Kierunki studiów w Rzeszowie związane z tą dziedziną obejmują ogólną wiedzę o funkcjonowaniu państwa, administracji publicznej, a także podstawy prawa, ekonomii, zarządzania i polityki. Kolejne semestry są bardziej zaawansowane, skupiając się na specjalistycznych aspektach zarządzania, tworzeniu polityk publicznych, analizie systemów administracyjnych oraz rozwiązywaniu problemów związanych z zarządzaniem państwem.
Program, jaki uczelnie w Rzeszowie przygotowały w ramach tego kierunku łączy teorię z praktyką, obejmując szeroki zakres przedmiotów związanych z administracją, polityką, zarządzaniem, prawem i ekonomiami publicznymi. Studenci uczą się na temat podstaw prawa publicznego i administracyjnego, które reguluje działalność administracji publicznej.
Poznają strategie zarządzania kryzysowego, ochrona infrastruktury państwowej. Omawiane są również zasady zarządzania budżetem państwowym i lokalnym, funduszami unijnymi, polityka fiskalna.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku zarządzanie państwem możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (licencjackie).
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią analizować polityki publiczne i ich wpływu na społeczeństwo i gospodarkę, a także oceny efektywności działań administracji publicznej. Identyfikują problemy administracyjne oraz proponują rozwiązania, które zwiększą efektywność zarządzania w instytucjach publicznych.
Zarządzają instytucjami publicznymi, koordynują projekty administracyjne, a także organizują działania w dużych organizacjach publicznych. Podejmują szybkie i skuteczne decyzje w sytuacjach kryzysowych, zarówno na poziomie administracji państwowej, jak i samorządowej.
Stosują przepisy prawa w kontekście administracji publicznej, w tym również prawa konstytucyjnego, samorządowego oraz procedur administracyjnych. Interpretują przepisy prawne i dopasowują je do praktyki administracyjnej oraz tworzenia aktów normatywnych.