Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
19.10.2024
Matura w 2025 roku zbliża się wielkimi krokami. Dla każdego młodego człowieka jest to bardzo przełomowy moment i najważniejszy, jak do tej pory, egzamin w życiu. Nic dziwnego, że powoduje on dość duży stres. Szalenie istotne jest więc odpowiednie przygotowanie się do matury – nie chodzi jedynie o to, by nabyć wiedzę oraz umiejętności, które sprawią, że będziemy zadowoleni z wyniku, ale także kwestie organizacyjne. Jedną z nich jest zapoznanie się z punktacją, która będzie obowiązywała podczas oceniania egzaminu dojrzałości.
W 2025 roku absolwenci, aby zdali maturę muszą uzyskać conajmniej 30% maksymalnej liczby punktów z egzaminów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej oraz przystąpić do jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym lub w przypadku języka nowożytnego na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Na maturze 2025 obowiązuje 30 procentowy próg zdawalności wybranego przedmiotu dodatkowego. Sprawdź czy się dostaniesz na studia kalkulator maturalny.
Poniżej tłumaczymy, jak będą punktowane prace egzaminacyjne właśnie z tych przedmiotów w formule 2023.
Co znajdziesz w artykule
Część pismena
Egzamin maturalny z języka polskiego w 2025 na poziomie podstawowym będzie trwał 240 minut i będzie on składał się z trzech części. Maturzysta za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań, które znajdują się w arkuszu, może otrzymać maksymalnie 60 punktów.
Za pierwszą część, czyli JĘZYK POLSKI W UŻYCIU (obejmującą czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną oraz notatkę syntetyzującą) uczeń może zdobyć 10 punktów. Może je zdobyć za rozwiązanie ok. 5–7 zadań – głównie otwartych, które są otwarte na dwóch tekstach.
Część druga to TEST HISTORYCZNOLITERACKI obejmujący znajomość problematyki lektur obowiązkowych. Maturzysta może za tę część zdobyć 15 punktów (składa się na nią ok. 6–15 zadań – głównie otwartych, w większości opartych na zawartych w arkuszu krótkich tekstach).
Ostatnia część to WYPRACOWANIE – za nie każdy uczeń przystępujący do matury może zdobyć najwięcej, bo aż 35 punktów. Do wyboru będą dwa tematy wypracowania (tekst argumentacyjny), a minimalna długość wypracowania to 300 wyrazów.
Liczba punktów do zdobycia - język polski część pisemna
poziom podstawowy | poziom rozszerzony |
Formuła 2023
|
Formuła 2023
|
Część ustna
W formule 2023 osoby zdające będą losowały zestaw zadań egzaminacyjnych. Na zestaw składać się będą dwa zadania, w tym jednego zadania z puli zadań jawnych, ogłoszonych na dwa lata przed egzaminem.
Pierwsze zawierać będzie zagadnienia z puli pytań jawnych sprawdzające znajomość lektury obowiązkowej i tworzenie wypowiedzi na jej temat z uwzględnieniem wybranego kontekstu. Drugie zadanie dotyczyć będzie zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki albo językiem. W nowej formule 2023 maturzyści będą mogli uzyskać 30 punktów.
Sprawdź
język polski lista pytań jawnych
matura 2025 polski - podstawowy
Dalsza część artykułu pod reklamą
Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym w 2025 roku będzie trwał 180 minut. Uczniowie za poprawne rozwiązanie zadań będą mogli zdobyć maksymalnie 50 punktów (w tym: 25 pkt za zadania zamknięte; 25 pkt za zadania otwarte). W arkuszu z matematyki znajdzie się od 7 do 14 zadań otwartych.
Egzamin w tej formule będzie przeprowadzany na podstawie wymagań podstawy programowej z 2024 roku =
Liczba punktów do zdobycia - matematyka
poziom podstawowy |
Formuła 2023
|
Zobacz także
matura 2025 matematyka - podstawowa
Dalsza część artykułu pod reklamą
Część pisemna
Egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym w Formule 2023 będzie trwał 120 minut. Uczeń za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań będzie mógł zdobyć maksymalnie 60 punktów (w tym: 32–38 pkt za zadania zamknięte; 28–22 pkt za zadania otwarte). W zadaniu, które sprawdza tworzenie wypowiedzi pisemnej (wpis na forum, wpis na blogu, e-mail), uczeń będzie musiał użyć od 100 do 150 wyrazów.
Liczba punktów do zdobycia - język obcy nowożytny część pisemna
poziom podstawowy |
Formuła 2023
|
Część ustna
Każdy zdający maturę w 2025 musi przystąpić do części ustnej z języka obcego nowożytnego i uzyskać minimum 30% punktów, aby zdać egzamin.
Liczba punktów do zdobycia - język obcy nowożytny część ustna
sprawdź
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia