Jazz i muzyka rozrywkowa studia – kierunek studiów

 
Dla kogo ten kierunek
Muzyka towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów. Odkrycia archeologiczne i badania historyczne pozwoliły odkryć, że najbardziej prymitywne instrumenty muzyczne powstawały nawet w czasach prehistorycznych, a konkretniej w epoce paleolitu. Dla pierwszych plemion muzyka była przede wszystkim środkiem łączności między nimi a bóstwami, w które wierzyli. Podczas szamańskich rytuałów w tle zawsze słychać było dźwięki mające zintensyfikować skupienie tych mistycznych czarowników. Dźwięki motywowały do walki oraz pomagały w polowaniu poprzez naśladownictwo sygnałów przekazywanych sobie między zwierzętami. W obecnych czasach muzyka służy głównie rozrywce – ludzie są w stanie zapłacić niemałe pieniądze, aby uczestniczyć w koncertach ulubionego zespołu. Wraz z upływem czasu dźwięki zaczęły ewoluować, dając początek nowym gatunkom muzycznym. Za najbardziej wyrafinowany uznaje się nurt klasyczny – podobno słuchanie muzyki klasycznej podnosi IQ słuchającego o kilka punktów, niestety jedynie na czas trwania danego utworu. Studia na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa wychodzą naprzeciw ludziom wybitnie zainteresowanym dopływającymi do ich uszu dźwiękami, chcącym od podszewki zgłębić historię i istotę muzyki zarówno puszczanej na co dzień w radiu, jak i tej słyszanej na koncertach jazzowych.
 
Program studiów i przedmioty
Czego nauczysz się w toku studiów na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa? Zakres studiów obejmuje zarówno przedmioty teoretyczne, jak i praktyczne. Poznasz historię i literaturę jazzu, historię muzyki rozrywkowej począwszy od folku, poprzez pop i rock, na metalu skończywszy. Zagłębisz budowę i sposób działania rozmaitych instrumentów muzycznych, dowiesz się, w jaki sposób nagrywać dźwięk, aby wyjściowo miał jak najlepszą jakość. Otrzymasz wiele lekcji kształcących twój słuch, który po czasie będzie w stanie wyłapać najmniejsze niuanse dźwiękowe w utworach. Nauczysz się śpiewać i grać na wybranych instrumentach. Staniesz się ekspertem od obsługi sprzętu radiowego i reżyserii nagrań.
 
Praca po studiach
Gdzie zatrudnisz się po ukończeniu studiów na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa? W każdej pracy, polegającej na tworzeniu muzyki, dbaniu o odpowiednie nagłośnienie, czy jakość nagrywanych utworów. Studia dadzą ci kompetencje pozwalające na rozpoczęcie własnej działalności jako solista, muzyk czy kompozytor dźwięku. Znajdziesz zatrudnienie w rozgłośniach radiowych, gdzie zadbasz o poprawną jakość emitowanego dźwięku. Będziesz mógł pracować dla firm zajmujących się organizacją i promocją różnorakich wydarzeń muzycznych. Zadbasz o nagłośnienie w operach, teatrach, domach kultury i innych miejscach, w których odbywają się muzyczne występy. Po ukończeniu odpowiednich szkoleń dodatkowych, zasilisz kadrę pedagogiczną, zostając nauczycielem muzyki lub wykładowcą akademickim.

WAŻNE TEMATY

Co zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa na Uniwersytecie Rzeszowskim, w procesie rekrutacji pod uwagę brane są 3 dowolne przedmioty maturalne, z których kandydat osiągnął najwyższe wyniki. Ponadto przewidziany jest test słuchu, śpiewu oraz rozmowa rekrutacyjna na temat zainteresowań muzycznych i aspiracji przyszłych studentów.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK JAZZ I MUZYKA ROZRYWKOWA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Jednostka prowadząca / profil kierunku

Jazz i muzyka rozrywkowa  stopień: (I)  (II)

Kolegium Nauk Humanistycznych UR  stopień: (I)  (II)

Wydział Muzyki UR  stopień: (I)  (II)

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU JAZZ I MUZYKA ROZRYWKOWA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Muzyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując jazz i muzykę rozrywkową

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • posługiwania się słuchem muzycznym i wokalem
 • obsługi sprzętu radiowego
 • historii muzyki rozrywkowej i jazzowej
 • budowy instrumentów muzycznych
 • komputerowej obróbki materiałów muzycznych

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

JAZZ I MUZYKA ROZRYWKOWA STUDIA NIESTACJONARNE

JAZZ I MUZYKA ROZRYWKOWA STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

JAZZ I MUZYKA ROZRYWKOWA STUDIA II STOPNIA

JAZZ I MUZYKA ROZRYWKOWA STUDIA I STOPNIA

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku jazz i muzyka rozrywkowa

Absolwent kierunku jazz i muzyka rozrywkowa znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • operach, teatrach, domach kultury
 • radiach
 • operator dźwięku
 • nauczyciel muzyki
 • wokalista jazzowy
 • członek zespołu muzycznego
 • reżyser nagrań audio

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU JAZZ I MUZYKA ROZRYWKOWA

Komentarze (0)