Studia na kierunku inżynieria ochrony klimatu przygotowują studentów pod kątem przyrodniczym i inżynierskim, aby mogli skutecznie oraz elastycznie dostosowywać się do ciągle zmieniających się warunków rynku pracy. Jednocześnie innowacyjny program kształcenia daje możliwość, aby absolwent zdobył wykształcenie, które pozwoli mu realizować samodzielną ścieżkę rozwoju.
Celem kształcenia na tych studiach, jest przygotowanie absolwentów do pracy w ramach działań związanych z adaptacją i ochroną klimatu. To bardzo istotna umiejętność, ponieważ zmiana klimatu poprzez np. modyfikowanie pogody już tworzy zupełnie nową, odmienną rzeczywistość, która wymaga pewnych zmian w zakresie obecnego funkcjonowania gospodarki. Studenci podczas całego toku kształcenia uczą się, jak sprostać tym wymaganiom.
Uczelnie w Poznaniu mają rozbudowaną siatkę zajęć, która obejmuje wiele interesujących wykładów i ćwiczeń – np. technologie informacyjne, propedeutykę ochrony klimatu czy klimatologię i zmiany klimatyczne. Poza teoretycznymi zajęciami studenci biorą też udział w praktykach zawodowych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku inżynieria ochrony klimatu możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie),
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci kierunku inżynieria ochrony klimatu zdobywają wiedzę i umiejętności związane m.in. z określaniem powodów zmian klimatu oraz ich skutków gospodarczych, środowiskowych i społecznych w skali lokalnej oraz globalnej. Zyskują też informacje na temat strategii oraz technik przeciwdziałania dalszym zmianom klimatu.
Do istotnych umiejętności należy także zaliczyć te związane z działaniami redukującymi negatywne skutki zmian klimatycznych (działania biologiczne, biotechniczne i techniczne) – odnawialne źródła energii, ekologiczne budownictwo.