Kierunki studiów w Lublinie związane z tą dyscypliną mają na celu połączenie tradycji zielarstwa z nowoczesnym podejściem do produkcji i wykorzystania roślin w różnych branżach, takich jak farmaceutyczna, kosmetyczna, spożywcza i zdrowotna. Kształcenie łączy zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne, umożliwiając studentom zdobycie wiedzy oraz umiejętności w zakresie uprawy roślin, ich przetwórstwa oraz produkcji fitoproduktów.
Uczelnie w Lublinie uwzględniły w ramach tego programu szereg przedmiotów teoretycznych i praktycznych, które dostarczają niezbędnej wiedzy i umiejętności w zakresie zielarstwa i fitoproduktów. Wykłady i ćwiczenia są związane m.in. z klasyfikacją roślin, ich budową, rozwojem czy właściwościami leczniczymi.
Prowadzone są również laboratoria, w ramach których studenci wykonują analizę substancji aktywnych w roślinach, uczą się przygotowywania wyciągów, naparów oraz innych preparatów roślinnych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku zielarstwo i fitoprodukty możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (inżynierskie),
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci znają metody uprawy roślin leczniczych w różnych warunkach, a także potrafią dobierać odpowiednie gatunki roślin do różnych warunków klimatycznych oraz glebowych. Identyfikują i klasyfikują rośliny lecznicze.
Znają procesy suszenia, przechowywania i przetwarzania roślin w celach leczniczych oraz kosmetycznych. Wytwarzają preparaty zgodnie z normami jakościowymi oraz prawnymi. Poza tym identyfikują substancje aktywne zawarte w roślinach leczniczych.
Mają wiedzę na temat zastosowania roślin w leczeniu różnych schorzeń i znają metody ekstrakcji oraz analizy składników aktywnych roślin. Poza tym potrafią produkować suplementy diety na bazie roślin.