Archeologia - Toruń

Studia w Toruniu

archeologia 

Odkryj archeologię w Toruniu i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

02.03.2023

Archeologia studia Toruń 2023 | woj. kujawsko-pomorskie

Studia na kierunku archeologia w Toruniu
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Studia na kierunku archeologia to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym).

 

Uczelnie

W Toruniu archeologię możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (Wydział Nauk Historycznych UMK).

 

Opis kierunku

Studia w Toruniu na kierunku archeologia to studia skupiające się na przekazywaniu wiedzy oraz kształceniu z zakresu szeroko rozumianej historii, oraz nauk przyrodniczych. Program studiów dostarcza studentom wiedzy między innymi z zakresu dziejów człowieka na Ziemi, tajemnic starożytnych ludów Egiptu oraz Mezopotamii, dziejów antycznego Rzymu oraz antycznej Grecji, a także z obszaru wiedzy o życiu dawnych Prusów, Słowian czy Bałtów. Studenci nauczą się także datowania zabytków archeologicznych, dowiedzą się jak poszukiwać relikty archeologiczne, sporządzać dokumentację zarówno terenową, jak i muzealną przy zastosowaniu najnowszych technologii i będą rozwijać swoje pasje z obszaru archeologii architektury, archeologii antycznej, archeologii podwodnej, a także z obszaru konserwacji zabytków antycznych.

 

Praca po studiach

Absolwenci z zakresu archeologii, dzięki zdobytej wiedzy oraz kompetencjom bez problemu znajdą pracę między innymi we wszelkich instytucjach naukowo badawczych zarówno w kraju, jak i za granicą, w muzeach, służbach konserwatorskich, dzięki zdobytym umiejętnościom mogą również wykonywać prace techniczne w trakcie prowadzenia badań archeologicznych oraz prac laboratoryjno-inwentaryzacyjnych w placówkach, które zajmują się gromadzeniem, a także upowszechnianiem dziedzictwa kulturowego. Studia z zakresu archeologii dają studentom szerokie możliwości zawodowe, dzięki czemu po studiach każdy znajdzie swoją ścieżkę kariery, w której będzie czuł i odnajdował się najlepiej.

czytaj dalej wszystko o Archeologia - Toruń

Zobacz, na jakich uczelniach w Toruniu jest kierunek ARCHEOLOGIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Archeologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek archeologia?

Osoby, które zastanawiają się nad wyborem kierunku archeologia, aby przystąpić do procesu rekrutacji, muszą zdać maturę na poziomie podstawowym i złożyć komplet wymaganych dokumentów.

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku archeologia:

 • geografia,
 • historia,
 • język obcy,
 • język polski,
 • biologia,
 • chemia,
 • historia sztuki,
 • matematyka,
 • wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Archeologia w Toruniu

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ARCHEOLOGIA W TORUNIU?

Studia w Toruniu na kierunku archeologia skupiają się przede wszystkim na wykształceniu cennych i potrzebnych umiejętności praktycznych, które przydadzą się i będą wykorzystywane w przyszłej pracy zawodowej. Jest to propozycja kształcenia dla osób, które pasjonują się naukami historycznymi oraz przyrodniczymi.

Studenci kierunku archeologia zdobędą między innymi wiedzę dotyczącą poszczególnych epok i okresów historycznych, zabytków archeologicznym, a także zagadnienia dotyczące datowania w archeologii oraz przynależności do kultur. Studenci nauczą się również współpracy i funkcjonowania w interdyscyplinarnych zespołach zajmujących się badaniami, które łączą wiedzę zarówno z dziedzin historycznych, przyrodniczych, jak i społecznych.

Dodatkowo program studiów umożliwia studentom wzięcie udziału w wykopaliskach zarówno w kraju, jak i poza jego granicami odkrywając ciekawe wydarzenia z przyszłości, dzięki czemu studenci będą mieli możliwość zdobycia praktycznej wiedzy, umiejętności i pierwszego doświadczenia zawodowego jeszcze w trakcie trwania studiów.

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku archeologia możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Studia w Toruniu na kierunku archeologia to studia skupiające się na wykształceniu praktycznych umiejętności, dzięki którym studenci zdobędą praktyczną wiedzę i kompetencje przede wszystkim z zakresu wiedzy historycznej, przyrodniczej oraz nauk społecznych. Studenci będą mieli możliwość uczestniczenia w rozwijających wykładach, warsztatach praktycznych, badaniach powierzchniowych, wykopaliskach, licznych wyjazdach terenowych i szerokiej ofercie zajęć teoretycznych i ćwiczeń.

Program studiów dostarcza między innymi wiedzę z zakresu konserwacji zabytków, tworzenia oraz analizowania danych archeologicznych, a także nowoczesnych metod komputerowych, które są stosowane i wykorzystywane w archeologii.

Studenci nauczą się również współpracować i funkcjonować w interdyscyplinarnych zespołach o charakterze badawczym łączącym wiedzę a dziedzin przyrodniczych, historyczny oraz społecznych, a także dowiedzą się, jak współczesna archeologia wykorzystuje najnowsze osiągnięcia technologiczne między innymi z obszaru techniki cyfrowej, genetyki czy informatyki oraz poznają metody ich opisywania, klasyfikacji oraz dokonywania analiz źródeł archeologicznych.

ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ARCHEOLOGIA W TORUNIU?

Studia na kierunku archeologia trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Archeologia w Toruniu - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU ARCHEOLOGIA W TORUNIU?

Uczelnie w Toruniu kładą nacisk na rozwijanie umiejętności oraz zdobywaniu kompetencji potrzebnych do rozpoczęcia pracy w zawodzie po ukończeniu studiów.

Absolwenci studiów na kierunku archeologia, posiadając szeroką wiedzę oraz umiejętności z obszaru historii, oraz prowadzenia badań archeologicznych mają wiele możliwości zawodowych, między innymi mogą rozpocząć pracę we wszelkiego rodzaju instytucjach naukowo badawczych zarówno w kraju, jak i za granicą.

Dzięki zdobytym umiejętnościom Absolwenci mogą również wykonywać prace techniczne w trakcie prowadzenia badań archeologicznych oraz prac laboratoryjno-inwentaryzacyjnych w placówkach, które zajmują się gromadzeniem, a także upowszechnianiem dziedzictwa kulturowego czy pracować w muzeach i służbach konserwatorskich.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku archeologia:

 • pracownik techniczny przy badaniach archeologicznych,
 • pracownik techniczny prac laboratoryjno-inwentaryzacyjnych w placówkach, które zajmują się gromadzeniem, a także upowszechnianiem dziedzictwa kulturowego,
 • w muzeach,
 • w służbach konserwatorskich,
 • w instytucjach administracji państwowej i samorządowej,
 • w służbach mundurowych.

Gdzie studiować na kierunku archeologia w Toruniu?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Uczelnie na których można studiować kierunek archeologia w Toruniu

czytaj dalej uczelnie w Toruniu

Uczelnie w Toruniu - kierunek archeologia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (Wydział Nauk Historycznych) stacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek archeologia w Toruniu?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Archeologia Toruń studia i stopnia

Archeologia Toruń studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Archeologia Toruń studia stacjonarne

Kierunki historyczne w Toruniu

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia