Technologia chemiczna - Gdańsk

Technologia chemiczna - Gdańsk

Studia na kierunku technologia chemiczna w Gdańsku możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska

Technologia chemiczna stopień: (I) (II) , czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku technologia chemiczna

30.03.2024

Technologia chemiczna - studia Gdańsk 2024 | woj. pomorskie

Studia na kierunku technologia chemiczna to studia inżynierskie i magisterskie, których program kształcenia trwa 3,5 roku (studia inżynierskie) lub 1,5 roku (studia magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera lub magistra inżyniera. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności/ ścieżki kształcenia. Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.

Technologia chemiczna - Gdańsk
Studia na kierunku technologia chemiczna w Gdańsku
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Opis kierunku

Studia na kierunku technologia chemiczna mają na celu zapoznanie uczestników z różnymi aspektami chemii stosowanej w przemyśle, badaniach naukowych, produkcji czy inżynierii chemicznej. W trakcie kształcenia zdobywają podstawy w dziedzinie nie tylko chemii, ale też fizyki, matematyki i biologii. Program zajęć kładzie największy nacisk na realizację zagadnień związanych z projektowaniem, analizowaniem i optymalizowaniem procesów chemicznych w przemyśle. Studenci uczą się również zasad projektowania urządzeń, prowadzenia symulacji procesów i zarządzania produkcją chemiczną.

 

Praca po studiach

Absolwenci są przygotowani do pracy w wielu gałęziach przemysłu chemicznego – produkcja chemikaliów, nawozów, środków ochrony roślin czy detergentów. Mogą pracować na stanowisku inżyniera procesu, technologa chemicznego, analityka laboratoryjnego czy specjalisty do spraw kontroli jakości. W sektorze farmaceutycznym absolwent odnajdzie się z kolei przy pracy nad produkcją leków, suplementów diety czy kosmetyków. Może odpowiadać za projektowanie i optymalizowanie procesów produkcyjnych, kontrolę jakości czy badania nad nowymi substancjami chemicznymi.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?/ Wymagania rekrutacyjne

Rekrutacja na studia w Gdańsku na ten kierunek na I stopień ma formę konkursu świadectw dojrzałości. Uwzględniane są takie przedmioty maturalne, jak m.in. matematyka, fizyka lub chemia, język polski oraz język obcy nowożytny.

Kwalifikacja na II stopień polega z kolei na weryfikacji kryterium pokrewieństwa ukończonego kierunku studiów wyższych. Uwzględnia się też średnią ważoną ocen ze studiów i ocenę na dyplomie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku technologia chemiczna?

Chemiczne kierunki studiów w Gdańsku zwykle mają do zaoferowania studentom możliwość profilowania ścieżki dydaktycznej. Nie inaczej jest w przypadku kierunku technologia chemiczna. Kształcenie prowadzone jest w ramach kilku specjalności – analityki technicznej i przemysłowej, technologii polimerów, kosmetyków i materiałów funkcjonalnych.

Ważny aspekt programu kształcenia stanowi nauka o bezpieczeństwie pracy w przemyśle chemicznym oraz ochronie środowiska. Studenci mają możliwość nauki identyfikowania różnych zagrożeń związanych z pracą z chemikaliami i stosowania odpowiednich środków ostrożności.

Program obejmuje też zajęcia z zakresu badań naukowych i rozwoju technologicznego, w ramach których studenci uczą się prowadzenia eksperymentów, analizowania wyników czy wdrażania innowacji. Siatkę dydaktyczną wzbogacają atrakcyjne praktyki zawodowe w firmach chemicznych lub laboratoriach badawczych, co umożliwia uczestnikom zdobycie praktycznego doświadczenia.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku technologia chemiczna możemy podzielić na:

1. Typ

  • studia inżynierskie,
  • studia magisterskie.

2. Tryb:

  • studia stacjonarne.

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci mają obszerną wiedzę na temat podstawowych zasad oraz teorii chemii. Rozumieją strukturę atomów oraz reakcje chemiczne, dzięki czemu mogą analizować i projektować różne procesy w chemii. Wyróżnia ich też umiejętność logicznego myślenia oraz analizowania problemów związanych z przetwórstwem surowców chemicznych, produkcją czy ochroną środowiska.

W trakcie zajęć uczestnicy poznają też wiele technologii stosowanych w przemyśle chemicznym – proces destylacji, krystalizacji, ekstrakcji, reakcje chemiczne. W efekcie absolwenci rozumieją zasady działania urządzeń i instalacji, a także potrafią projektować i optymalizować procesy produkcyjne.

Dzięki praktycznym zajęciom, które prowadzą uczelnie w Gdańsku, uczestnicy uczą się pracy w grupie nad projektami i zadaniami, co rozwija ich umiejętności pracy zespołowej i komunikacji. W rezultacie potrafią efektywnie współpracować z innymi specjalistami, co jest bardzo ważne w przemyśle chemicznym.

Uczelnie w Gdańsku - kierunek technologia chemiczna:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Gdańska (Wydział Chemiczny) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku technologia chemiczna?

Studia na kierunku technologia chemiczna trwają 3,5 roku (studia inżynierskie) lub 1,5 roku (studia magisterskie). 

Technologia chemiczna w Gdańsku - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

Jaka praca po studiach na kierunku technologia chemiczna

Studia w Gdańsku na kierunku technologia chemiczna powstały jako odpowiedź na wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowanych specjalistów, którzy są zdolni do pracy w przemyśle chemicznym oraz innych dziedzinach wykorzystujących zaawansowane technologie chemiczne.

Absolwenci są przygotowani do pracy w roli konsultantów, doradzając firmom chemicznym w kwestiach związanych z optymalizowaniem procesów, wprowadzeniem nowych technologii czy zgodnością z przepisami i normami środowiskowymi.

Mogą też znaleźć zatrudnienie w wielu gałęziach przemysłu chemicznego – produkcja chemikaliów, nawozów, środków ochrony roślin. Podejmą pracę na stanowisku inżynierów procesu, technologów chemicznych czy analityków laboratoryjnych.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku technologia chemiczna

  • przemysł chemiczny,
  • przemysł farmaceutyczny,
  • przemysł petrochemiczny,
  • konsulting,
  • laboratoria przemysłowe i chemiczne.

Kształcenie na kierunku przygotowuje więc absolwentów do pracy w różnych sektorach – w tym w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, petrochemicznym czy materiałowym. Dodatkowo mogą kontynuować karierę naukową, prowadząc badania lub pracując w instytucjach badawczych.

Technologia chemiczna w Gdańsku

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować