Studia historyczne Rzeszów

Studia historyczne Rzeszów

Studia historyczne Rzeszów

Największy wybór studiów

historycznych w Rzeszowie

Odkryj kierunki historyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia historyczne Rzeszów | woj. podkarpackie

Studia z historyczne w Rzeszowie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA HISTORYCZNE W RZESZOWIE - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Archeologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Historia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Muzeologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Turystyka historyczna i kulturowa stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Rzeszowie są studia historyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI HISTORYCZNE W RZESZOWIE

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia historyczne w Rzeszowie

Aby otrzymać indeks i dołączyć do grona studentów należy przebrnąć przez konkurs świadectw. Chcąc studiować nauki historyczne należy pochwalić się bardzo dobrymi wynikami z historii. Warto przyłożyć się jeszcze do takich przedmiotów, jak wiedza o społeczeństwie i geografia, oraz zadbać o język polski.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI HISTORYCZNE W RZESZOWIE

STUDIA HISTORYCZNE W RZESZOWIE - PODYPLOMOWE

Jak wyglądają studia historyczne w Rzeszowie?

„Historia uczy, że ludzkość niczego się nie nauczyła”- mawiał Georg Wilhelm Hegel. Może czas to zmienić? Kto może wytłumaczyć innym bieg dziejów oraz ich konsekwencje? Wyłącznie historyk. Skrupulatny historyk.

Studia historyczne w Rzeszowie mają za zadanie wykształcenie skrupulatnego, cierpliwego i dociekliwego historyka. Z kim kojarzy Wam się taka postać? Z nudziarzem, który na twardym dysku w swojej głowie zapisane ma wszystkie, nawet najbardziej nieistotne daty, takie jak dzień zakupu krzesła do kuchni przez Jana III Sobieskiego. Na szczęście, ten obraz się zmienia. Historyk to postać zbudowana z ogromnej ilości pytań i wątpliwości. Człowiek drążący coś, co z grubsza wydaje się zrozumiałe.

Osoba, która ma odwagę spojrzeć na pewne wydarzenia inaczej i bacznie analizuje treści zapisane w podręcznikach. Detektyw. Obserwator. Niektórzy zapytają: „Po co nam historycy, odkrywający przeszłość, skoro już jest odkryta i wszystko już wiemy?” Nigdy nie będziemy pewni tego, czy wszystko wiemy, a na dodatek, choć historia jest jedna, to ludzie odczytują ją inaczej, czasami zbyt odlegle, zakłamując ją.

Studia historyczne w Rzeszowie to nauka logicznego myślenia i wiązania faktów. Co jeszcze jest ważne? Aby potrafić dzielić się swoją wiedzą i pasją zarażać młode pokolenia, które, jak widać, z historią nie mają najlepszych relacji. Zobacz, jaką wiedzę i umiejętności możesz zyskać wybierając studia historyczne w Rzeszowie.

 

Studia historyczne w Rzeszowie możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 

Poszczególne kierunku historyczne w Rzeszowie możesz studiować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Studia drugiego stopnia uzupełniają wiedzę zdobytą na poziomie licencjatu. Trwają dwa lata (cztery semestry) i kończą się egzaminem magisterskim.

W Rzeszowie znajdziesz także propozycje kształcenia podyplomowego. Studia tego typu są przeznaczone dla osób, które mają już tytuł poświadczający wykształcenie wyższe. Kierunki podyplomowe prowadzone są niestacjonarnie w trakcie dwóch lub trzech semestrów. W ten sposób możesz studiować historię.

Studia historyczne realizowane są przede wszystkim stacjonarnie. Zajęcia w trybie dziennym odbywają się od poniedziałku do piątku.

czytaj dalej studia w Rzeszowie

 

Kierunki studiów historycznych w Rzeszowie

Do najpopularniejszych kierunków historycznych w Rzeszowie należą historia, archeologia, muzeologia, turystyka historyczna i kulturowa. Interdyscyplinarnie tworzone programy studiów umożliwią Ci zdobywanie rzetelnego wykształcenia i praktycznych umiejętności, cenionych przez współczesnych pracodawców.

