Archeologia - Rzeszów

Archeologia - Rzeszów

Studia na kierunku archeologia w Rzeszowie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Archeologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

12.02.2024

Archeologia studia Rzeszów | woj. podkarpackie

Studia na kierunku archeologia w Rzeszowie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.

Archeologia - Rzeszów
Studia na kierunku archeologia w Rzeszowie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku archeologia w Rzeszowie rozpocznie się 27 maja 2024 r. i potrwa do 19 lipca 2024 r. | Archeologia Rzeszów - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia w Rzeszowie 2024/2025 na kierunku archeologia możesz podjąć na 1 uczelni publicznejUniwersytecie Rzeszowskim (Kolegium Nauk Humanistycznych UR).

 

Opis kierunku

Archeologia to studia historyczne, które zapewnią studentom wszechstronne przygotowanie do wykonywania w przyszłości zawodu archeologa. W trakcie kształcenia studenci nauczą się, jak gromadzić, badać, opisywać oraz analizować zebrany materiał, a także dowiedzą się, w jaki sposób skutecznie korzystać z dostępnych źródeł w codziennej pracy badawczej. Jeśli więc cechuje Cię dobra pamięć, zdolność do analitycznego myślenia, cierpliwość, dokładność, skrupulatność, a także posiadasz zdolności manualne, to studia na kierunku archeologia mogą okazać się stworzone właśnie dla Ciebie.

 

Praca po studiach

Jako absolwent archeologii świetnie sprawdzisz się jako pracownik ochrony dziedzictwa narodowego, instytucji naukowych, muzealnych i turystycznych, urzędów konserwatorskich, a także różnego rodzaju instytucji rządowych i samorządowych. Ponadto zdobyte w czasie studiów umiejętności pozwolą Ci na znalezienie zatrudnienia w muzeach, ośrodkach związanych z kulturą i historią oraz w firmach zajmujących się prowadzeniem wykopalisk.

 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek archeologia w Rzeszowie?

Szczegółowe wymagania rekrutacyjne, jakie prezentują poszczególne uczelnie w Rzeszowie, zależą od wielu czynników, jak między innymi odgórny regulamin kształcenia oraz konkretny kierunek studiów.

 

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku archeologia w Rzeszowie najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • geografia,
 • historia,
 • język obcy,
 • język polski

 

Chcąc dostać się na archeologię powinieneś pamiętać o solidnym przygotowaniu do zdawania matury z geografii, historii, języka obcego, języka polskiego najlepiej na poziomie rozszerzonym. W ten sposób istotnie zwiększysz swoje szanse. Pamiętaj również, aby na bieżąco śledzić ustalenia danej uczelni – regulamin rekrutacji może się zmieniać.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ARCGEOLOGIA?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądały dinozaury i inne wymarłe zwierzęta? W jaki sposób ludzie pierwotni radzili sobie z trudnościami dnia codziennego? Jak wytwarzali przedmioty użytkowe? A nade wszystko ciekawi cię, co można znaleźć podczas odpowiednio przeprowadzonych akcji wykopaliskowych? Na te i więcej pytań odpowiedzą studia historyczne na kierunku archeologia w Rzeszowie.

Dzięki zdobyciu dyplomu ukończenia kształcenia, staniesz się częścią zespołów pracujących nad badaniem zamierzchłej przeszłości lub zdecydujesz się na indywidualne poszukiwanie prawdy za pośrednictwem rzeczy i szczątków ukrytych pod powierzchnią ziemi. Naznaczone zębem czasu przedmioty będą miały dla ciebie ogromną wartość, a przygoda z archeologią pozwoli ci na realizację aspiracji związanych z odkrywaniem.

Prowadzenie badań archeologicznych, umiejętność oszacowania daty produkcji znalezionych przedmiotów codziennego użytku lub określania przybliżonej epoki życia zwierząt, których szczątki napotkasz podczas pracy,wymaga wszechstronnej wiedzy historycznej. Zatem wszyscy kandydaci na studia w Rzeszowie na kierunku archeologia powinni wykazywać zainteresowanie historią, wiedzą o społeczeństwie i innymi naukami humanistycznymi, stanowiącymi solidną podstawę pod rozwój bardziej specjalistycznych kompetencji kierunkowych.

Ponadto z pewnością cenna okaże się bardzo dobra pamięć, zdolność do analitycznego myślenia, a także cierpliwość, dokładność, skrupulatność i zdolności manualne – przeprowadzanie ręcznych wykopalisk wymaga niezwykłej staranności w trosce o zachowanie pierwotnego stanu wydobywanych przedmiotów. Jeśli posiadasz wszystkie wymienione predyspozycje, nic nie powinno stanąć na przeszkodzie do rozpoczęcia archeologii w Rzeszowie!

 

1. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku archeologia możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 

Studia na kierunku archeologia w Rzeszowie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

2. Program studiów i przedmioty

Takie kierunki studiów w Rzeszowie, jak na przykład archeologia, z powodzeniem można zaliczyć do dziedzin interdyscyplinarnych. Jako student tego niezwykle interesującego kierunku, zdobędziesz rozległą wiedzę historyczną, która pozwoli ci na bezproblemową klasyfikację wydobytych znalezisk i umieszczenie ich w dokładnym okresie historycznym. Szczególną rolę odegrają warsztatowe zajęcia praktyczne, dzięki którym udoskonalisz swoje zdolności manualne i dowiesz się, jak dokładnie wygląda praca archeologów. Siatkę studiów mogą tworzyć następujące przedmioty:

 • archeologia środowiskowa
 • ochrona i konserwacja zabytków
 • rekonstrukcja dziedzictwa archeologicznego
 • archeologia historyczna

 

i wiele, wiele innych.

Uczelnie w Rzeszowie - kierunek archeologia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Rzeszowski (Kolegium Nauk Humanistycznych UR) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku Archeologia w Rzeszowie

Studia na kierunku archeologia w Rzeszowie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

 

Archeologia w Rzeszowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU ARCHEOLOGIA?

Zastanawiasz się, jakie oferty pracy są kierowane do absolwentów studiów na kierunku archeologia w Rzeszowie? Kończąc ten kierunek zapewnisz sobie możliwość nieustannego rozwoju osobistego oraz pracę w terenie, co dla przeciwników monotonnej pracy przy biurku okaże się zbawienne. Archeolodzy mogą pracować:

 • przy wykopaliskach archeologicznych
 • w muzeach
 • samorządowych placówkach pracy
 • ochronie dziedzictwa narodowego
 • laboratoriach
 • placówkach zajmujących się badaniem znalezionych podczas wykopalisk przedmiotów

Gdzie studiować na kierunku archeologia w Rzeszowie?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Rzeszowskim.

Uczelnie na których można studiować kierunek archeologia w Rzeszowie:

czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Archeologia w Rzeszowie?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Archeologia Rzeszów studia i stopnia

Archeologia Rzeszów studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Archeologia Rzeszów studia stacjonarne

Archeologia w Rzeszowie

5 uczelni w Rzeszowie

Według danych statystyczny co piąty mieszkaniec Rzeszowa jest studentem! To znaczy, że uczelnie w Rzeszowie wybiera wielu młodych ludzi — to zdecydowanie świadczy o ich poziomie. W mieście funkcjonuje 5 szkół wyższych, w tym 2. publiczne: Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska. 
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują rzeszowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Rzeszowie

 #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia historyczne wybrać

Co zdawać na maturze

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • ul. M. Curie Skłodowskiej 9 w Bydgoszczy https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ724Sa74TA0cRSEFzZZN7NAw https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/a8cef-collegium-medicum-bydgoszcz.jpg Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
 • Campus A i Campus B Uczelni https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJw9Iqi84K_UYR9iOo4Jy7QV4 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/788b5-wsz-gdansk.jpg Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJI9FtDzZbBEcRyR434R7X6sQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/aa7c5-umed-poznan.jpg Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 • ul. Poniatowskiego 15, 40-055 Katowice https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJh68e3kTOFkcRrdCzknj40eA https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/93b12-sum-studia.jpg Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
 • ul. Bursaki 12, 20-150 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=Wyższa+Szkoła+Przedsiębiorczości+i+Administracji+w+Lublinie https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/67f82-wspa-lublin.jpg Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
 • ul. C. K. Norwida 25, 50-375 Wrocław https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJj3J0mSvoD0cRDoRZ5UArqfE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/82a14-uniwersytet-przyrodniczy-wr.jpg Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu