Budowa okrętów studia podyplomowe w Trójmieście
Studia na kierunku budowa okrętów to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1 rok. Studia możesz podjąć w trybie niestacjonarnym i online (hybrydowo).
Budowa okrętów to studia podyplomowe w Trójmieście, których celem jest przekazanie uczestnikom wiedzy oraz umiejętności na temat okrętownictwa, mechaniki i budowy jednostek pływających. Absolwenci bez trudu rozwiążą więc problemy z zakresu projektowo-konstrukcyjnego i eksploatacyjnego w ramach budowy okrętów.
Studia dzięki rozbudowanej siatce zajęć umożliwiają absolwentom znalezienie zatrudnienia jako kierownicy zespołów pracowniczych i zakładów produkcyjnych z branży okrętowej. Mogą podjąć pracę również w przemyśle stoczniowym.
Jakie wymagania rekrutacyjne?
Studia w Trójmieście na kierunku budowa okrętów adresowane są do absolwentów studiów wyższych z tytułem inżyniera, licencjata lub magistra. Kandydat musi złożyć formularz zgłoszeniowy. Warto pamiętać, aby wszystkie niezbędne dokumenty skompletować odpowiednio wcześnie, ponieważ to właśnie kolejność ich złożenia i dokonania wpłaty decyduje o przyjęciu.
* Uczelnie mają określone wymagania rekrutacyjne, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU BUDOWA OKRĘTÓW?
Studia na kierunku budowa okrętów prowadzone są z uwzględnieniem zajęć niestacjonarnych w siedzibie uczelni oraz tych, które odbywają się online. W programie znajduje się wiele tematycznych przedmiotów w zakresie organizacji przemysłu stoczniowego, przepisów branżowych, podstawowych wiadomości na temat budowy czy konstrukcji okrętów.
Siatka dydaktyczna powstała w taki sposób, aby uwzględniała obszerny zakres wiedzy na temat okrętów – ich budowy oraz technologii. Studenci biorą udział w zajęciach w nowoczesnych laboratoriach komputerowych czy na symulatorach okrętowych. Dzięki temu zyskują praktyczne przygotowanie do podjęcia przyszłej pracy zawodowej.
Słuchacze w ramach 2 semestru realizują wybraną przez siebie ścieżkę dydaktyczną z obszaru konstrukcji i technologii okrętu, napędów okrętowych czy wspomagania komputerowego w okrętownictwie.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku budowa okrętów możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia na kierunku budowa okrętów kształcą absolwentów, którzy wykazują się obszerną wiedzą w zakresie budowy okrętów, projektowania jednostek pływających i ich konstrukcji. Znają systemy okrętowe, techniki analizy ryzyka w okrętownictwie czy nowoczesne techniki CAD w projektowaniu.
Uczestnicy uczą się też na temat wytrzymałości materiałów, termodynamiki czy mechaniki płynów. Samodzielnie diagnozują i rozwiązują problemy konstrukcyjne, projektowe oraz produkcyjne związane z budową okrętów.
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU BUDOWA OKRĘTÓW?
Studia na kierunku budowa okrętów trwają 1 rok (studia podyplomowe).
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU BUDOWA OKRĘTÓW
Po ukończeniu studiów na kierunku budowa okrętów absolwenci są przygotowani do pracy w biurach projektowych, stoczniach, zakładach kooperujących itd. Odnajdą się więc w zakładach związanych z przemysłem okrętowym – zarówno na terenie Polski, jak i innych krajów.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku budowa okrętów
-
kierownik zespołu pracowniczego związanego z budową okrętów,
-
stocznia produkcyjna i remontowa,
-
zakład przemysłu okrętowego,
-
biuro projektowe,
-
biuro konstrukcyjne,
-
placówka naukowa i badawcza w przemyśle okrętowym,
-
jednostki administracji związane z przemysłem stoczniowym.
Studia na kierunku budowa okrętów są więc odpowiedzią na dynamiczne zmiany zachodzące w przemyśle stoczniowym. W efekcie pogłębił się deficyt okrętowców, którzy będą wykazywali się wiedzą na temat samego statku, stoczni i specyfiki branży okrętowej. Kształcenie umożliwia uczestnikom zdobycie obszernej wiedzy od wykwalifikowanych inżynierów i kadry menedżerskiej z przemysłu stoczniowego, którzy na co dzień zajmują się skomplikowanymi zadaniami związanymi z obsługą czy budową okrętów.