Położnictwo - Łódź

Położnictwo - Łódź

Położnictwo - Łódź

Studia w Łodzi

położnictwo

Odkryj położnictwo w Łodzi i sprawdź gdzie możesz studiować 

Położnictwo studia Łódź | woj. Łódzkie

Jedną z niezaprzeczalnych, pewnych i uniwersalnych prawd dotyczących każdego człowieka jest to, że został on kiedyś urodzony. Znaczna większość społeczeństwa rozpoczęła swoje życie w szpitalu, a pierwszą osobą, którą dane było ujrzeć niemal wszystkim, była położna. 

Ogromna odpowiedzialność, spoczywająca na wszystkich przedstawicielach tego zawodu, wynika nie tylko z obowiązku przeprowadzenia akcji porodowej w poprawny i komfortowy dla kobiety rodzącej sposób, ale również z opieki w okresie ciąży, porodu oraz fazy poporodowej nad matką i noworodkiem. Jak wiadomo, jeden nieostrożny ruch mógłby wyrządzić nowonarodzonemu dziecku niewyobrażalną krzywdę, a nawet doprowadzić do śmierci.

Analizując powyższe, można by się zastanowić, dlaczego gratyfikacja finansowa położnych jest niewspółmierna do powagi wykonywanej przez nich pracy, a pozycja w szpitalnej hierarchii przez sporą część ludzi uważana za niską, tym bardziej krzywdzi przedstawicieli tego zawodu. Jednak mimo wszystko duża część młodych ludzi decyduje się na wstąpienie na ścieżkę kształcenia, prowadzącą prosto do zawodu położnej lub położnika. Sprzyja temu sytuacja rynku pracy, który nieustannie potrzebuje nowych absolwentów studiów położniczych – dzieci przychodziły, przychodzą i będą nadal przychodzić na świat, w związku z czym podjęcie zawodu związanego z położnictwem daje gwarancję znalezienia pracy.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W ŁODZI JEST KIERUNEK POŁOŻNICTWO

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Położnictwo w Łodzi?

Żeby dostać się na studia w Łodzi na kierunku Położnictwo, należy być przygotowanym do tego, że konkurencja może być duża, a w związku z tym warto na poważnie podejść do nauki wiodących przedmiotów odpowiednio wcześnie.

W procesie rekrutacji na Położnictwo w Łodzi brane są pod uwagę, co pewnie nikogo nie zdziwi, następujące przedmioty maturalne: biologia, chemia, fizyka oraz język polski. Warto na bieżąco śledzić wymagania rekrutacyjne, ponieważ mogą ulegać zmianie.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Terminy rekrutacji na uczelniach 2020/2021

I stopnia i jednolite II stopnia
Uniwersytet Medyczny w Łodzi Uniwersytet Medyczny w Łodzi Termin rekrutacji I stopnia:
od 24.04.2020
do 21.08.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 24.04.2020
do 03.09.2020
Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".

Ceny za pierwszy rok studiów na kierunku POŁOŻNICTWO (2020/2021)

stacjonarne niestacjonarne
Uniwersytet Medyczny w Łodzi Uniwersytet Medyczny w Łodzi stacjonarne:
bezpłatne (limit: 80)
niestacjonarne:
-
Dowiedz się więcej

Źródło: Strony internetowe uczelni (23.06.2020)

Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni klikając powyższy link "Dowiedz się więcej".

Harmonogram rekrutacji +

Rekrutacja na studia w Łodzi zaczyna się na ogół jeszcze przed przystąpieniem absolwentów szkół średnich do egzaminów maturalnych. Od kandydatów na studia oczekuje się, że odpowiednio wcześnie określą swoje plany odnośnie do kształcenia wyższego. Kolejność zgłoszeń na ogół jednak nie ma znaczenia, ponieważ liczą się wyniki, jakie kandydaci otrzymają w procedurze rekrutacyjnej.

Pierwszy etap rekrutacji kończy się na ogół tuż po otrzymaniu wyników maturalnych, czyli w lipcu. Wtedy przyszli studenci składają dokumenty na studia i mogą w spokoju oczekiwać na październik. Studia na kierunku położnictwo w Łodzi cieszą się dużym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół średnich, więc kandydatów jest wielu, a liczba miejsc ograniczona.

Jeżeli nie dostałeś się na studia w pierwszym terminie, to nic straconego. Uczelnie w Łodzi otwierają także dodatkowy termin na przełomie sierpnia i września, który umożliwia dostanie się na studia dodatkowej puli osób.

