Gedanistyka - studia podyplomowe w Trójmieście

Gedanistyka - studia podyplomowe w Trójmieście

Gedanistyka - studia podyplomowe w Trójmieście
Dodaj do ulubionych

Gedanistyka - studia podyplomowe w Trójmieście

Studia na kierunku gedanistyka to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1 rok. Studia możesz podjąć w formie niestacjonarnej.

 

Gedanistyka to studia podyplomowe w Trójmieście, których podstawowym celem jest przekazanie słuchaczom wiedzy oraz kompetencji w zakresie dziejów i kultury Gdańska od średniowiecza aż po czasy obecne.

Studia umożliwiają absolwentom podjęcie pracy w muzeach, archiwach czy centrach kulturowych związanych z historią Gdańska.

Zobacz, na jakich uczelniach w Gdańsku | Gdyni | Sopocie jest kierunek gedanistyka - studia podyplomowe

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Gdański

JAKIE WYMAGANIA REKRUTACYJNE?

Studia w Trójmieście na kierunku gedanistyka adresowane są do nauczycieli historii oraz WOS-u. Kandydatem mogą być także przewodnicy PTTK, pracownicy muzeów, instytucji kultury oraz nauki, profesjonalni badacze czy naukowcy.

Kształcenie będzie też idealnym wyborem dla wszystkich osób zainteresowanych dziejami i kulturą Gdańska. Ubiegać o przyjęcie na te studia mogą się tylko osoby, które ukończyły minimum studia pierwszego stopnia.

Rekrutacja prowadzona jest za pośrednictwem Internetowej Rekrutacji Kandydatów na Studia Podyplomowe. O przyjęciu może decydować kolejność dostarczonych dokumentów.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU GEDANISTYKA?

Studia na kierunku gedanistyka obejmują zagadnienia z zakresu dziejów i kultury Gdańska od średniowiecza po dzień dzisiejszy. Uwzględniany jest najszerszy kontekst historii tego regionu.

Zajęcia obejmują trzy bloki tematyczne w zakresie chronologii dziejów Gdańska w konkretnych epokach, problematyki, regionalistyki. Każdy semestr kończy egzamin pisemny.

W bloku zajęć chronologicznych uwzględniono treści opisujące zmiany w dziejach Gdańska oraz jego najbliższego otoczenia od średniowiecza, przez nowożytność, wiek XIX aż po najnowsze dzieje.

Moduł problemowy dotyczy z kolei najważniejszych zagadnień w zakresie kultury duchowej oraz materialnej Gdańska. Opisywana jest jego architektura, rzeźba, malarstwo czy rękodzieło. W siatce zajęć uwzględniono także dziedzictwo literackie miasta, kulturę słowa drukowanego czy muzykę.

Trzeci blok tematyczny – regionalny, obejmuje natomiast treści związane z ośrodkami sąsiednimi, jakimi jest Gdynia i Sopot. Wszystkie zajęcia prowadzi kadra specjalistów związanych z historią i kulturą Gdańska, pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego oraz innych wiodących ośrodków naukowych.

Wiele przedmiotów realizowanych jest w terenie, dlatego słuchacze mają możliwość poznania różnorodnych zagadnień z dziejów i kultury miasta nie tylko na podstawie prezentacji multimedialnych i filmów.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku gedanistyka, możemy podzielić na:

1. Typ

2. Tryb:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci studiów na kierunku gedanistyka wykazują się obszerną wiedzą w zakresie dziejów i kultury Gdańska od czasów średniowiecznych aż po współczesność. Uwzględniają przy tym szeroki kontekst regionu.

Znają historię malarstwa gdańskiego, architektury sakralnej, przemysłowej, mieszkalnej oraz militarnej miasta. Wiedzą, jakie są najważniejsze zabytki Gdańska oraz ich rola w życiu mieszkańców.

 

ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU GEDANISTYKA?

Studia na kierunku gedanistyka, trwają 1 rok (studia podyplomowe).

 

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU GEDANISTYKA

Po ukończeniu studiów na kierunku gedanistyka absolwenci mogą pracować jako przewodnicy muzeów, instytucji kultury i nauki czy działów promocji regionalnej. Odnajdą się także w profesjonalnych placówkach badawczych.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku gedanistyka

  • przewodnicy turystyczni,
  • muzea,
  • instytucje kultury i nauki,
  • działy promocji regionalnej,
  • placówki badawcze i naukowe.

Studia na kierunku gedanistyka wychodzą naprzeciw pewnemu dysonansowi poznawczemu. Z jednej strony w ostatnich czasach badania w zakresie Gdańska stale się rozwijają. Z drugiej jednak – wciąż brak jest fachowych opracowań, które obejmowałaby kompleksowo wszystkie zakresy kultury, historii i sztuki miasta.

Komentarze (0)