Jazz i muzyka rozrywkowa

Jazz i muzyka rozrywkowa

Studia na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Jazz i muzyka rozrywkowa stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa

Akademia Sztuki w Szczecinie

Jazz i muzyka rozrywkowa stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne

Jazz i muzyka rozrywkowa studia – kierunek studiów

Studia na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa rozpocznie się 10 maja 2024 r. i potrwa do 19 lipca 2024 r. | jazz i muzyka rozrywkowa - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | jazz i muzyka rozrywkowa - uczelnie >

Specjalności

Współczesne studia z jazzu i muzyki rozrywkowej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa: wykonawstwo instrumentalne, wykonawstwo wokalne.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa najczęściej podstawą kwalifikacji jest egzamin wstępny.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Co zdawać na maturze?

Podstawą kwalifikacji jest egzamin wstępny.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jazz i muzyka rozrywkowa - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

 • Ceny

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując jazz i muzykę rozrywkową

Program studiów i przedmioty
Czego nauczysz się w toku studiów na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa? Zakres studiów obejmuje zarówno przedmioty teoretyczne, jak i praktyczne. Poznasz historię i literaturę jazzu, historię muzyki rozrywkowej począwszy od folku, poprzez pop i rock, na metalu skończywszy.
Zagłębisz budowę i sposób działania rozmaitych instrumentów muzycznych, dowiesz się, w jaki sposób nagrywać dźwięk, aby wyjściowo miał jak najlepszą jakość.
Otrzymasz wiele lekcji kształcących twój słuch, który po czasie będzie w stanie wyłapać najmniejsze niuanse dźwiękowe w utworach. Nauczysz się śpiewać i grać na wybranych instrumentach. Staniesz się ekspertem od obsługi sprzętu radiowego i reżyserii nagrań.
 
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • posługiwania się słuchem muzycznym i wokalem
 • obsługi sprzętu radiowego
 • historii muzyki rozrywkowej i jazzowej
 • budowy instrumentów muzycznych
 • komputerowej obróbki materiałów muzycznych

Jak wyglądają studia na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa?

 

1. Typ i tryb studiów

Jazz i muzyka rozrywkowa to kierunek, który obecnie można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia. Studia niestacjonarne będą się odbywać podczas weekendowych zjazdów

Osoby, które aplikują na powyższe studia zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu nauk artystycznych.

 

Studia na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student kierunku jazz i muzyka rozrywkowa będziesz mógł korzystać z bogatej oferty zajęć i wykładów akademickich o tematyce związanej z naukami artystycznymi, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki i wokalistyki. W planie znajdą się między innym następujące przedmioty:

 • Propedeutyka instrumentacji i aranżacji
 • Ruch sceniczny
 • Harmonia Jazzowa

Studenci będą także zobowiązani do wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i planów zawodowych. Aktualną ofertę modułów specjalizacyjnych znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

Studia na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu zdobędziesz szereg cennych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim nauczysz się prawidłowej emisji głosu, co wykorzystasz podczas występów scenicznych.

Ponadto, poznasz zasady gry na wybranym instrumencie muzycznym. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zyskasz cenne doświadczenie zawodowe.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Muzyka towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów. Odkrycia archeologiczne i badania historyczne pozwoliły odkryć, że najbardziej prymitywne instrumenty muzyczne powstawały nawet w czasach prehistorycznych, a konkretniej w epoce paleolitu.
Dla pierwszych plemion muzyka była przede wszystkim środkiem łączności między nimi a bóstwami, w które wierzyli. Podczas szamańskich rytuałów w tle zawsze słychać było dźwięki mające zintensyfikować skupienie tych mistycznych czarowników.
Dźwięki motywowały do walki oraz pomagały w polowaniu poprzez naśladownictwo sygnałów przekazywanych sobie między zwierzętami. W obecnych czasach muzyka służy głównie rozrywce – ludzie są w stanie zapłacić niemałe pieniądze, aby uczestniczyć w koncertach ulubionego zespołu. 
Wraz z upływem czasu dźwięki zaczęły ewoluować, dając początek nowym gatunkom muzycznym. Za najbardziej wyrafinowany uznaje się nurt klasyczny – podobno słuchanie muzyki klasycznej podnosi IQ słuchającego o kilka punktów, niestety jedynie na czas trwania danego utworu.
Studia na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa wychodzą naprzeciw ludziom wybitnie zainteresowanym dopływającymi do ich uszu dźwiękami, chcącym od podszewki zgłębić historię i istotę muzyki zarówno puszczanej na co dzień w radiu, jak i tej słyszanej na koncertach jazzowych.
 
5. Gdzie studiować jazz i muzykę rozrywkową

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek jazz i muzyka rozrywkowa:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku jazz i muzyka rozrywkowa

Praca po studiach
Gdzie zatrudnisz się po ukończeniu studiów na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa? W każdej pracy, polegającej na tworzeniu muzyki, dbaniu o odpowiednie nagłośnienie, czy jakość nagrywanych utworów. Studia dadzą ci kompetencje pozwalające na rozpoczęcie własnej działalności jako solista, muzyk czy kompozytor dźwięku.
Znajdziesz zatrudnienie w rozgłośniach radiowych, gdzie zadbasz o poprawną jakość emitowanego dźwięku. Będziesz mógł pracować dla firm zajmujących się organizacją i promocją różnorakich wydarzeń muzycznych.
Zadbasz o nagłośnienie w operach, teatrach, domach kultury i innych miejscach, w których odbywają się muzyczne występy. Po ukończeniu odpowiednich szkoleń dodatkowych, zasilisz kadrę pedagogiczną, zostając nauczycielem muzyki lub wykładowcą akademickim.
 
Absolwent kierunku jazz i muzyka rozrywkowa znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • operach, teatrach, domach kultury
 • radiach
 • reżyser nagrań audio
 • nauczyciel muzyki
 • wokalista jazzowy 
 • operator dźwięku
 • członek zespołu muzycznego

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Jazz i muzyka rozrywkowa studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Jazz i muzyka rozrywkowa studia I stopnia

Jazz i muzyka rozrywkowa studia II stopnia

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
Forma studiów

Zobacz inne kierunki muzyczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Jazz i muzyka rozrywkowa

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)