuki wizualne?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • teorii z zakresu malarstwa, rysunku i rzeźby oraz praktyki twórczej związanej z każdą z tych dziedzin działalności artystycznej
 • historii sztuki
 • fotografii z uwzględnieniem tradycyjnych i cyfrowych technik utrwalania obrazu na zdjęciach
 • grafiki warsztatowej
 • technik powstawania druku (druk wklęsły, druk wypukły)
 • podstaw liternictwa i typografii oraz wykorzystywania ich w pracy nad obrazem
 • relacji między sztuką obrazu a narzędziami multimedialnymi wykorzystywanymi w procesie twórczym oraz w procesie komunikowania się z odbiorcami sztuki
 • społecznej, kulturowej i edukacyjnej roli sztuki obrazu
 • aranżowania przestrzeni
 • projektowania przedmiotów sztuki użytkowej (mebli, dodatków)
 • najnowszych trendów w dziedzinie współczesnego designu
 • teorii sztuki, rysunku oraz filmu i animacji
 • tworzenia i właściwości form przestrzennych oraz form wizualnych
 • znajomości wybranego języka obcego w mowie i piśmie z uwzględnieniem słownictwa specjalistycznego stosowanego w środowisku artystycznym
 • wizualnych aspektów marketingu i reklamy

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku sztuki wizualne?

Absolwent kierunku sztuki wizualne znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • artysta realizujący się w wybranej dziedzinie sztuki – malarstwie, rzeźbie, rysunku
 • grafik komputerowy
 • twórca animacji
 • agencjach marketingowych i reklamowych
 • instytucjach kultury zaangażowanych w propagowanie i rozwój sztuk wizualnych (galerie, domy kultury, muzea)
 • projektant mebli, przedmiotów sztuki użytkowej i wnętrz
 • fotograf
 • wydawnictwach
 • redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych
 • branży medialnej
 • osoba prowadząca warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU SZTUKI WIZUALNE

Komentarze (0)