Opis kierunku
Kierunek lekarski wyróżnia się interdyscyplinarnym programem nauczania. Studenci zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu nauk biologicznych, medycznych, ścisłych czy nauk o zdrowiu. Ponadto nauczą się analizy badań laboratoryjnych oraz stawiania odpowiedniej diagnozy medycznej i wdrażania terapii. Studenci odbędą także praktyki, dzięki którym zdobędą cenne doświadczenie zawodowe.
Kierunek lekarski należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrany był przez ponad 21 tys. kandydatów (o 603 mniej niż rok wcześniej).
Wśród łódzkich uczelni publicznych kierunek lekarski znałazł się wśród najpopularniejszych kierunków na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi (ponad 5 tys. zgłoszeń).
Praca po studiach
Po ukończeniu studiów, odbyciu stażu podyplomowego oraz uzyskaniu pozytywnego wyniku z Lekarskiego Egzaminu Końcowego absolwenci mogą ubiegać się o uzyskanie prawa do wykonywania zawodu lekarza. Po dopełnieniu obowiązków znajdą pracę w publicznych i niepublicznych ośrodkach opieki zdrowotnej, firmach farmaceutycznych, sanatoriach, pogotowiu ratunkowym, instytucjach badawczych oraz w zawodzie menedżera ochrony zdrowia.
Program studiów i przedmioty
W programie studiów znajdują się przedmioty odnoszące się do nauk medycznych, nauk o zdrowiu, nauk biologicznych, chemicznych i matematycznych. Zajęcia odbywają się w nowocześnie urządzonych salach i laboratoriach, a także w szpitalach i klinikach. Po każdym roku kształcenia studenci muszą odbyć obowiązkowe praktyki lekarskie. Kompleksowo konstruowany program studiów łączy nauki morfologiczne, medyczne, przedkliniczne i kliniczne, a także zabiegowe, prawne i organizacyjne.
Po ukończeniu kształcenia medycznego można przystąpić do Lekarskiego Egzaminu Końcowego, co umożliwi wykonywać zawód lekarza. Studenci mogą kontynuować kształcenie w ramach specjalizacji lekarskich, chociażby chirurgii, pediatrii czy kardiologii i wielu innych. Kierunek lekarski jest jednym z najbardziej rozwojowych, zwłaszcza że nieustannie dąży do wykorzystywania nowoczesnych metod badawczych i metod leczenia.
W programie studiów na Kierunku Lekarskim znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Ogólne cele kształcenia
Kierunek lekarski to studia medyczne, a przedmioty przewidywane w ich programie sięgają do nauk biologicznych, chemicznych i fizycznych. W trakcie zajęć studenci poznają dokładnie anatomię ludzkiego ciała, a także podstawowe zagadnienia związane z farmakologią czy histologią. Przyszli lekarze w toku studiów zdobywają wiedzę z zakresu m.in. generyki, chemii medycznej czy ekologii – wszystkie te aspekty umożliwiają przyszłym lekarzom wypracowanie pewnych podstaw teoretycznych, które niezbędne są do prawidłowego diagnozowania jednostek chorobowych, a także ich skutecznego zwalczania.
W trakcie nauki studenci zdobywają wczesne doświadczenie w klinikach czy szpitalach, w których przyszli specjaliści mogą sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności podczas obowiązkowych praktyk i stażów. Dzięki takim rozwiązaniom absolwenci kierunku lekarskiego szkoleni są w zakresie m.in. profilaktyki i promocji zdrowia, leczenia określonych jednostek chorobowych czy rehabilitacji. Praktyczny aspekt programu tych studiów uczy studentów prawidłowego zbierania wywiadów, stawania trafnych diagnoz oraz wdrażania odpowiednich rozwiązań medycznych w proces leczenia chorego.
Studenci kierunku lekarskiego zapoznawani są z podstawowymi teoriami, założeniami i zasadami praktyki medycznej. Absolwenci tego kierunku (po zaliczeniu obowiązkowego stażu podyplomowego oraz Państwowego Egzaminu Lekarskiego) są przygotowani do pełnienia zawodu lekarza specjalisty. Absolwenci kierunku lekarskiego mają szansę na zdobycie uprawnień do wykonywania takich zawodów jak m.in. ginekolog, neurolog, okulista, laryngolog, chirurg, dermatolog, psychiatra czy lekarz rodzinny.
Gdzie studiować na kierunku lekarskim w Łodzi?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
W rekrutacji na studia jednolite magisterskie na kierunku lekarskim, w roku akademickim 2023/2024, Uniwersytet Medyczny w Łodzi oferuje 520 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 49700 zł.
Kierunek lekarski - uczelnie w Łodzi
czytaj dalej uczelnie w Łodzi
Limity miejsc
W trakcie postępowania kwalifikacyjnego na poszczególne kierunki studiów tworzona jest lista rankingowa, na podstawie której kandydaci przyjmowani są na studia. Liczba miejsc, na które mogą aplikować przyszli studenci, jest ograniczona.
