Kształcenie to zostało podzielone na moduły tematyczne, które obejmują różne obszary, takie jak podstawy psychologii, weterynarii, etyki, terapii oraz komunikacji interpersonalnej. W początkowych semestrach skupia się na przekazaniu wiedzy teoretycznej, która stopniowo jest uzupełniana o coraz bardziej zaawansowane tematy.
Uczelnie w Lublinie w ramach tego kierunku uwzględniły w programie także wykłady i seminaria dotyczące podstawowych informacji na temat teorii animaloterapii, historii terapii wspomaganej zwierzętami, mechanizmów oddziaływania zwierząt na ludzi.
Kierunki studiów w Lublinie związane z tą dyscypliną obejmują też omówienie zagadnień z zakresu psychologii klinicznej, podstaw medycyny oraz weterynarii, które są niezbędne do zrozumienia specyfiki pracy terapeutycznej z pacjentami i ich zwierzętami.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku animaloterapia możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią planować i prowadzić sesje terapii wspomaganej zwierzętami, dopasowując metody pracy do indywidualnych potrzeb pacjentów, takich jak dzieci, osoby starsze, z niepełnosprawnościami. Wykorzystują zwierzęta do redukcji stresu, poprawy samopoczucia emocjonalnego oraz stymulacji fizycznej pacjentów.
Nawiązują i utrzymują pozytywne relacje z pacjentami oraz tworzą bezpieczne, wspierające środowisko terapeutyczne. Dbają o zdrowie, dobrostan i kondycję zwierząt, które biorą udział w sesjach terapeutycznych.
Przeprowadzają wstępną ocenę pacjentów w celu określenia ich potrzeb i możliwości, a także monitorują postępy w celu określenia ich potrzeb i możliwości. Monitorują również postępy prowadzonej terapii.