Archeologia - Rzeszów

Archeologia - Rzeszów

Archeologia - Rzeszów

Studia w Rzeszowie

archeologia

Odkryj archeologię w Rzeszowie i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

Archeologia studia Rzeszów | woj. podkarpackie

Studia na kierunku archeologia w Rzeszowie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej - Uniwersytecie Rzeszowskim w trybie stacjonarnym.

Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

czytaj dalej wszystko o Archeologia - Rzeszów

Zobacz, na jakich uczelniach w Rzeszowie jest kierunek archeologia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Jednostka prowadząca

Archeologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek archeologia w Rzeszowie?

Szczegółowe wymagania rekrutacyjne, jakie prezentują poszczególne uczelnie w Rzeszowie, zależą od wielu czynników, jak między innymi odgórny regulamin kształcenia oraz konkretny kierunek studiów.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku archeologia w Rzeszowie najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • geografia,
 • historia,
 • język obcy,
 • język polski

 

Chcąc dostać się na archeologię powinieneś pamiętać o solidnym przygotowaniu do zdawania matury z geografii, historii, języka obcego, języka polskiego najlepiej na poziomie rozszerzonym. W ten sposób istotnie zwiększysz swoje szanse. Pamiętaj również, aby na bieżąco śledzić ustalenia danej uczelni – regulamin rekrutacji może się zmieniać.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Archeologia w Rzeszowie - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

ARCHEOLOGIA RZESZÓW STUDIA I STOPNIA

ARCHEOLOGIA RZESZÓW STUDIA II STOPNIA


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

ARCHEOLOGIA RZESZÓW STUDIA STACJONARNE

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ARCGEOLOGIA?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądały dinozaury i inne wymarłe zwierzęta? W jaki sposób ludzie pierwotni radzili sobie z trudnościami dnia codziennego? Jak wytwarzali przedmioty użytkowe? A nade wszystko ciekawi cię, co można znaleźć podczas odpowiednio przeprowadzonych akcji wykopaliskowych? Na te i więcej pytań odpowiedzą studia historyczne na kierunku archeologia w Rzeszowie.

Dzięki zdobyciu dyplomu ukończenia kształcenia, staniesz się częścią zespołów pracujących nad badaniem zamierzchłej przeszłości lub zdecydujesz się na indywidualne poszukiwanie prawdy za pośrednictwem rzeczy i szczątków ukrytych pod powierzchnią ziemi. Naznaczone zębem czasu przedmioty będą miały dla ciebie ogromną wartość, a przygoda z archeologią pozwoli ci na realizację aspiracji związanych z odkrywaniem.

Prowadzenie badań archeologicznych, umiejętność oszacowania daty produkcji znalezionych przedmiotów codziennego użytku lub określania przybliżonej epoki życia zwierząt, których szczątki napotkasz podczas pracy,wymaga wszechstronnej wiedzy historycznej. Zatem wszyscy kandydaci na studia w Rzeszowie na kierunku archeologia powinni wykazywać zainteresowanie historią, wiedzą o społeczeństwie i innymi naukami humanistycznymi, stanowiącymi solidną podstawę pod rozwój bardziej specjalistycznych kompetencji kierunkowych.

Ponadto z pewnością cenna okaże się bardzo dobra pamięć, zdolność do analitycznego myślenia, a także cierpliwość, dokładność, skrupulatność i zdolności manualne – przeprowadzanie ręcznych wykopalisk wymaga niezwykłej staranności w trosce o zachowanie pierwotnego stanu wydobywanych przedmiotów. Jeśli posiadasz wszystkie wymienione predyspozycje, nic nie powinno stanąć na przeszkodzie do rozpoczęcia archeologii w Rzeszowie!

 

1. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku archeologia możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 

Studia na kierunku archeologia w Rzeszowie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

2. Program studiów i przedmioty

Takie kierunki studiów w Rzeszowie, jak na przykład archeologia, z powodzeniem można zaliczyć do dziedzin interdyscyplinarnych. Jako student tego niezwykle interesującego kierunku, zdobędziesz rozległą wiedzę historyczną, która pozwoli ci na bezproblemową klasyfikację wydobytych znalezisk i umieszczenie ich w dokładnym okresie historycznym. Szczególną rolę odegrają warsztatowe zajęcia praktyczne, dzięki którym udoskonalisz swoje zdolności manualne i dowiesz się, jak dokładnie wygląda praca archeologów. Siatkę studiów mogą tworzyć następujące przedmioty:

 • archeologia środowiskowa
 • ochrona i konserwacja zabytków
 • rekonstrukcja dziedzictwa archeologicznego
 • archeologia historyczna

 

i wiele, wiele innych.

Ile trwają studia na kierunku Archeologia w Rzeszowie

Studia na kierunku archeologia w Rzeszowie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

 

Gdzie studiować na kierunku archeologia w Rzeszowie?

 

Uczelnie na których można studiować kierunek archeologia w Rzeszowie:

czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU ARCHEOLOGIA?

Zastanawiasz się, jakie oferty pracy są kierowane do absolwentów studiów na kierunku archeologia w Rzeszowie? Kończąc ten kierunek zapewnisz sobie możliwość nieustannego rozwoju osobistego oraz pracę w terenie, co dla przeciwników monotonnej pracy przy biurku okaże się zbawienne. Archeolodzy mogą pracować:

 • przy wykopaliskach archeologicznych
 • w muzeach
 • samorządowych placówkach pracy
 • ochronie dziedzictwa narodowego
 • laboratoriach
 • placówkach zajmujących się badaniem znalezionych podczas wykopalisk przedmiotów

Popularne kierunki historyczne w Rzeszowie

Kierunki historyczne w Rzeszowie

5 uczelni w Rzeszowie

Według danych statystyczny co piąty mieszkaniec Rzeszowa jest studentem! To znaczy, że uczelnie w Rzeszowie wybiera wielu młodych ludzi — to zdecydowanie świadczy o ich poziomie. W mieście funkcjonuje 5 szkół wyższych, w tym 2. publiczne: Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska. 
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują rzeszowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Rzeszowie

 #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia historyczne wybrać

Co zdawać na maturze

Komentarze (0)