Wzornictwo - Łódź

Studia w Łodzi

wzornictwo

Odkryj wzornictwo w Łodzi i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

12.07.2022

Wzornictwo studia Łódź - 2022 | woj. łódzkie

Studia na kierunku Wzornictwo w Łodzi to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia trwa 3 lata lub 4 lata (studia I stopnia) lub 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra.

Studia na kierunku wzornictwo w Łodzi
Rok akademicki 2022/2023
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku wzornictwo w Łodzi rozpocznie się 1 marca 2022 r. i potrwa do 30 września 2022 r. | Wzornictwo Łódź - terminy rekrutacji >

Uczelnie
W Łodzi wzornictwo możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 2 uczelniach publicznych: Politechnice Łódzkiej (PŁ) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (ASP) oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).
 
Opis kierunku
Wzornictwo to kierunek, którego program nauczania będzie oscylował wokół nauk technicznych i artystycznych. Studenci nauczą się projektowania wzorniczego, strukturalnego i technologicznego tkanin i dzianin. Ponadto poznają zasady projektowania i stylizacji ubioru, a także dowiedzą się w jaki sposób wykorzystywać specjalistyczne programy graficzne w swojej codziennej pracy zawodowej.
 
Specjalności
Współczesne studia ze wzornictwa charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku wzornictwo w Łodzi: architektura ubioru, architektura produktu tekstylnego, architektura tekstyliów, komunikacja wizualna i techniki druku ... specjalności na wzornictwie w Łodzi >
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Łodzi na kierunku wzornictwo w roku akademickim 2022/2023 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język obcy, matematyka. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku wzornictwo w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 9360 zł. | Wykaz opłat za studia na kierunku wzornictwo w Łodzi >
 
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w zawodzie projektanta mody lub tkanin. Ponadto mogą związać swoją przyszłość z działami produkcji czy specjalistycznymi wydawnictwami artystycznymi. Dobrym rozwiązaniem będzie także założenie własnej działalności gospodarczej.

czytaj dalej wszystko o Wzornictwo - Łódź

Zobacz, na jakich uczelniach w Łodzi jest kierunek wzornictwo

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka

Wzornictwo stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 1,5 roku lub 2 lata
tryb: stacjonarne
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

Wzornictwo stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi

Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi

Wzornictwo stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Wzornictwo w Łodzi?

Żeby dostać się na studia w Łodzi na kierunku Wzornictwo, należy w pierwszej kolejności podejść do egzaminu praktycznego z rysunku, który zostanie oceniony przez wyznaczoną ku temu komisję. Następnie oceniane są wyniki z wiodących dla Wzornictwa przedmiotów maturalnych. Dla większości uczelni są to: matematyka, język obcy nowożytny oraz fizyka.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku wzornictwo najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

  • matematyka
  • język obcy

 

Do matury warto przygotować się odpowiednio wcześnie, gdyż chętnych na Wzornictwo w Łodzi jest zazwyczaj więcej, niż poszczególne uczelnie są w stanie przyjąć. Pamiętaj, że bilet wstępu otrzymają tylko najlepsi.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Wzornictwo w Łodzi

Jak wyglądają studia na kierunku Wzornictwo w Łodzi?

Wielu młodych ludzi, posiadających duże zdolności artystyczne w zakresie sztuk plastycznych, bardzo często rezygnuje z rozwijania swojego talentu i porzuca marzenia o tworzeniu sztuki w ramach pracy zarobkowej, niejednokrotnie zmuszając się do zgłębiania wiedzy z całkowicie nieciekawych dla nich dziedzin, które uchodzą za przyszłościowe i dobrze opłacalne.

Ciężko im się dziwić. Wielu malarzy, rysowników, twórców animacji i grafiki zostało docenionych dopiero po śmierci, podczas gdy za życia wiedli bardzo ubogą, często okraszoną bezdomnością, dolę. Niepewność co do swojej artystycznej przyszłości często sieje w umysłach młodych najbliższa rodzina, która chce mieć wśród krewnych dobrze wykształconych, najczęściej technicznie lub medycznie, ludzi.

Całe szczęście rozwój techniki i innych gałęzi przemysłu, który nastąpił w ostatnim czasie, implikuje chęć stworzenia różnorodności, w zakresie której przyszli studenci mogą kształcić swoje zdolności i jednocześnie mieć pewność, że ich ciężka praca zostanie doceniona i dobrze opłacona w przyszłym zawodzie. Wiele polskich uczelni stworzyło artystyczne kierunki studiów, okraszone odrobiną innych nauk, dzięki czemu każdy student znajdzie coś dla siebie.

