DYRYGENTURA SYMFONICZNA I OPEROWA

DYRYGENTURA SYMFONICZNA I OPEROWA

DYRYGENTURA SYMFONICZNA I OPEROWA studia – kierunek studiów

Marzą Ci się przytłumione światła, scena i publiczność za plecami? Uwielbiasz muzykę i jest dla Ciebie nieodłączną częścią życia? Właśni z nią chciałbyś bądź chciałabyś wiązać swoją przyszłość i karierę zawodową? Zawsze marzyła Ci się batuta w dłoni? W takim razie studia na kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa są wyborem właśnie dla Ciebie. Jest to kierunek przygotowujący do pracy dyrygenta bądź dyrygentki, kształcący jednocześnie pozostałe umiejętności związane z muzyką.

Prócz stricte kompetencji z dyrygentury orkiestrami bądź zespołami muzycznymi, kształcone są również umiejętności między innymi z zakresu emisji głosu czy perkusji. Studia na kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa oferują ogromny zakres wiedzy teoretycznej – od historii samej sztuki, muzyki oraz interpretacji, przez estetykę muzyki, po zagadnienia związane z psychologią muzyki, produkcją muzyczną czy marketingiem i animacją kultury. Nie brakuje również zajęć praktycznych z praktyki chóralnej, operowej i orkiestrowej, dzięki którym studenci wykształcają w sobie również umiejętność pracy w grupie oraz jej zarządzaniem. Program nastawiony jest przede wszystkim na muzykę klasyczną i operową, jednak nie brakuje również wykładów, konserwatoriów czy praktyk związanych z muzyką jazzową oraz rozrywkową. Studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania również poza głównym tokiem nauczania, biorąc udział w uczelnianych chórach, orkiestrach bądź kołach naukowych.

Studia te przygotowują do pracy jako dyrygent bądź dyrygentka zarówno orkiestr symfonicznych, jak i również prowadzenia grup wokalnych, instrumentalnych bądź wokalno-instrumentalnych. Absolwenci przede wszystkim mogą rozpocząć pracę w takich instytucjach kultury jak teatry muzyczne, opery czy filharmonie. W późniejszym czasie możliwy jest też udział we wszelkiego rodzaju konkursach bądź festiwalach muzycznych, zarówno w kwestiach organizacyjnych jak i jurorskich. Studia na kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa przygotowują również do pracy dydaktycznej w szkołach muzycznych pierwszego i drugiego stopnia, a także, jeśli interesują Cię studia doktoranckie po ukończeniu studiów licencjackich i magisterskich, w akademiach muzycznych.

WAŻNE TEMATY

Co wziąć pod uwagę przy rekrutacji?

W przypadku kierunków studiów na akademiach muzycznych nieistotny jest tak bardzo wynik z matury, a z egzaminów wstępnych, sprawdzających predyspozycję kandydata. W przypadku dyrygentury symfonicznej i operowej najczęściej posiadają one dwa etapy – pierwszy sprawdza umiejętności w zakresie dyrygentury na wybranych przez kandydata utworach, drugi to egzamin z kształcenia słuchu bądź z predyspozycji słuchowych. Dlatego istotne jest wcześniejsze uczęszczanie na zajęcia do szkoły muzycznej bądź wzięcie udziału w kursach przygotowawczych oferowanych przez większość uczelni.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK DYRYGENTURA SYMFONICZNA I OPEROWA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Czego nauczą Cię studia na kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa?

 • emisji głosu
 • historii interpretacji muzycznej, kultury oraz sztuki
 • czytania partytur
 • dykcji i elementów ruchu scenicznego
 • marketingu oraz animacji kultury
 • wiedzy z zakresu muzyki rozrywkowej
 • dyrygentury symfonicznej, operowej i zespołów wokalnych, instrumentalnych oraz wokalno-instrumentalnych
 • zagadnień z zakresu prawa autorskiego i mu pokrewnych
 • psychologii muzyki
 • pracy z chórem
 • wiedzy z zakresu produkcji muzycznej

Jaka praca po kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa?

Gdzie lub jaką znaleźć pracę może absolwent dyrygentury symfonicznej i operowej:

 • w muzycznych instytucjach kultury – teatrach muzycznych, filharmoniach oraz operach,
 • pedagogiczną w szkołach muzycznych pierwszego i drugiego stopnia,
 • przy prowadzeniu orkiestr symfonicznych oraz zespołów wokalnych, instrumentalnych bądź wokalno-instrumentalnych,
 • przy organizacji konkursów oraz festiwali muzycznych.

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU DYRYGENTURA SYMFONICZNA I OPEROWA

Komentarze (0)