Studia historyczne są urozmaicane i rozwijane poprzez propozycje specjalizacji, które w znaczący sposób wpływają na dalszą ścieżkę kariery. Oczywiście możesz wyspecjalizować się w specjalności nauczycielskiej, a tym samym zdobyć kompetencje umożliwiające nauczanie historii w szkołach różnego stopnia. Z drugiej strony możesz wykwalifikować się w zakresie turystyki bądź w charakterze przewodnika danego regionu lub kraju. Możliwości jest bardzo wiele.

Uczelnie w Rzeszowie mają także propozycje studiów podyplomowych, które pozwolą Ci rozwinąć zdolności i zdobyć informacje potrzebne w pracy lub do przekwalifikowania się. Zapoznaj się z bogatą ofertą kształcenia, którą proponują rzeszowskie ośrodki akademickie.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów historycznych:

 • archeologia
 • historia
 • muzeologia
 • turystyka historyczna i kulturowa

czytaj dalej kierunki studiów w Rzeszowie

 

Gdzie studiować kierunki historyczne w Rzeszowie?

Studia historyczne w Rzeszowie możesz realizować na niezwykle popularnej w południowo-wschodniej Polsce uczelni, to znaczy na Uniwersytecie Rzeszowskim. Wydział Socjologiczno-Historyczny zaprasza wszystkich potencjalnych kandydatów na studia pierwszego i drugiego stopnia oraz na studia podyplomowe, które z pewnością umożliwią zdobycie dodatkowych kwalifikacji zawodowych.

Poszczególne rzeszowskie placówki akademickie posiadają odpowiednio wyposażone pracownie dydaktyczne i komputerowe oraz biblioteki, które mają znaczenie dla jakości zdobywanej edukacji teoretycznej i praktycznej, a także umożliwiają studentom podjęcie prac badawczych we własnym zakresie. Wyspecjalizowane grono akademickie przygotowuje interdyscyplinarne programy kształcenia, które pozwolą zdobyć pożądaną przez pracodawców wiedzę i praktyczne umiejętności.

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki historyczne w Rzeszowie

 • Uniwersytet Rzeszowski

czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie

 

Jak wybrać studia historyczne w Rzeszowie, aby mieć dobrą pracę?

Studia historyczne w Rzeszowie to idealna opcja dla pasjonatów, którzy w życiu zawodowym chcą zajmować się podróżą w czasie. Opcji zatrudnienia jest wbrew pozorom bardzo wiele, dlatego czasem warto postawić na studiowanie tego, co faktycznie nas interesuje. Zwiększa to poczucie spełnienia badawczego i zawodowego.

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

 • historyk
 • historyk sztuki
 • archeolog
 • etnolog
 • polityk
 • dziennikarz
 • redaktor
 • archiwista
 • kulturoznawca
 • antropolog kulturowy
 • przewodnik turystyczny
 • przewodnik historyczny
 • specjalista ds. ochrony dóbr kultury

 

Warto jednak śledzić bieżący rynek pracy. Współcześni pracodawcy najlepiej sprecyzują, jakich specjalistów poszukują w danym momencie, a to umożliwi wybór studiów najbardziej opłacalnych w danym momencie.

Absolwenci kierunków historycznych zatrudniani są między innymi w pracy w instytutach historycznych, muzeach, wydawnictwach, redakcjach, agencjach reklamowych, galeriach sztuki, placówkach kulturowych, instytutach archeologicznych. Niezależnie od tego, jakie studia ukończysz – czy to ścisłe, czy humanistyczne, możesz liczyć na dobrze płatną pracę, jeśli odpowiednio zaplanujesz swoją karierę zawodową. Pamiętaj także, że studia historyczne nie muszą wiązać się z pracą jedynie w zaciszach bibliotek lub w murach muzeów. Jest wiele opcji pracy w terenie, także w zakresie turystyki.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Rzeszowie?

Wybór uczelni wyższej to bardzo ważny moment w życiu każdego maturzysty i studenta. Każda z placówek akademickich odznacza się przecież innym poziomem kształcenia, a także przedstawia indywidualną listę kierunków, co oznacza, że nie wszędzie znajdziesz studia, które chciałbyś realizować. Kierunki historyczne w Rzeszowie znajdziesz przede wszystkim na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Zweryfikuj, jakie możliwości rozwoju daje Ci dana placówka akademicka. Sprawdź, czy masz szansę na wymiany i wyjazdy krajowe i zagraniczne, jakie są programy stażowe i stypendialne, czy na uczelni organizuje się badania naukowe, konferencje, granty. Warto także zapoznać się z przygotowaniem dydaktycznym i technologicznym uczelni w zakresie realizowania kształcenia w danym zakresie. Dobrze wyposażone sale wykładowe, biblioteki, pracownie komputerowe to ważny składnik każdych zajęć teoretycznych i praktycznych.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia historyczne w Rzeszowie?