 

1. Na początek

Zastanawiasz się, czego będziesz mógł się spodziewać po Wzornictwie w Łodzi, które rozważasz w procesie przyszłej rekrutacji? Wzornictwo jest interdyscyplinarną nauką, która znajduje wspólny mianownik dla praktycznych nauk technicznych, teorii z zakresu nauk humanistycznych, a także dla szeroko pojętej sztuki.

W związku z powyższym, wiedza, którą będziesz musiał posiąść w ramach edukacji na tym kierunku, będzie charakteryzowała się względnie dużą obszernością i różnorodnością. Rozpoczynając studia, zanim jeszcze zagłębisz się w naukę praktycznych umiejętności technicznych, bez których twoja przyszła praca nie mogłaby istnieć, będziesz musiał przejść przez szereg przedmiotów teoretycznych.

 

2. Typ i tryb studiów

Studia na kierunku wzornictwo możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

3. Program studiów i przedmioty

Studia na kierunku Wzornictwo, oferowane przez Politechnikę Łódzką oraz Akademię Sztuk Pięknych, to interdyscyplinarna nauka, której spektrum zainteresowania krąży wokół sztuk plastycznych oraz technicznych, co jest doskonałym połączeniem dla uzdolnionych artystów, chcących mieć gwarancję dobrego i stabilnego zatrudnienia w przyszłości.

W trakcie nauki na kierunku Wzornictwo zgłębisz od podszewki historię sztuki, a zajęcia praktyczne pozwolą na udoskonalenie posiadanych umiejętności i poszerzyć je o całkiem nowe, związane z konkretnymi technikami tworzenia sztuki. Ponieważ obie łódzkie uczelnie współpracują ze słynnymi domami mody, już podczas praktyk będziesz miał szansę na zdobycie zawodu.

 

W programie studiów na kierunku wzornictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 

4. Nabywane umiejętności

Poznasz od podszewki historię współczesnej sztuki, począwszy od malarstwa, poprzez rzeźbę, na animacjach i grafice skończywszy. Dowiesz się również, jakie dzieła i nazwiska inspirowały twórców o nieograniczonej wyobraźni i ponadprzeciętnie rozwiniętym wyczuciu estetyki na przestrzeni wieków. Poszerzysz posiadane już umiejętności matematyczne o bardziej złożoną wiedzę, która rozwinie twoje logiczne myślenie oraz znacznie poszerzy horyzonty. Sztuka rysunku technicznego pozwoli poznać język artystów-techników, dzięki któremu twoje projekty będą czytelne dla innych pracowników branży.

W trakcie warsztatowych zajęć praktycznych, polegających na wykonywaniu szkiców rysunków, czy rzeźbieniu, pod okiem praktyków sztuki udoskonalisz swój wrodzony talent, wzbogacając go o nowe techniki w zakresie różnych rodzajów sztuki. Podstawy materiałoznawstwa dadzą ci doskonały pogląd na produkty, z których zostają wykonane poszczególne przybory malarskie, rzeźbiarskie, a także te wykonane z różnych tkanin. Poznasz metody utrwalania swojej pracy poprzez zastosowanie, odpowiednio dobranych do rodzaju wykonywanego dzieła, preparatów chemicznych.

Wiele projektów zaliczeniowych trzeba będzie wykonać w grupie – konieczność ta rozwinie twoje umiejętności interpersonalne, pozwoli na nawiązywanie kompromisów, a także otworzy twój umysł na różne artystyczne wizje kolegów i koleżanek z roku.

Ile trwają studia na kierunku Wzornictwo w Łodzi?

Ile trwają studia na kierunku Wzornictwo w Łodzi?

Studia na kierunku Wzornictwo w Łodzi, w zależności od wybranego stopnia trwają 3 lata lub 4 lata (studia I stopnia) lub 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia). 

Zanim przystąpisz do procesu rekrutacyjnego na kierunek Wzornictwo w Łodzi, chciałbyś wiedzieć, ile czasu będziesz musiał spędzić na uczelni, aby otrzymać wymarzony tytuł? Wzornictwo w Łodzi należy rozpocząć od studiów pierwszego stopnia. W przypadku Politechniki Łódzkiej, będzie on trwał 3,5 roku i zostanie zwieńczony tytułem inżyniera. Absolwenci mogą uzupełnić swoje wykształcenie na magisterskich studiach drugiego stopnia, które trwają 1,5 roku.

W przypadku Akademii Sztuk Pięknych, Wzornictwo pierwszego stopnia trwa 3 lata i gwarantuje tytuł licencjata, natomiast studia magisterskie cechują się dwuletnim czasem trwania.

