Chemiczne kierunki studiów w Gdańsku zwykle mają do zaoferowania studentom możliwość profilowania ścieżki dydaktycznej. Nie inaczej jest w przypadku kierunku technologia chemiczna. Kształcenie prowadzone jest w ramach kilku specjalności – analityki technicznej i przemysłowej, technologii polimerów, kosmetyków i materiałów funkcjonalnych.
Ważny aspekt programu kształcenia stanowi nauka o bezpieczeństwie pracy w przemyśle chemicznym oraz ochronie środowiska. Studenci mają możliwość nauki identyfikowania różnych zagrożeń związanych z pracą z chemikaliami i stosowania odpowiednich środków ostrożności.
Program obejmuje też zajęcia z zakresu badań naukowych i rozwoju technologicznego, w ramach których studenci uczą się prowadzenia eksperymentów, analizowania wyników czy wdrażania innowacji. Siatkę dydaktyczną wzbogacają atrakcyjne praktyki zawodowe w firmach chemicznych lub laboratoriach badawczych, co umożliwia uczestnikom zdobycie praktycznego doświadczenia.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku technologia chemiczna możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia inżynierskie,
-
studia magisterskie.
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci mają obszerną wiedzę na temat podstawowych zasad oraz teorii chemii. Rozumieją strukturę atomów oraz reakcje chemiczne, dzięki czemu mogą analizować i projektować różne procesy w chemii. Wyróżnia ich też umiejętność logicznego myślenia oraz analizowania problemów związanych z przetwórstwem surowców chemicznych, produkcją czy ochroną środowiska.
W trakcie zajęć uczestnicy poznają też wiele technologii stosowanych w przemyśle chemicznym – proces destylacji, krystalizacji, ekstrakcji, reakcje chemiczne. W efekcie absolwenci rozumieją zasady działania urządzeń i instalacji, a także potrafią projektować i optymalizować procesy produkcyjne.
Dzięki praktycznym zajęciom, które prowadzą uczelnie w Gdańsku, uczestnicy uczą się pracy w grupie nad projektami i zadaniami, co rozwija ich umiejętności pracy zespołowej i komunikacji. W rezultacie potrafią efektywnie współpracować z innymi specjalistami, co jest bardzo ważne w przemyśle chemicznym.