Dokumenty rekrutacyjne +

Składanie dokumentów to bardzo ważny czas podczas procedury rekrutacyjnej. Pamiętaj, że to, że dostałeś się na wymarzone studia, to dopiero wstęp do twojej przygody. By przypieczętować, powinieneś złożyć do dziekanatu zestaw podstawowych dokumentów. Ich niedostarczenie w terminie równa się z twoją decyzją o rezygnacji ze studiów. Jeżeli zostaniesz skreślony z listy studentów na tym etapie, będziesz musiał ubiegać się o ponowne przyjęcie podczas dodatkowego etapu rekrutacji. Wśród dokumentów, które powinieneś dostarczyć do dziekanatu, muszą się znaleźć:

  • świadectwo maturalne polskiego systemu oświaty;
  • świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza system oświaty (jeżeli takie posiadasz);
  • aktualna fotografia;
  • różnego rodzaju umowy;
  • potwierdzenie opłat rekrutacyjnych.

Pamiętaj, że wszystkie uczelnie w Łodzi dowolnie ustalają zestaw tych wstępnych dokumentów. Szczegółowe informacje znajdziesz zawsze na stronach internetowych ośrodków akademickich.

Opłaty rekrutacyjne +

Osoby, które chcą wziąć udział w rekrutacji na studia, muszą odpowiednio wcześnie uiścić niezbędne opłaty rekrutacyjne. To warunek niezbędny, ponieważ to dzięki nim wszystkie kandydatury zostaną rozważone. Uczelnie w Warszawie przygotowały swoje indywidualne propozycje opłat rekrutacyjnych. W przypadku studiów na kierunku położnictwo wahają się one mniej więcej od 85 do 100 zł. Uiszczenie odpowiednio wcześnie takiej opłaty jest równoznaczne z tym, że chcesz wziąć udział w rekrutacji. Nie zapomnij o tym kroku.

Przedmioty kwalifikacyjne +

Studia na kierunku położnictwo należą do bardzo prestiżowego grona. Warto uświadomić sobie, że dostają się na nie na ogół najlepsi absolwenci szkół średnich, którzy swoje przygotowania do matury rozpoczynają odpowiednio wcześnie. Aby być jedną z tych osób, która rozpocznie studia położnicze w Warszawie, musisz szczególną dbałość przyłożyć do nauki przedmiotów takich jak: matematyka, biologia oraz chemia. Nie czekaj i swoją naukę zacznij już dziś.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Wyniki maturalne, które zostaną poznane przez kandydatów, to dopiero początek na drodze rekrutacyjnej. Otóż każda z uczelni ustala swój indywidualny przelicznik punktów maturalnych. Uwzględnia on przedmioty, które zdawane były przez kandydatów oraz poziom. Maturzyści mają do wyboru dwa poziomy – podstawowy oraz rozszerzony. Poziom rozszerzony zawsze punktowany jest dużo wyżej.

Olimpiady oraz konkursy +

Kandydaci na studia mają także ciekawą możliwość wzięcia udziału w olimpiadzie przedmiotowej. To oczywiście propozycja wyłącznie dla ambitnych, jest jednak o co walczyć. Laureaci oraz finaliści tych prestiżowych konkursów znajdują się na listach osób przyjętych na studia poza kolejnością. Na liście olimpiad znajdują się również mniej typowe konkursy, które sprawdzają wiedzę z już bardzo wąskich dziedzin. W przypadku studiów położniczych możesz rozważyć olimpiady takie jak:

  • Olimpiada Matematyczna;
  • Olimpiada Biologiczna;
  • czy Olimpiada Chemiczna.

KIERUNKI MEDYCZNE W ŁODZI

farmacja
położnictwo
Rozwiń

WAŻNE TEMATY

Jak wyglądają studia na kierunku Położnictwo w Łodzi?

 

1. Na początek

Nie boisz się pracy pod wielką presją? Jesteś odporny na stres, a kontakt z niemiłymi pacjentami ci niestraszny? Chciałbyś w przyszłości przyczynić się do poprawienia komfortu kobiet ciężarnych, rodzących oraz będących tuż po porodzie? Masz w sobie wiele empatii i kochasz dzieci? Twierdząca odpowiedź przynajmniej na jedno z pytań może być początkiem świetnej przygody ze studiami na kierunku Położnictwo w Łodzi.

 

 

2. Program studiów

Przyszły student kierunku Położnictwo w Łodzi będzie musiał przygotować się na edukację, polegającą na zgłębieniu bardzo trudnej i pochłaniającej ogromną ilość czasu wiedzy. W związku z tym, że Położnictwo jest interdyscyplinarną nauką medyczną, jego podstawy będą oparte na biologii i chemii. W dalszym toku edukacji będziesz systematycznie zgłębiać podstawy niemal wszystkich nauk medycznych, począwszy od pediatrii, na kardiologii skończywszy.

Absolwent łódzkiej uczelni na kierunku Położnictwo będzie posiadał szeroką wiedzę na temat funkcjonowania organizmu noworodków, dokładnego przebiegu ciąży z uwzględnieniem obecnych w niej faz, zarówno podczas ciąży rozwijającej się prawidłowo, jak i zagrożonej. Jako student tego kierunku, podczas praktycznych zajęć warsztatowych nauczysz się skutecznej pracy w grupie, co przełoży się na efektyną współpracę z personelem medycznym podczas odbierania porodów. Posiądziesz techniki, które będziesz mógł wykorzystać w trakcie odbierania porodów naturalnych, jak i zakończonych cesarskim cięciem.

Przedmioty w siatce to:

 

3. Nabywane umiejętności

Nie bez znaczenia pozostanie wiedza z zakresu opieki nad kobietą ciężarną oraz w okresie połogu. Podstawy psychologii pozwolą ci na zrozumienie sytuacji, w której znajduje się świeżo upieczona matka, nie będzie ci obca tematyka depresji poporodowej, a przede wszystkim będziesz w stanie zapewnić pacjentce odpowiednie wsparcie i komfort emocjonalny.

W trakcie studiów położniczych w Łodzi nauczysz się podstawowej opieki nad noworodkiem, niezwykle cennej w perspektywie konieczności zapewnienia dziecku higieny tuż po porodzie oraz odpowiedniego podłączenia do aparatury medycznej w przypadku wystąpienia specyficznych dolegliwości zdrowotnych lub przedwczesnych narodzin. Wiedza i umiejętności z tego obszaru będą szczegolnie ważne z tego względu, że będziesz musiał zapewnić świeżo upieczonym rodzicom swoistą "instrukcję obsługi" swojego pierwszego dzieck

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

POŁOŻNICTWO ŁÓDŹ STUDIA STACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku Położnictwo w Łodzi?

Ile trwają studia na kierunku Położnictwo w Łodzi?

Przed aplikacją na studia na kierunku Położnictwo w Łodzi, warto odpowiedzieć sobie na jedno z kluczowych pytań – ile będzie trwała edukacja na tym kierunku?

Studia licencjackie, od których należy rozpocząć naukę na kierunku Położnictwo, będą trwały sześć semestrów, a więc sześć lat. Dla najambitniejszych otworzy się furtka do rozpoczęcia studiów magisterskich, trwających cztery semestry.

Nic nie stanie na przeszkodzie, abyś jako magistrant spróbował swojego szczęścia na studiach doktoranckich lub podczas wykonywania specjalistycznych kursów dokształcających. Warto korzystać z wszystkich okazji do poszerzenia zawodowych możliwości.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

POŁOŻNICTWO ŁÓDŹ STUDIA I STOPNIA

POŁOŻNICTWO ŁÓDŹ STUDIA II STOPNIA

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Położnictwo w Łodzi?

 

Jakie przedmioty brane są pod uwagę

Przede wszystkim należy zwiększyć swoją świadomość na temat aktualnie obowiązujących przepisach rekrutacyjnych na łódzkich uczelniach, gdyż mogą się one zmieniać, a bycie na bieżąco powinno być kluczowe dla przyszłych studentów każdego z kierunków. 

Podobnie jest z Pielęgniarstwem w Łodzi. Jako, że jest to kierunek medyczny, to przedmiotami wiodącymi w procesie rekrutacji są biologia i chemia. Nie należy także zapominać o matematyce, z której wynik maturalny również będzie brany pod uwagę. Znacznie ułatwiony start mają finaliści konkursów przedmiotowych, którzy otrzymują stuprocentowy wynik z egzaminu bez konieczności podchodzenia do niego.

Kandydaci na studia medyczne pierwszego stopnia na kierunku Położnictwo w Łodzi wybierani są na podstawie konkursu świadectw. W przypadku aplikacji na studia drugiego stopnia wszystko wygląda analogicznie z oczywistym wyjątkiem, że zamiast wyników maturalnych, w procesie rekrutacji brane są pod uwagę oceny z dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia.