Wzornictwo w Łodzi - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3 do 4 lat licencjat
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister
Jaka praca po studiach na kierunku Wzornictwo w Łodzi?

Jaka praca po studiach na kierunku Wzornictwo w Łodzi?

Nie wiesz jeszcze, co mógłbyś robić po studiach na kierunku Wzornictwo w Łodzi? Mówiąc w skrócie – wiele. Jeśli już zapoznałeś się z wcześniejszym akapitem, informującym o tym, czego będziesz miał okazję nauczyć się w trakcie tych studiów, to pewnie nasuwa ci się na myśl wprost proporcjonalna ilość możliwości zawodowych. Jeśli tak, to nie jesteś w błędzie.

Większość łódzkich uczelni, na których będziesz mógł podjąć studia na kierunku Wzornictwo, podpisała kontrakt ze sklepami meblowymi oraz domami mody, w których będziesz mógł odbyć praktyki. Jeśli się spiszesz, z pewnością znajdziesz zatrudnienie w wybranym przez siebie miejscu. 

 

►►

Jeśli tylko masz pomysł na siebie i oryginalną wizję tego, co mógłbyś zrobić z wiedzą wyniesioną ze studiów na kierunku Wzornictwo połączoną z twoimi wrodzonymi zdolnościami artystycznymi, będziesz mógł założyć własną działalność gospodarczą w postaci domu mody, sklepu z innowacyjnymi produktami plastycznymi, galerię sztuki, czy cokolwiek sobie wymarzysz.

Będziesz mógł zająć się projektowaniem tekstylnych artykułów wyposażenia wnętrz, takich jak wszelkie meble i inne przedmioty użytkowe. Z powodzeniem zostaniesz projektantem odzieży dla najpopularniejszych polskich i światowych „sieciówek”, domów mody lub konkretnych pokazów tematycznych. 

 

Dobrze rozwinięte kompetencje interpersonalne pozwolą ci zasilić szeregi projektantów komunikacji wizualnej, którzy za pomocą artystycznych środków masowego przekazu będą w stanie skutecznie oddziaływać na odbiorcę przekazywanych komunikatów, nakłaniając go przykładowo do zakupu danego produktu lub usługi.

 

 

Ponadto będziesz mógł się zatrudnić jako projektant grafiki użytkowej. Dzięki umiejętności obsługi specjalistycznych programów oraz posiadaniu odpowiedniego sprzętu będziesz w stanie tworzyć grafikę, na którą znajdziesz chętnych zarówno wśród przedsiębiorców, chcących zareklamować dany produkt lub usługę, jak również osób prywatnych, których celem będzie ozdobienie wnętrz mieszkalnych.

Gdzie studiować na kierunku Wzornictwo w Łodzi?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Politechnice Łódzkiej, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku wzornictwo, w roku akademickim 2022/2023, Politechnika Łódzka oferuje 90 miejsc, a Akademia Sztuk Pięknych oferuje 22 miejsca w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na uczelni niepublicznejCena za pierwszy rok studiów wynosi około 9360 zł.

 

Uczelnie na których można studiować kierunek wzornictwo w Łodzi

czytaj dalej uczelnie w Łodzi

 

Limity miejsc

Przyjęcie na studia na poszczególne kierunki studiów odbywa się w ramach limitu miejsc. Kandydaci przyjmowani są na podstawie listy rankingowej, utworzonej w postępowaniu kwalifikacyjnym.

Limity miejsc na kierunku wzornictwo w Łodzi:

  • Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi – 22
  • Politechnika Łódzka – 90

*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

 

Ile kosztują studia

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne. Za naukę w uczelniach niepublicznych oraz za studia niestacjonarne w uczelniach publicznych najczęściej należy zapłacić.

  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi: 9360 zł

*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Dane dotyczące wyników rekrutacji umieszczane są indywidualnie przez uczelnie w systemie IRK lub ERK. Kandydaci na studia w swoich prywatnych profilach znaleźć mogą w określonym terminie informację o tym, czy dostali się na wybrany kierunek, a także ile punktów zdobyli podczas postępowania kwalifikacyjnego.

Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Łodzi:

  • Politechnika Łódzka: 22.07.2022

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne

Uczelnie zazwyczaj przyjmują dokumenty rekrutacyjne, które zostały dostarczone przez kandydata osobiście do siedziby szkoły wyższej lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej czy elektronicznej. Termin doręczenia kompletu dokumentów może różnić się w poszczególnych uczelniach – jest on ustalany indywidualnie przez każdą placówkę.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Uczelnie przyjmują dokumenty rekrutacyjne zazwyczaj tuż po ogłoszeniu wyników rekrutacji oraz listy rankingowej. Kandydaci zakwalifikowani na studia mają najczęściej zaledwie kilka dni na złożenie kompletnego zestawu dokumentów. Formalności należy dopełnić w określonym przez uczelnię terminie, gdyż spóźnienie może zakończyć się dla kandydata skreślenie z listy osób, które dostały się na studia.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych w Łodzi:

  • Politechnika Łódzka: od 15.06.2022 do 12.07.2022

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Uczelnie w Łodzi - kierunek wzornictwo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi (Wydział Sztuk Projektowych) stacjonarne studia I i II stopnia więcej
Politechnika Łódzka (Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ) stacjonarne studia I i II stopnia więcej
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Wzornictwo w Łodzi?

 

Gdzie studiować

Przed rekrutacją na kierunek Wzornictwo warto przede wszystkim zdecydować się, jakiej uczelni w Łodzi chcielibyśmy powierzyć naszą edukację. Studiowanie Wzornictwa w Łodzi jest możliwe na Politechnice Łódzkiej oraz Akademii Sztuk Pięknych i jak ci się pewnie słusznie wydaje, uczelnie te nieco różnią się między sobą naciskiem kładzionym na poszczególne przedmioty oraz samym procesem rekrutacyjnym.

W związku z tym, że Politechnika Łódzka stawia na wykształcenie kompetentnych technicznie, pragmatycznie uzdolnionych osób, w procesie rekrutacji warto szczególnie przyłożyć się do nauki matematyki, gdyż to ona wiedzie prym wśród przedmiotów, na podstawie których zostaną wyłonieni przyszli studenci Wzornictwa.

Głównym celem Akademii Sztuk Pięknych jest uposażenie przyszłych absolwentów Wzornictwa w szerokie horyzonty myślowe, ogromne pokłady kreatywności oraz techniczną poprawność wykonywanych prac. Dlatego sprawdzian z rysunku, który obowiązuje również na Politechnice Łódzkiej, jest tutaj szczególnie ważny.
W przypadku aplikacji na studia drugiego stopnia, należy przygotować się na to, że oceny uzyskane na wcześniejszym etapie edukacji, staną się biletem wstępu na Wzornictwo.

 

Proces rekrutacji

Kiedy już wiemy, jakie wyniki uzyskaliśmy na egzaminie dojrzałości lub co wstawili nam wykładowcy studiów pierwszego stopnia do dyplomu ich ukończenia, należy wpisać te informacje w odpowiednie miejsce na stronie internetowej wydziału wybranej łódzkiej uczelni i czekać na werdykt.

Jeżeli będzie pozytywny, zostanie już tylko skompletowanie dokumentów i dostarczenie ich na biurko komisji rekrutacyjnej osobiście lub poprzez pośrednika. Będziesz potrzebował fotografii o standardowych rozmiarach 35X45mm, która niedługo znajdzie się na twojej legitymacji studenckiej, ksera świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia oraz wypełnionego formularza aplikacyjnego, do pobrania ze strony internetowej lub dziekanatu.

 

STUDIA W ŁODZI - ważne informacje

kierunki studiów w Łodzi

studia w Łodzi

 

WZORNICTWO - ważne informacje

wzornictwo studia

studia artystyczne w Łodzi

studia artystyczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku Wzornictwo w Łodzi?

Wciąż zastanawiasz się, czy Wzornictwo jest tym, co chciałbyś robić w przyszłości? Warto wobec tego zasięgnąć opinii studentów tego kierunku.

 

Jakub, student trzeciego roku Wzornictwa w Łodzi, mówi:

„Uważam, że Wzornictwo powinno sprostać wymaganiom każdego, kogo cechuje zamiłowanie zarówno do nauk ścisłych, jak i artystycznych. Szczerze powiem, że mnie bliżej do artysty, a mimo to daję sobie radę z matematyką, której na studiach trochę jest. Mimo wszystko polecam te studia każdemu zainteresowanemu.”

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Wzornictwo Łódź studia i stopnia

Wzornictwo Łódź studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Wzornictwo Łódź studia stacjonarne

Wzornictwo Łódź studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku wzornictwo w Łodzi

Kierunki artystyczne w Łodzi

taniec
Rozwiń

21 Uczelni w Łodzi

Może zadajesz sobie pytanie, czy Łódź jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród sześciu publicznych i piętnastu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują łódzkie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Łodzi#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2022

 

Teraz najważniejsze

wyniki matur 2022

matura poprawkowa 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia