Studia na kierunku pielęgniarstwo pomostowe realizowane są w czterech ścieżkach kształcenia. Pierwsza z nich obejmuje 2-semestralną naukę i przeznaczona jest dla absolwentów liceum medycznego. Druga ścieżka dotyczy 3 semestrów i jest realizowana dla absolwentów po ukończeniu 2 lat nauczania w medycznym studium zawodowym. Absolwenci 2,5-letniego lub 3-letniego medycznego studium zawodowego realizują z kolei 2-semestralną ścieżkę nauczania.
W ramach nauki realizowane są również praktyki zawodowe w ścieżce 2-semestralnej (absolwenci liceum medycznego) w wymiarze 750 godzin. Ścieżka praktyk obejmująca 3 semestry, dotyczy absolwentów 2-letniego medycznego studium zawodowego, obejmując 1500 godzin. Absolwenci 2,5-letniego medycznego studium zawodowego realizują z kolei praktyki w wymiarze 1300 godzin. Absolwenci po ukończeniu 3 lat kształcenia w medycznym studium zawodowym realizują praktyki obejmujące 353 godziny. Kształcenie praktyczne realizowane jest w Polsce.
W ramach planu zajęć studenci poznają zagadnienia z zakresu filozofii i etyki zawodu pielęgniarki, dietetyki, promocji zdrowia, anestezjologii i pielęgniarstwa w zagrożeniu życia czy chirurgii i pielęgniarstwa chirurgicznego.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku pielęgniarstwo pomostowe możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (licencjackie);
2. Tryb:
-
studia niestacjonarne;
-
studia online.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Łodzi na kierunku pielęgniarstwo pomostowe umożliwiają absolwentom poszerzenie umiejętności z zakresu diagnostyki, leczenia i rehabilitacji. Studenci zdobywają także kompetencje dotyczące promocji zdrowia zarówno w przypadku osób chorych, jak i niepełnosprawnych.
Dzięki poruszanym na zajęciach zagadnieniom absolwent zna podstawowe teorie pielęgnowania i standardy zawodowe. Potrafi rozpoznawać i oceniać warunki, a także potrzeby zdrowotne czy problemy pielęgnacyjne. Wie, jak komunikować się z Pacjentami i współpracownikami, brać udział w badaniach naukowych z zakresu pielęgniarstwa.
Kształcenie przekazuje ogólną wiedzę z zakresu nauk medycznych oraz szczegółowe kompetencje dotyczące pielęgniarstwa. Uwzględnia także regulacje prawne, normy etyczne odnoszące się do wykonywanego zawodu pielęgniarki. Po zakończeniu studiów absolwent potrafi sprawować całościową i zindywidualizowaną opiekę nad Pacjentem niepełnosprawnym oraz umierającym.