Studia na kierunku leśnictwo obejmują zakresem dydaktycznym przedmioty o charakterze kierunkowym, zawodowym i specjalistycznym, związane z hodowaniem czy zabezpieczeniem lasu, użytkowaniem zasobów leśnych oraz urządzaniem i organizacją leśnictwa.
Wydział prowadzi także zajęcia terenowe, które utrwalają w praktyce wcześniej zdobytą wiedzę teoretyczną, a także integrują studentów. Kierunek ten zajął pierwsze miejsce w rankingu Perspektywy 2016 spośród wszystkich ścieżek kształcenia w zakresie nauk rolniczych i leśnych.
Uczelnie w Poznaniu w ramach II stopnia studiów na kierunku leśnictwo, dają także możliwość, aby słuchacze wybrali jedną z dostępnych specjalności – m.in. gospodarka leśna, leśna z łowiectwem czy leśna z rynkiem drzewnym.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku leśnictwo możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia inżynierskie,
-
studia magisterskie.
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia na kierunku leśnictwo przekazują absolwentom wiedzę w zakresie funkcji lasu, gospodarki leśnej czy ochrony środowiska. Potrafią projektować, organizować i zarządzać gospodarstwem z dziedziny leśnej zgodnie z zasadami ochrony środowiska czy prawami przyrody.
Wiedzą, jak planować i organizować produkcję szkółkarską, hodowlę czy ochronę lasu przed zagrożeniami abiotycznymi oraz biotycznymi. Absolwent potrafi sporządzać i realizować plany gospodarcze, ochronne czy finansowe.
Projektuje oraz realizuje inżynieryjne zagospodarowanie lasu, prowadzi nadzór inżynierski nad wykonawstwem prac leśnych, a także doskonali poziom ich technizacji. Wie, w jaki sposób pozyskiwać i transportować drewno.
Wykazuje się także wiedzą na temat surowców drzewnych, budowy drewna, jego właściwości, uwzględniając warunki środowiskowe. Zna jednocześnie budowę i zasady eksploatacji maszyn przy pracach hodowlanych.