Wzornictwo to jedna z tych dziedzin sztuki, która wypadła ze sfery wyłącznie artystyczną i wkroczyła w przestrzeń użytkową. W praktyce oznacza to, że nie musimy być dziś prawdziwymi koneserami sztuki, by spotykać się z nią na co dzień. Obcujemy z wytworami wzornictwa i coraz częściej jesteśmy skłonni sięgać nie tylko po rzeczy funkcjonalne. Liczy się również ich estetyczna strona, która cieszyć będzie nasze konsumenckie oczy.
Wzornictwo, to inaczej design, czyli po prostu wzór. Tym terminem określamy przede wszystkim przedmioty, które zostały w szczególny sposób zaprojektowane. Studia na tym kierunku powinny być zatem wybierane przez osoby, które dysponują ponadprzeciętnym talentem plastycznym, estetyczną wrażliwością i kreatywnością. Musisz mieć świadomość, że to fascynująca przygoda dydaktyczna, nie jest ona jednak przeznaczona dla każdego. Odpowiednio wcześnie przeanalizuj swoje predyspozycje, by uniknąć rozczarowań.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku wzornictwo możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku wzornnictwo w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub inżynierskie, które trwają od trzech lat do trzech i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Większość ośrodków akademickich w Warszawie wie, że dziś – oprócz bogatej oferty kształcenia – ważna jest również forma. Dlatego też studia na kierunku wzornictwo będziesz mógł rozpocząć w trybie stacjonarnym lub zaocznym. Zastanów się, który z nich lepiej odzwierciedli twoje oczekiwania. Studia stacjonarne, czyli dzienne, mają charakter regularnych spotkań w trakcie tygodnia. Z kolei kształcenie zaoczne ma formę weekendowych zjazdów naukowych. Studenci część materiału teoretycznego muszą opanować sami oraz czekają ich opłaty za czesne.
Studia II stopnia na kierunku wzornictwo to oferta, która została stworzona z myślą o osobach, które posiadają już na swoim koncie co najmniej tytuł zawodowy licencjata. Dzięki temu będziesz mógł zadbać o szlifowanie swojego talentu plastycznego i wzbogacaniu go o nowe kompetencje. Studia magisterskie obfitować będą bowiem w przedmioty takie jak:
-
projektowanie mebla
-
projektowanie biżuterii
-
techniki wspomagające projektowanie
-
historia wzornictwa
Pamiętaj, że w siatce programowej znajdą się przede wszystkim zajęcia praktyczne oraz ćwiczenia warsztatowe. Studenci rozwiną swoje kompetencje związane z projektowaniem, lecz zadbają także o zdolności ogólnoplastyczne związane z malarstwem, rzeźbą, czy rysunkiem.
Niezależnie od stopnia kształcenia bardzo ważnym przedmiotem na kierunku wzornictwo jest materiałoznawstwo. Ono bowiem najbliżej przylega do przedmiotów, którymi zajmować się będą przyszli designerzy. Dobranie odpowiednich tworzyw pozwala na czerpanie bardzo dużych korzyści także na ranie świadomego i ekologicznego funkcjonowania przedmiotów.
Gdzie studiować na kierunku wzornictwo w Warszawie
Kierunek wzornictwo (studia II stopnia) - uczelnie w Warszawie