Kierunki studiów w Opolu związane z teologią kapłańską są kompleksowym programem edukacyjnym, który łączy wiedzę teologiczną, filozoficzną, pastoralną oraz duchową formację. Przeznaczone są głównie dla osób, które pragną zostać kapłanami w Kościele katolickim, więc obejmują nie tylko naukę, ale również formację osobistą i duchową, niezbędną do pełnienia tej odpowiedzialnej roli.
Na początku studiów uczestnicy realizują podstawowy program teologiczny, który obejmuje teologię dogmatyczną, biblistykę, filozofię czy historię Kościoła. Uczelnie w Opolu uwzględniły w programie także formację duchową i liturgiczną. W czasie studiów studenci regularnie uczestniczą w życiu modlitewnym i sakramentalnym, w tym codziennej modlitwie, Mszy Świętej i rekolekcjach.
W ramach praktyk liturgicznych uczą się pełnić funkcje liturgiczne w kościele (np. odprawianie Mszy Świętej, udzielanie sakramentów), a także wchodzą w tematykę organizowania i przygotowywania ceremonii liturgicznych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku teologia kapłańska możemy podzielić na:
1. Typ
-
jednolite studia magisterskie.
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci mają wiedzę na temat podstawowych dogmatów Kościoła katolickiego, takich jak Trójca Święta, Eucharystia, Zmartwychwstanie. Posługują się filozofią klasyczną oraz rozumieją relacje między wiarę a rozumem.
Przygotowują i wygłaszają kazania, które są adekwatne do kontekstu liturgicznego i potrzeb wiernych. Prowadzą duszpasterstwa w parafii, organizują spotkania modlitewne, katechezy i rekolekcje.
Udzielają porady duchowej, wspierają w życiu modlitewnym i moralnym, a także pomagają w trudnych sytuacjach życiowych wiernych. Udzielają również rad w kwestiach związanych z życiem małżeńskim, rodzinnym i wychowaniem dzieci w kontekście katolickiej etyki.