1. Dla kogo ten kierunek?
Peter Zumthor pisał: „Ja sam chętnie sobie wyobrażam, że projektuję i buduję domy, z których na końcu procesu budowlanego poniekąd wycofuję się jako projektant, pozostawiając przy tym budynek, który jest samym sobą, który jako część świata rzeczy służy zamieszkiwaniu, który obchodzi się bez mojej osobistej retoryki”. Specjaliści w zakresie architektury tworzą obiekty, które z czasem zaczynają żyć własnym życiem, ponieważ przeznaczone są dla ludzi i społeczności domagających się trwałości, użyteczności i piękna, jak zaznaczał Wituwiusz.
Idealni kandydaci na studia architektoniczne nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych, powinni także odznaczać się umiejętnościami rysunkowymi i manualnymi. Jeśli potrafisz myśleć przestrzennie, masz twórczy umysł i pragniesz zajmować się urządzaniem i budowaniem, kierunek architektura w Łodzi jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku Architektura możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia podyplomowe
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
3. Gdzie studiować?
Studia w Łodzi na kierunku architektura realizowanych w trybie niestacjonarnym oferuje przede wszystkim Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania. Uczelnie w Łodzi dają możliwość studiowania interesujących kierunków kształcenia zarówno stacjonarnie, jak i w sposób wieczorowy i zaoczny.
4. Praca po studiach
Studia architektoniczne w Łodzi przygotowują studentów do pracy w biurach projektujących architektoniczne obiekty budowlane oraz projekty urbanistyczne. Abiturienci mogą być zatrudnieni w charakterze asystenta projektanta lub samodzielnego projektanta w zakresie wykonawstwa i nadzoru budowlanego, pracownika w pracowni architektonicznej lub w pracowni urbanistycznej, pracownika firm deweloperskich, urzędnika w jednostkach administracji publicznej.
Abiturienci pracują w biurach i pracowniach projektowych, w terytorialnych jednostkach samorządowych, które wymagają konsultacji architektonicznej, w administracji państwowej i samorządowej, w instytucjach badawczych i naukowych, w mediach, w szkolnictwie; wielu abiturientów decyduje się także na otworzenie własnej działalności gospodarczej, gdzie świadczą usługi architektoniczne.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, ale i zajęciach artystycznych. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: budownictwo i konstrukcje (drewniane/ stalowe), dokumentacja techniczno-budowlana, mechanika budowli, modelowanie architektoniczne, budownictwo i konstrukcje (żelbetowe/ wielkich przekryć – struktury), fizyka budowli. Program przewiduje kształcenie z zakresu wiedzy projektowej i technicznej; obejmuje wiedzę z zakresu prawa budowlanego, organizacji i przebiegu procesu projektowego i inwestycyjnego, a także znajomość programów komputerowych.
W programie studiów na kierunku adrchitektura znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
budownictwo i konstrukcje (drewniane/ stalowe),
-
dokumentacja techniczno-budowlana,
-
mechanika budowli,
-
modelowanie architektoniczne,
-
budownictwo i konstrukcje (żelbetowe/ wielkich przekryć – struktury),
-
fizyka budowli
-
i wiele innych.
Program kształcenia zapewnia kursy z zakresu projektowania, a także zajęcia techniczne. Studenci uczą się, jak wygląda prawo budowlane, organizacja i przebieg procesów projektowych i inwestycyjnych, zaznajamiają się z programami komputerowymi, które są niezwykle użyteczne w przypadku projektowania architektonicznego. Studenci zdobywają także wiedzę kulturotwórczą i za zakresu historii sztuki. Rozwijają umiejętności projektowe, manualne, komunikacyjne i organizacyjne, które są niezwykle cenne w branży architektoniczno-budowlanej i pozwalają efektywnie pracować w zespole.
Studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w trakcie wybranych specjalności takich jak na przykład: urbanistyka domów jednorodzinnych, osiedli, kwartałów miasta i planowania przestrzennego; projektowanie budynków publicznych i obiektów specjalnego przeznaczenia; rewitalizacja przestrzeni zurbanizowanej i obiektów architektonicznych. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Łodzi, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowań studentów.