Chemiczne kierunki studiów w Łodzi zazwyczaj oferują studentom możliwość wybrania konkretnej specjalności kształcenia. Nie inaczej jest w przypadku kształcenia na kierunku technologia chemiczna, które prowadzone jest w ramach takich specjalności, jak np. gospodarka odpadami, technologia chemiczna organiczna, biomedyczna, polimerów, barwników i środków chemii gospodarczej, inżynieria biomedyczna i radiacyjna, kataliza przemysłowa, technologia leków i środków ochrony leków.
Na początku studiów uczestnicy uczą się podstaw chemii ogólnej, organicznej, nieorganicznej. Kursy z matematyki, fizyki i biologii dostarczają z kolei wiedzy naukowej niezbędnej do zrozumienia złożonych zagadnień chemicznych.
Studenci uczą się też podstaw inżynierii chemicznej, w tym mechaniki płynów, masy i pędu. Nauka obejmuje również procesy produkcji chemikaliów, petrochemikaliów, tworzyw sztucznych, leków i innych materiałów chemicznych.
Studia na tym kierunku obejmują też ciekawe projekty badawcze i staże, które umożliwiają studentom zdobycie praktycznego doświadczenia w pracy nad rzeczywistymi problemami chemicznymi.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku technologia chemiczna możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia inżynierskie,
-
studia magisterskie.
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci mają zaawansowaną wiedzę z dziedziny chemii, w tym chemii organicznej, nieorganicznej i analitycznej. Znają różne procesy chemiczne, takie jak reakcje, separacja, destylacja, ekstrakcja itd.
Potrafią pracować w laboratoriach chemicznych i przeprowadzać eksperymenty, analizy czy pomiary. Projektują, optymalizują i kontrolują procesy chemiczne w przemyśle. Stosują różne techniki analityczne, takie jak spektroskopia, chromatografia czy analiza termiczna.
Dzięki licznym praktycznym zajęciom, jakie organizują studia w Łodzi na tym kierunku, uczestnicy zyskują też umiejętności skutecznej współpracy z innymi specjalistami i pracownikami w zespole.