Reżyseria dźwięku studia - kierunek studiów

Zawód i rola reżysera nie były określone tak naprawdę jeszcze do drugiej połowy XIX wieku. Zmianę przyniosła Wielka Reforma Teatru, której jeden z postulatów przyznawał reżyserowi zadanie zinscenizowania spektaklu. Jego pracą zatem jest stworzenie artystycznej koncepcji sztuki lub scenariusza i urzeczywistnienie jej. Może płynąć stąd wniosek, że osoba taka musi być wszechstronnie uzdolniona i wykształcona. Oprócz wiedzy merytorycznej w zakresie teartu, filmu i literatury, muzyki oraz technicznej z zakresu fotografii czy sztuki operatorskiej, musi być osobą wrażliwą i spostrzegawczą; wnikliwym obserwatorem życia codziennego. Jedną z jego najważniejszych zalet powinna być zdolność do opowiadania historii nie słowem, a obrazami czy dźwiękiem - w przypadku reżysera dźwięku. Osobowościowo powinien być to człowiek, którego nie odstraszą niespodzianki czy konieczność podejmowania decyzji pod presją czasu oraz liczne kłopoty, które mogą wyniknąć podczas pracy. Jego predyspozycje interpersonalne też nie mogą zostać pominięte, ponieważ liczy się tu umiejętność pracy w grupie, cierpliwość, otwartość na ludzi oraz dużo zrozumienia. Reżyserem zatem może zostać jednynie osoba, która jest do tego przekonana w 100%, posiada silną osobowość oraz całą gamę zalet, umiejętności i cech charakteru wymienionych wyżej. Jeżeli jesteś pewien, że w tym opisie widzisz siebie - bez oszukiwania się, ponieważ studia jak i praca reżysera są bardzo wymagające i czasochłonne - studia na kierunku reżyseria dźwięku pomogą Ci rozwinąć umiejętności i zdobyć doświadczenie w pracy.

Reżyser dźwięku przede wszystkim musi wykazywać się wrażliwością muzyczną. Jego słuch musi być wyczulony na barwę dźwięku oraz posiadać, tzw. wyobraźnię dźwiękową. Jest to o tyle ważne, że kandydaci zostają poddani badaniom audiometrycznym.

Jeśli już zostaniesz przyjęty w poczet studentów możesz spodziewać się takich przedmiotów w swoim planie zajęć, które będą poruszały tematykę taką jak akustyka, elektroakustyka, podstawy historii filmu, kształcenie słuchu, analiza obrazu fonograficznego, estetyka dzieła filmowego, tehnologia postprodukcji w formach audiowizualnych i tym podobne.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku reżyseria dźwięku, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: matematyka, fizyka i astronomia + egzaminy wstępne.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK REŻYSERIA DŹWIĘKU

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Zobacz inne kierunki Artystyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując reżyserię dźwięku

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • ilustracji dźwiękowej
 • reżyserii dźwięku w filmie i telewizji
 • produkcji nagrań
 • muzyki elektorakustycznej
 • historii filmu

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku reżyseria dźwięku

Absolwent kierunku reżyseria dźwięku znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • reżyser i realizator dźwięku
 • operator dźwięku
 • montażu dźwięku
 • studiach fonograficznych (telewizyjnych, radiowych, teatralnych)
 • specjalista ds. nagłośnienia podczas koncertów i festiwali
 • producent muzyczny
 • doradca podatkowy
 • analityk finansowy

 

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU REŻYSERIA DŹWIĘKU

Komentarze (1)

jacob odpowiedz

Analityk finansowy ?