Archeologia - Warszawa

Studia w Warszawie na kierunku

archeologia

Odkryj kierunek archeologia w Warszawie i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

13.02.2023

Archeologia studia Warszawa 2023 | woj. mazowieckie

Studia na kierunku Archeologia w Warszawie to studia licencjackie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra. Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

Studia na kierunku archeologia w Warszawie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

W Warszawie archeologię możesz studiować w ramach kierunku 2 uczelniach publicznych: Uniwerystecie Warszawskim (Wydział Archeologii UW) oraz Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Wydział Nauk Historycznych UKSW).
 

Opis kierunku

Uwielbiasz historię, ale sama nauka teorii to dla Ciebie zbyt mało? Wybierz studia w Warszawie na kierunku archeologia! W programie kształcenia znajdziesz zajęcia poświęcone historii, kulturze czy sztuce starożytnej. Otrzymasz również pogłębioną wiedzę o innych epokach historycznych. Podczas ćwiczeń i zajęć terenowych dowiesz się, jak zabezpieczać materiał badawczy oraz jak korzystać z nowoczesnych narzędzi niezbędnych w pracy archeologa.

 

Praca po studiach

Po zakończeniu nauki jako absolwent możesz znaleźć zatrudnienie między innymi w ośrodkach badawczo-rozwojowych, muzeach czy galeriach sztuki. Ciekawą ścieżką zawodowego rozwoju może być również praca w sektorze turystycznym.

czytaj dalej wszystko o Archeologia - Warszawa

Zobacz, na jakich uczelniach w Warszawie jest kierunek ARCHEOLOGIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Archeologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 2 lata • 3 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Archeologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek archeologia w Warszawie?

Pamiętaj, że przekroczenie progu wymarzonej uczelni to dopiero zwieńczenie starań. Jako maturzysta powinieneś jak najlepiej przygotować się do procedury rekrutacyjnej.

Jeśli w kręgu twoich zainteresowań znajdują się studia w Warszawie na kierunku archeologia, to już dziś powinieneś zacząć wzmożoną naukę przedmiotów takich jak: historia, czy nawet historia sztuki, WOS lub filozofia. W procesie rekrutacji również wysoko punktowany jest wynik z języka polskiego oraz dowolnie wybranego języka obcego nowożytnego.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Archeologia w Warszawie

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ARCHEOLOGIA?

Od zawsze fascynuje Cię historia? Uwielbiasz przechadzać się po muzeach w poszukiwaniu śladów ludzkiego istnienia w przeszłości? Może sam chciałbyś je odkrywać? Jeśli pojawiają się u ciebie tego typu myśli, to archeologia może być tą dziedziną wiedzy, która pozwoli ci na twórczą realizację twoich pasji. To nauka, która – w najogólniejszym rozumieniu – zajmuje się odtwarzaniem kulturowego dorobku człowieka z przeszłości. Archeolodzy odkrywają to, co skrywają zasoby ziemi i starają się dotrzeć do tego, jak mogła wyglądać rzeczywistość naszych przodków.

Nie da się ukryć, że to dzięki zdobyczom archeologicznym dziś tyle wiemy o starożytnych cywilizacjach. Potrafimy odtworzyć biżuterię, naczynia codziennego użytku, militaria. Praca archeologów ma ogromne znaczenie, dzięki niej historia przestaje mieć charakter teoretyczny, lecz może czerpać także z praktycznych podwalin. Studia archeologiczne powinny być wybierane przez osoby, które czują w sobie naturę odkrywców i pasjonatów historii. Jeśli do nauki na tym kierunku podejdziesz z zaangażowaniem, to możesz mieć pewność, że czeka cię wiele fascynujących chwil.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku archeologia możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (licencjackie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku archeologia w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

2. Program studiów i przedmioty

Studia archeologiczne rozpoczniesz w niemal każdym większym mieście akademickim. Ta bogata propozycja kształcenia świadczy o ich niemałej popularności. Jeśli interesuje cię przede wszystkim nauka wyższa w stolicy, to również dostaniesz taką możliwość. Studia w Warszawie na kierunku archeologia rozpoczniesz na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Możesz mieć pewność, że nad twoim wykształceniem czuwać będzie najlepsza kadra akademicka.

Studia archeologiczne w Warszawie mają bardzo przemyślany charakter, dzięki czemu możesz mieć pewność, że twoja wiedza i umiejętności będą na najwyższym poziomie. Czekają na ciebie wykłady teoretyczne, podczas których poznawać będziesz przykładowo:

  • wprowadzenie do archeologii
  • teorie i metody badań archeologicznych

 

Te zagadnienia stanowić będą dla ciebie podstawę wykorzystywaną w trakcie konserwatoriów i ćwiczeń terenowych. Zapoznasz się między innymi z funkcjonowaniem człowieka w pradziejach, czy laboratorium i opisem zabytków. Studia archeologiczne zapewnią swoim pasjonatom wiele fascynujących chwil!

Ile trwają studia na kierunku archeologia w Warszawie?

Studia na kierunku Archeologia w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Archeologia w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU ARCHEOLOGIA?

Każdy, kto kończy studia, chciałby mieć pewność, że czeka go rozwój zawodowy zgodny z profilem wykształcenia. Poczucie, że studia mogą przynosić satysfakcję także po zakończeniu nauki, jest niezwykle ważne. Pamiętaj o tym, że szansę na znalezienia najbardziej atrakcyjnego zatrudnienia mają te osoby, które do studiowania podchodzą z największym zapałem, uczestniczą w różnego rodzaju praktykach i stażach.

Ścieżka zawodowego rozwoju archeologów może być niezwykle ciekawa. Rozwijać się będzie przede wszystkim podczas prac i badań archeologicznych. Absolwenci tego kierunku pracować będą na stanowiskach:

  • techników
  • laborantów

 

którzy zajmują się badaniem i opisywaniem poszczególnych wykopalisk. Jako archeolog możesz poświęcić się także pracy naukowej, dzięki której prowadzone badania ujrzą światło dzienne – zarówno w periodykach badawczych, jak i prasie popularnonaukowej.

Gdzie studiować na kierunku archeologia w Warszawie?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Uniwersytecie Warszawskim.

Uczelnie na których można studiować kierunek archeologia w Warszawie

czytaj dalej uczelnie w Warszawie

Uczelnie w Warszawie - kierunek archeologia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Wydział Nauk Historycznych) stacjonarne studia I i II stopnia więcej
Uniwersytet Warszawski (Wydział Archeologii UW) stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Archeologia w Warszawie?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Archeologia Warszawa studia i stopnia

Archeologia Warszawa studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Archeologia Warszawa studia stacjonarne

Archeologia Warszawa studia niestacjonarne

Kierunki historyczne w Warszawie

archaeology
archeologia

59 Uczelni w Warszawie

Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.

Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie# MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia humanistyczne wybrać

Co zdawać na maturze

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia