DYRYGENTURA SYMFONICZNA I OPEROWA

DYRYGENTURA SYMFONICZNA I OPEROWA

Dodaj do ulubionych

DYRYGENTURA SYMFONICZNA I OPEROWA studia – kierunek studiów

 

Dla kogo ten kierunek

Marzą Ci się przytłumione światła, scena i publiczność za plecami? Uwielbiasz muzykę i jest dla Ciebie nieodłączną częścią życia? Właśni z nią chciałbyś bądź chciałabyś wiązać swoją przyszłość i karierę zawodową? Zawsze marzyła Ci się batuta w dłoni? W takim razie studia na kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa są wyborem właśnie dla Ciebie. Jest to kierunek przygotowujący do pracy dyrygenta bądź dyrygentki, kształcący jednocześnie pozostałe umiejętności związane z muzyką.

 

Program studiów i przedmioty

Prócz stricte kompetencji z dyrygentury orkiestrami bądź zespołami muzycznymi, kształcone są również umiejętności między innymi z zakresu emisji głosu czy perkusji. Studia na kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa oferują ogromny zakres wiedzy teoretycznej – od historii samej sztuki, muzyki oraz interpretacji, przez estetykę muzyki, po zagadnienia związane z psychologią muzyki, produkcją muzyczną czy marketingiem i animacją kultury. Nie brakuje również zajęć praktycznych z praktyki chóralnej, operowej i orkiestrowej, dzięki którym studenci wykształcają w sobie również umiejętność pracy w grupie oraz jej zarządzaniem. Program nastawiony jest przede wszystkim na muzykę klasyczną i operową, jednak nie brakuje również wykładów, konserwatoriów czy praktyk związanych z muzyką jazzową oraz rozrywkową. Studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania również poza głównym tokiem nauczania, biorąc udział w uczelnianych chórach, orkiestrach bądź kołach naukowych.

 

Praca po studiach

Studia te przygotowują do pracy jako dyrygent bądź dyrygentka zarówno orkiestr symfonicznych, jak i również prowadzenia grup wokalnych, instrumentalnych bądź wokalno-instrumentalnych. Absolwenci przede wszystkim mogą rozpocząć pracę w takich instytucjach kultury jak teatry muzyczne, opery czy filharmonie. W późniejszym czasie możliwy jest też udział we wszelkiego rodzaju konkursach bądź festiwalach muzycznych, zarówno w kwestiach organizacyjnych jak i jurorskich. Studia na kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa przygotowują również do pracy dydaktycznej w szkołach muzycznych pierwszego i drugiego stopnia, a także, jeśli interesują Cię studia doktoranckie po ukończeniu studiów licencjackich i magisterskich, w akademiach muzycznych.

Co wziąć pod uwagę przy rekrutacji?

W przypadku kierunków studiów na akademiach muzycznych nieistotny jest tak bardzo wynik z matury, a z egzaminów wstępnych, sprawdzających predyspozycję kandydata. W przypadku dyrygentury symfonicznej i operowej najczęściej posiadają one dwa etapy – pierwszy sprawdza umiejętności w zakresie dyrygentury na wybranych przez kandydata utworach, drugi to egzamin z kształcenia słuchu bądź z predyspozycji słuchowych. Dlatego istotne jest wcześniejsze uczęszczanie na zajęcia do szkoły muzycznej bądź wzięcie udziału w kursach przygotowawczych oferowanych przez większość uczelni.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK DYRYGENTURA SYMFONICZNA I OPEROWA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Czego nauczą Cię studia na kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa?

   • emisji głosu
   • historii interpretacji muzycznej, kultury oraz sztuki
   • czytania partytur
   • dykcji i elementów ruchu scenicznego
   • marketingu oraz animacji kultury
   • wiedzy z zakresu muzyki rozrywkowej
   • dyrygentury symfonicznej, operowej i zespołów wokalnych, instrumentalnych oraz wokalno-instrumentalnych
   • zagadnień z zakresu prawa autorskiego i mu pokrewnych
   • psychologii muzyki
   • pracy z chórem
   • wiedzy z zakresu produkcji muzycznej

   Jak wyglądają studia na kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa?

    

   1. Typ i tryb studiów

   Kierunek dyrygentura symfoniczna i operowa jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

   Tematyka powyższych studiów będzie związana głównie z naukami artystycznymi.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   Jako student kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa zdobędziesz specjalistyczną wiedzę na temat złożonej dyscypliny artystycznej, jaką jest muzyka. Studenci dowieszę się więcej o historii muzyki czy dyrygenturze. W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z tą tematyką. Oto wybrane z nich:

   • Historia interpretacji
   • Historia kultury
   • Historia sztuki
   • Dykcja i elementy ruchu scenicznego

    

   3. Nabywane umiejętności

   W czasie studiów na kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych i kwalifikacji zawodowych. Jako student rozwiniesz swoje zdolności sceniczne oraz nauczysz się prawidłowej emisji głosu. Jednak zdecydowanie najwięcej czasu poświęcisz doskonaleniu umiejętności z obszaru dyrygentury, a także nauczysz się prawidłowego czytania partytur. Studenci rozwiną również kompetencje miękkie, takie jak zdolności komunikacyjne czy umiejętność pracy zespołowej. Integralną część studiów będą stanowiły praktyki, które zrealizujesz w wyznaczonym do tego miejscu pracy.

   Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

   Studia drugiego stopnia na kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa będą trwały dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu zdobędziesz tytuł magistra, który otworzy przed tobą wiele zawodowych drzwi.

   Czas trwania studiów na kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa na poszczególnych uczelniach

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miejscowość
   Województwo
   SORTOWANIE:
   I stopnia II stopnia jednolite

   Brak wyników

   Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

   Jaka praca po kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa?

   Gdzie lub jaką znaleźć pracę może absolwent dyrygentury symfonicznej i operowej:

   • w muzycznych instytucjach kultury – teatrach muzycznych, filharmoniach oraz operach,
   • pedagogiczną w szkołach muzycznych pierwszego i drugiego stopnia,
   • przy prowadzeniu orkiestr symfonicznych oraz zespołów wokalnych, instrumentalnych bądź wokalno-instrumentalnych,
   • przy organizacji konkursów oraz festiwali muzycznych.

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU DYRYGENTURA SYMFONICZNA I OPEROWA

   Komentarze (0)