Socjologia - Rzeszów

Studia w Rzeszowie

socjologia

Odkryj socjologię w Rzeszowie i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

01.03.2023

Socjologia studia Rzeszów | woj. podkarpackie

Studia na kierunku socjologia w Rzeszowie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym

Studia na kierunku socjologia w Rzeszowie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

W Rzeszowie socjologię możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznejUniwersytecie Rzeszowskim (Kolegium Nauk Społecznych UR).

czytaj dalej wszystko o Socjologia - Rzeszów

Zobacz, na jakich uczelniach w Rzeszowie jest kierunek SOCJOLOGIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Socjologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek socjologia w Rzeszowie?

Wielu przyszłych kandydatów na studia rozważa podjęcie socjologii, ponieważ jest to kierunek niezwykle ciekawy i rozwijający. Aby móc rozpocząć studia socjologiczne, powinieneś odpowiednio wcześnie przygotować się do zdawania egzaminu maturalnego, dzięki któremu zyskasz odpowiednią ilość punktów rekrutacyjnych.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku socjologia w Rzeszowie najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • język obcy,
 • język polski,
 • wiedza o społeczeństwie

 

Język polski, język obcy, wiedza o społeczeństwie to te dziedziny, na które warto zwrócić uwagę. Pamiętaj, że procedury rekrutacyjne mogą się różnić w zależności od wybranej uczelni oraz ulegać zmianom, dlatego przed aplikacją zapoznaj się z regulaminem prezentowanym przez wybraną uczelnię wyższą.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Socjologia w Rzeszowie

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU SOCJOLOGIA?

Socjologia jest nauką, której główny cel to badanie sposobu funkcjonowania i zmian zachodzących w obrębie grup społecznych. Studia na tym kierunku są propozycją interesującą i umożliwiającą samorozwój. Uniwersytet Rzeszowski to jedna z uczelni, która zdecydowała się na poszerzenie kanonu oferowanych kierunków właśnie o socjologię.

Każdy, kto wybiera uczelnie w Rzeszowie za miejsce przyswajania kompetencji kierunkowych, gwarantuje sobie możliwość uzyskania wszechstronnego wykształcenia, dzięki któremu bez trudu odnajdzie się na współczesnym rynku pracy. Kandydatów na socjologię nie brakuje – liczba chętnych, która znacznie przekracza liczbę dostępnych na danej uczelni miejsc nie jest wyjątkiem.

Jednak z niewiadomych przyczyn wiele osób decyduje się na ten kierunek pomimo braku adekwatnych predyspozycji. Jak wygląda sylwetka najlepszego kandydata na socjologię? Ciekawość otaczającego świata w aspekcie związanym z tworzącymi go ludźmi, relacjami, które ich łączą, a także ogólnie pojęte wpływy społeczne to coś, co powinno w znaczącym stopniu wyróżniać potencjalnych zainteresowanych rozpoczęciem socjologii.

Wysoko rozwinięta empatia, zainteresowanie naukami humanistycznymi i społecznymi ze szczególnym uwzględnieniem psychologii i samej socjologii oraz chęć rozpoczęcia pracy oparte na badaniach naukowych będą dodatkowym atutem dla każdego z przyszłych kandydatów na studia socjologiczne. Posiadając taki zestaw predyspozycji zapewniasz sobie możliwość wyboru najlepszej ścieżki kształcenia, którą najprawdopodobniej okaże się właśnie socjologia.

 

1. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku socjologia możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku socjologia w Rzeszowie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studia w Rzeszowie na kierunku socjologia nauczą cię poprawnego analizowania konkretnych zjawisk społecznych, prognozowania ich przebiegu, obsługi specjalistycznych programów komputerowych, wspomagających analizę danych statystycznych, a także posługiwania się narzędziami potrzebnymi do pozyskiwania niezbędnych do badań danych. Studenci socjologii poznają podstawy takich nauk, jak:

 • psychologia
 • filozofia
 • logika 
 • statystyka

 

Aby uzyskali pełne kompetencje, niezbędne do realizowania różnorodnych zadań wynikających ze specyfiki zawodu każdego socjologa. Socjologię w Rzeszowie możesz rozpocząć na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej.

Ile trwają studia na kierunku Socjologia w Rzeszowie

Studia na kierunku socjologia w Rzeszowie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Socjologia w Rzeszowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU SOCJOLOGIA?

Znaczna większość przyszłych kandydatów na dany kierunek dokonuje wyboru specyfiki przyszłego kształcenia na podstawie możliwości zawodowych, jakie zapewniają poszczególne kierunki studiów w Rzeszowie. Socjologia zapewnia szerokie spektrum wyboru zawodowego, dlatego jako absolwent tego kierunku, będziesz mógł pomyśleć o rozpoczęciu pracy w:

 • instytucjach kulturalnych, takich jak teatry, opery
 • przemyśle filmowym i telewizyjnym
 • placówkach oświatowych
 • mediach
 • festiwalach na stanowiskach związanych z ich planowaniem i organizowaniem

 

Socjologowie bez trudu znajdują zatrudnienie na uczelniach wyższych w roli wykładowców, którzy mogą jednocześnie prowadzić własne badania, przyczyniające się do innowacyjnych wniosków.

Gdzie studiować na kierunku socjologia w Rzeszowie?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Rzeszowskim.

Uczelnie na których można studiować kierunek socjologia w Rzeszowie:

czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie

Uczelnie w Rzeszowie - kierunek socjologia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Rzeszowski (Kolegium Nauk Społecznych UR) stacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Socjologia w Rzeszowie?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Socjologia Rzeszów studia i stopnia

Socjologia Rzeszów studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Socjologia Rzeszów studia stacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku socjologia w Rzeszowie

Kierunki humanistyczne w Rzeszowie

5 uczelni w Rzeszowie

Według danych statystyczny co piąty mieszkaniec Rzeszowa jest studentem! To znaczy, że uczelnie w Rzeszowie wybiera wielu młodych ludzi — to zdecydowanie świadczy o ich poziomie. W mieście funkcjonuje 5 szkół wyższych, w tym 2. publiczne: Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska. 
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują rzeszowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Rzeszowie

 #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia psychologiczne i społeczne wybrać

Co zdawać na maturze

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia