Studia na kierunku gospodarka i administracja publiczna łączą zagadnienia z zakresu administracji, ekonomii, prawa i zarządzania, co pozwala studentom zdobyć interdyscyplinarną wiedzę. Kształcenie ma też unikalną ofertę płatnych staży, które można odbyć u najatrakcyjniejszych pracodawców w regionie.
Zajęcia obejmują nowoczesne formy dydaktyczne – wyjazdowe sympozja naukowe, debaty oksfordzkie, projekty multimedialne, warsztaty z biznesem czy szkolenia. Poza tym potwierdzeniem jakości studiów są najwyższe oceny przyznane przez Polską Komisję Akredytacyjną we wszystkich kategoriach.
Studia pozwalają lepiej zrozumieć wzajemne oddziaływanie sektora publicznego, prywatnego i organizacji pozarządowych. Kształcenie zostało również uhonorowane prestiżową akredytacją międzynarodową przyznaną przez European Association for Public Administration Accreditation (EAPAA).
Poza tym w trakcie studiów słuchacze mają do wyboru takie ścieżki dydaktyczne, jak np.:
-
Finanse i audyt,
-
Zarządzanie organizacjami sektora publicznego,
-
Menedżer w gospodarce publicznej,
-
Menedżer finansów publicznych,
-
Menedżer samorządu terytorialnego,
-
Przywództwo w gospodarce 4.0,
-
Expert in Leadership and Change Management in Public Organizations (w języku angielskim).
W programie kształcenia ujęto takie zajęcia, jak m.in.:
-
Geografia ekonomiczna,
-
Historia gospodarcza,
-
Mikroekonomia,
-
Organizacja i zarządzanie,
-
Podstawy prawa,
-
Zarządzanie informacjami,
-
Zastosowanie technologii informatycznych w ekonomii.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku gospodarka i administracja publiczna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie),
-
Studia II stopnia (magisterskie),
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Krakowie na kierunku gospodarka i administracja publiczne skupiają się na przekazanie absolwentom wiedzy z zakresu ekonomii, prawa i administracji, a także umiejętności niezbędnych do wypełniania zadań w sektorze publicznym.
Absolwent odznacza się dobrą znajomością problematyki finansów, budżetowania i prawa administracyjnego. Jest dobrze przygotowany do pracy w administracji samorządowej i rządowej, jak również do pracy lub współpracy z organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorstwami sektora publicznego. Posiada umiejętność́ stosowania nowoczesnych metod obliczeniowych i technik informacyjnych.
Potrafi organizować́ i kierować́ pracą zespołową, rozwiązywać́ problemy zawodowe oraz posiada umiejętności komunikowania się z otoczeniem. Dobrze zna standardy etyczne. Umie swobodnie poruszać́ się w europejskiej przestrzeni społeczno-gospodarczej.
W efekcie po ukończeniu studiów absolwenci znają i rozumieją mechanizmy funkcjonowania administracji publicznej oraz oddziaływanie sektora publicznego na gospodarkę. Potrafią dokonywać́ analiz z wykorzystaniem metod ilościowych i jakościowych oraz na tej bazie proponować́ rozwiązania uwzględniające kontekst gospodarczy, społeczny oraz prawny.
Dostrzegają systemy reguł (formalnych i nieformalnych) związanych z funkcjonowaniem instytucji sektora publicznego i prywatnego. Potrafią samodzielnie interpretować́ i wyjaśniać́ zjawiska społeczne oraz wzajemne relacje między nimi - w szczególności zjawiska, na które pośredni i bezpośredni wpływ mają działania aktorów publicznych (takich jak administracja, spółki skarbu państwa, agencje rządowe) i społecznych (stowarzyszenia, fundacje, związki zawodowe i inne).
Absolwent potrafi też samodzielnie analizować́ polityki publiczne oraz stawiać́ i weryfikować́ hipotezy badawcze. Dostrzega rolę wartości pozaekonomicznych i ich wpływ na decyzje podejmowane przez różnych uczestników życia gospodarczego. Zna i rozumie zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości w kontekście wyzwań organizacyjnych oraz interakcji z organami administracji publicznej.