Rzeszów należy do popularnych miast akademickich. Znajdziesz w nim wiele możliwości rozwoju i perspektyw zawodowych, ale nie zabraknie także rozrywki. Czekają na Ciebie różnego rodzaju atrakcje, które urozmaicą lata nauki oraz godziny przesiadywania w bibliotekach i na zajęciach pozauczelnianych. Studenci mogą korzystać z różnego rodzaju wydarzeń sportowych, kulturowych, imprez masowych.

Uczelnie w Rzeszowie zawierają porozumienia i podejmują współprace z miastem i największymi firmami i ośrodkami, przygotowują tym samym programy stażowe, oferty praktyk, a także programy stypendialne. Z pewnością zdobędziesz tutaj pierwsze zawodowe doświadczenia, ale możesz również liczyć na wsparcie finansowe.

Kadry akademickie kładą nacisk na rozwój badawczy studentów. W murach uczelni organizowane są konferencje naukowe, zakładane są koła naukowe, a także odbywają się konkursy na granty badawcze. Możesz wziąć udział w wymianie międzyuczelnianej w kraju lub za granicą, jak również możesz uczestniczyć w rozmaitych wydarzeniach i spotkaniach, a nawet w targach pracy.

Studia to fascynujący okres, który staje się życiową podróżą, umożliwiającą rozwijanie pasji i zdobywanie niepowtarzalnych wspomnień. To także czas zawierania najtrwalszych więzi lub potrzebnych znajomości. Nie pozwól, by Cię to ominęło.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach historycznych w Rzeszowie

Historyk to osoba otwarta, komunikatywna i o szerokich horyzontach. W trakcie studiów otrzymuje dawkę kwalifikacji, sprawiających że może znaleźć zatrudnienie w różnych dziedzinach. Pierwsze, co przychodzi na myśl, to zawód nauczyciela. Absolwenci studiów historycznych mogą uczyć tego ważnego przedmiotu, ale wtedy, gdy oprócz istotnych uprawnień posiadają pasję dzielenia się swoją wiedzą i umiejętność zainteresowania nią.

Absolwenci historii znajdują zatrudnienie w instytucjach gromadzących i opracowujących dokumenty, które związane są z ważnymi wydarzeniami i losem dziejów. Historycy pracują w mediach i nierzadko realizują programy telewizyjne o historycznym charakterze.

Historycy zostają politykami, choć nader rzadko wyciągają wnioski z przeszłości. Mogą organizować wycieczki śladem ważnych wydarzeń, bądź ludzi mających wpływ na losy świata. Absolwenci studiów historycznych posiadają dość szerokie pole do popisu i co najmniej kilka dróg do wyboru. Co ważne, historia powinna być pasją, a dopiero potem zawodem.

Zbyt dużo w niej wątpliwości, znaków zapytania i odcieni szarości, by bez baczniejszej uwagi przyjmować wszystko za pewne. Absolwenci studiów historycznych są także mile widziani w firmach, które z historią mają niewiele wspólnego. Dlaczego? Bo liczą się ich umiejętności. Analiza faktów, umiejętność odseparowania informacji ważnych od niepotrzebnych., rozwinięte logiczne myślenie pozwalające sformułować problem, przeprowadzić wiwisekcję, a na końcu zaprezentować dokładne wyniki.

POPULARNE KIERUNKI W RZESZOWIE POLECANE DLA CIEBIE

MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET RZESZOWSKI STUDIA HISTORYCZNE

Uczelnią państwową, na której znajdziecie studia historyczne jest Uniwersytet RzeszowskiWydział Socjologiczno- Historyczny zaprasza na kierunek:

 • Historia: studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym;
 • Turystyka historyczna i kulturowa: studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym.
 • Muzeologia: studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym.

dowiedz się więcej 

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)