Limity miejsc na kierunku lekarskim w Łodzi:
-
Uniwersytet Medyczny w Łodzi - 520
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Ile kosztują studia na kieurnku lekarskim w Łodzi
Studenci studiów stacjonarnarnych za możliwość nauki w uczelniach publicznych nie muszą płacić. Nie dotyczy to jednak możliwości studiowania w trybie niestacjonarnym w uczelniach publicznych lub nauki w prywatnych szkołach wyższych.
Kierunek lekarski studia Łódź - ceny 2023
-
Uniwersytet Medyczny w Łodzi: 49700 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Kandydaci o zakwalifikowaniu lub niezakwalifikowaniu się na wybrane studia informowani są w prywatnych profilach w systemie IRK lub ERK. Dzięki temu użytkownicy mogą poznać nie tylko wynik rekrutacji na poszczególne kierunku, ale również dowiedzieć się, ile punktów zdobyli w postępowaniu kwalifikacyjnym.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych w Łodzi:
-
Uniwersytet Medyczny w Łodzi - 11.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Forma dostarczenia dokumentów rekrutacyjnych do danej uczelni może różnić się od form preferowanych przez inne szkoły wyższe. Zazwyczaj kandydaci na studia, którzy pomyślnie przeszli proces rekrutacji, mogą dostarczyć zestaw dokumentów osobiście do siedziby uczelni. Niektóre szkoły wyższe umożliwiają zrobienie tego za pomocą poczty elektronicznej lub tradycyjnej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Po ogłoszeniu wyników rekrutacji kandydaci mają zazwyczaj kilka dni na dostarczenie dokumentów rekrutacyjnych do wybranej uczelni. Należy pamiętać o tym, żeby zrobić to w wyznaczonym przez daną szkołę wyższą terminie – spóźnienie lub przekazanie niekompletnego zestawu dokumentów może skutkować skreśleniem kandydata z listy osób zakwalifikowanych na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych w Łodzi:
-
Uniwersytet Medyczny w Łodzi: od 12.07.2023 do 15.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Ile zarabia się po Kierunku lekarskim?
Kierunek lekarski jest wyjątkowy pod wieloma względami. Specyficzny charakter kształcenia oraz długa droga prowadząca do działalności zawodowej wpływają na zarobki. Mówiąc inaczej, trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie: ile wynoszą zarobki absolwentów Kierunku lekarskiego, ponieważ wszystko zależy od miejsca pracy, doświadczenia, a przede wszystkim specjalizacji. Nietrudno odgadnąć, że istnieją specjalizacje wyżej i niżej wynagradzane. Do grona tych pierwszych zaliczyć można między innymi: anestezjologię, chirurgię plastyczną, czy okulistykę. W tej drugiej grupie znajdują się na przykład: geriatria i patomorfologia.
Średnie zarobki absolwentów Kierunku lekarskiego w 2023 roku:
-
rezydent – 5500 złotych
-
lekarz ortopeda – 7300 złotych
-
lekarz okulista – 8500 złotych
-
lekarz anestezjolog – 11000 złotych
Czy warto iść na Kierunek lekarski?
Kierunek lekarski jest kierunkiem nie tylko dla osób zainteresowanych biologią i medycyną, ale również dla osób wytrwałych, bowiem kierunek ten należy do wymagających, a ponadto ukończenie studiów nie kończy procesu edukacji oraz drogi do wykonywania wymarzonego zawodu. Kandydaci powinni przygotować się nie tylko na intensywność, ale i długość, ponieważ Kierunek lekarski prowadzony jest w ramach jednolitych studiów magisterskich, zakładających sześć lat nauki.
Gdzie warto studiować Kierunek lekarski?
Kandydaci na studia w Łodzi nie muszą obawiać się bólu głowy spowodowanego podejmowaniem decyzji o wyborze odpowiedniej uczelni. W mieście centralnej Polski tylko jedna placówka oferuje kształcenie na tym kierunku.
Kierunek lekarski studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Łodzi:
-
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Program studiów i przedmioty
Studenci Kierunku lekarskiego zdobywają wiedzę oraz umiejętności praktyczne w zakresie profilaktyki, leczenia i rehabilitacji, niezbędne do wykonywania zawodu lekarza. Program kształcenia podzielony jest na dwie grupy przedmiotów: przedmioty przedkliniczne oraz przedmioty kliniczne. W gronie przykładowych przedmiotów realizowanych na Kierunku lekarskim wymienić można między innymi:
-
genetykę kliniczną
-
farmakologię i toksykologię
-
immunologię ogólną
-
diagnostykę laboratoryjną
-
choroby wewnętrzne
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności