1. Dla kogo ten kierunek?
Hipokrates uważał, że najważniejszym prawem jest zdrowie chorego. Kierunek lekarski to bardzo ważna dziedzina nauki, która skupia się na ratowaniu życia i zdrowia pacjentów. Specjaliści w tej dziedzinie zajmują się chorymi, umierającymi, ale i zdrowymi, i służą fachową pomocą i doświadczeniem. Jest to kierunek dla osób, które potrafią przeciwstawić się własnym ograniczeniom i pragną nieustannie się dokształcać.
Idealni kandydaci na studia medyczne w Łodzi nie mogą mieć problemów z naukami ścisłymi, zwłaszcza biologią i chemią. Ważne, aby kandydaci na studia odznaczali się komunikatywnością i potrafili pracować w zespole. Jeśli potrafisz szybko i poprawnie reagować w sytuacjach ekstremalnych i jesteś osobą odporną na stres i kierującą się empatią, kierunek lekarski w Łodzi jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku lekarskim możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia jednolite magisterskie
-
Studia podyplomowe
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
3. Gdzie studiować?
Kierunki studiów niestacjonarnych w Łodzi takie jak kierunek lekarski możesz realizować przede wszystkim na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Uczelnie w Łodzi starają się zapewnić najwyższy poziom kształcenia zarówno w zakresie studiów stacjonarnych, jak i studiów niestacjonarnych wieczorowych.
4. Praca po studiach
Kierunek lekarski w Łodzi daje bardzo wiele możliwości pracy i rozwoju nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Studenci rozpoczynają swoją przygodę z medycyną w trakcie praktyk i staży zawodowych w klinikach i oddziałach szpitalnych, które skupiają się na działach pediatrii, chirurgii, ginekologii i położnictwa, interny, psychiatrii, medycyny ratunkowej, medycyny rodzinnej, a także w przychodniach, zakładach diagnostyki laboratoryjnej, patomorfologicznej lub radiologicznej, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, na pogotowiu ratunkowym.
Absolwenci zatrudniani są w instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych, w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w instytucjach, które zajmują się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej, w klinikach prywatnych i publicznych, w administracji państwowej i samorządowej.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, zwłaszcza na biologii, chemii czy fizyce. W siatce zajęć znajdziesz grupy przedmiotów przedklinicznych i klinicznych, które pozwolą Ci bez problemu realizować wybraną ścieżkę kierunkową. Studenci uczęszczają na anatomię, fizjologię, biologię z genetyką, immunologię kliniczną, propedeutyka chirurgii, propedeutyka psychiatrii, biostrukturę i rozwój organizmu ludzkiego, intensywną terapię kardiologiczną, radiologię i diagnostykę obrazową, medycynę sądową, onkologię kliniczną z elementami chirurgii onkologicznej i wiele innych.
W programie studiów na kierunku lekarskim znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
farmakologia i toksykologia,
-
propedeutyka psychiatrii,
-
medycyna stanów nagłych,
-
biostruktura i rozwój organizmu ludzkiego,
-
onkologia kliniczna z elementami chirurgii onkologicznej,
-
medycyna nuklearna,
-
ortopedia z traumatologią,
-
medycyna sportowa,
-
medycyna ratunkowa,
-
choroby wewnętrzne - elektrokardiologia,
-
anestezjologia i intensywna terapia,
-
immunologia ogólna,
-
diagnostyka laboratoryjna,
-
genetyka kliniczna,
-
medycyna zwalczania bólu i medycyna paliatywna,
-
kompetencje generyczne w medycynie
-
i wiele innych.
Po ukończeniu jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim studenci mogą podjąć dalszą edukację w ramach wybranej specjalności, na przykład w zakresie kardiologii, pediatrii, ginekologii, psychiatrii czy chirurgii.
Po każdym roku studenci odbywają obowiązkowe praktyki, na przykład w ramach chirurgii, pediatrii, ginekologii, chorób wewnętrznych i intensywnej terapii.
Studenci zgłębiają tajniki wiedzy z zakresu anatomii, farmakologii, fizjologii, chemii i biologii z genetyką i ekologią. Zdobywają także niezbędne umiejętności pozwalające na poprawną komunikację z pacjentem i jego rodziną, przeprowadzanie badań chorego, stawiania wstępnych diagnoz, prowadzenia leczenia, udzielania niezbędnej pomocy w stanach bezpośredniego zagrożenia życia.