 

Proces rekrutacji

Pierwszym krokiem do ujrzenia swojego nazwiska na liście studentów, którzy od października rozpoczną swoją batalię z medycznymi przedmiotami wykładanymi na Położnictwie w Łodzi, będzie elektroniczna rejestracja. Polega ona na wypełnieniu formularza, znajdującego się na stronie internetowej danego wydziału, wynikami maturalnymi z przedmiotów branych pod uwagę w procesie rekrutacji.

 

Wymagane dokumenty

Kiedy już otrzymamy wiadomość zwrotną, że nasza aplikacja została pozytywnie rozpatrzona, wystarczy donieść odpowiednie dokumenty do komisji rekrutacyjnej. Na przyszłego studenta będzie czekała wizyta u fotografa, który wykona zdjęcie o wymiarach 35X45mm, które znajdzie się na legitymacji studenckiej. Będzie potrzebna również kserokopia świadectwa maturalnego, a w przypadku aplikantów na studia drugiego stopnia – dyplomu ukończenia studiów licencjackich oraz dowód osobisty i oryginał matury do wglądu przez wyznaczoną ku temu osobę.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku Położnictwo w Łodzi?

Jaka praca po studiach na kierunku Położnictwo w Łodzi?

W związku z szerokim zapotrzebowaniem rynku pracy na absolwentów studiów na kierunku Położnictwo, a zarazem dobrze wykwalifikowanych pracowników, zdolnych do wypełniania codziennych obowiązków wynikających ze specyfiki pracy, możesz mieć pewność, że jako abiturient tego kierunku nie doświadczysz bezrobocia. Najbardziej oczywistą zawodową drogą do obrania po ukończeniu studiów na kierunku Położnictwo w Łodzi jest zatrudnienie się w szpitalach, państwowych i prywatnych klinikach oraz innych placówkach medycznych, które posiadają oddziały położnicze.

 

Wyniesiona ze studiów szeroka wiedza na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu w pierwszych fazach życia, okresie ciąży, porodu oraz połogu da ci doskonałe podstawy do opieki nad ciężarnymi, mającymi nieszczęście być w zagrożonej ciąży i wymagających długotrwałej hospitalizacji, odbierania porodów naturalnych oraz będących wynikiem cesarskiego cięcia, a także instruowania świeżo upieczonych rodziców w temacie podstawowej opieki nad noworodkiem.

 

 

Nic nie stanie na przeszkodzie, abyś zajął się prywatną działalnością w zakresie składania wizyt domowych ludziom, którzy nie mają doświadczenia w opiece nad nowonarodzonym dzieckiem lub chcieliby zasięgnąć opinii na temat niepokojących ich kwestii. Jeśli interesują cię tematy polityczne oraz chciałbyś zostać częścią kadry pracowniczej, wykonującej narzucone przez organy państwowe zadania, dotyczące obszaru wiedzy, w którym plasuje się twoje wykształcenie, z powodzeniem zatrudnisz się w administracji państwowej.

Dzięki podstawowej, szerokiej wiedzy z obszaru większości nauk medycznych, będziesz mógł spróbować swojego szczęścia jako pracownik w specjalistycznej ambulatoryjnej oraz podstawowej opiece zdrowotnej, gdzie twoje zadania będą polegały między innymi na udzielaniu pierwszej pomocy pacjentom znajdującym się w stanie zagrożenia zdrowia i życia.

Niezależnie od obranej drogi zawodowej po ukończeniu studiów na kierunku Położnictwo w Łodzi, możesz mieć pewność, że przyszła praca będzie niewyczerpującym się źródłem satysfakcji oraz adrenaliny wynikającej z wielkiej odpowiedzialności, jaka będzie na tobie spoczywać.

Jakie opinie mają studia na kierunku Położnictwo w Łodzi?

Przy wyborze idealnego dla siebie kierunku studiów warto zasugerować się opiniami osób mających z nim do czynienia. 

 

Kamila, studentka pierwszego roku Pielęgniarstwa w Łodzi mówi:

„Od początku nie byłam przekonana, czy podjęta przeze mnie decyzja co do wyboru kierunku jest słuszna. Wiedziałam tylko, że chciałabym robić coś związanego z medycyną w ukochanym przeze mnie mieście - Łodzi. Teraz już wiem, że było warto i każdemu mogę polecić te studia!”

21 Uczelni w Łodzi

Może zadajesz sobie pytanie, czy Łódź jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród sześciu publicznych i piętnastu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują łódzkie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Łodzi#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)