Kierunek behawiorystyka zwierząt realizowany jest w trybie niestacjonarnym i online. W zależności od uczelni i programu zajęcia mogą być realizowane zarówno w salach wykładowych, jak i zdalnie za pomocą narzędzi do tego przeznaczonych. Słuchacze zdobywają niezbędną wiedzę naukową oraz mogą trenować swoje umiejętności praktyczne podczas ćwiczeń. Część zajęć może się wiązać z bezpośrednim kontaktem ze zwierzętami. Wśród kadry wykładowczej znajdują się zwykle wykwalifikowani pracownicy akademiccy, a także doświadczeni trenerzy czy behawioryści.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku behawiorystyka zwierząt możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci kierunku behawiorystyka zwierząt zdobywają szeroką wiedzę pozwalającą na podjęcia pracy w charakterze trenera czy zooterapeuty. Mogą zapoznać się z podstawami anatomii i fizjologii oraz dowiedzieć się czym jest dobrostan zwierząt i jak go zapewnić. W trakcie zajęć mogą także zostać poruszone tematy weterynaryjne np. choroby, pierwsza pomoc, żywienie czy profilaktyka zdrowotna. Słuchacze mogą się dowiedzieć, w jaki sposób uczą się poszczególne zwierzęta oraz poznają metody szkoleniowe i techniki eliminowania zachowań niepożądanych.
Przedmioty, które mogą się pojawić w programie kierunku behawiorystyka zwierząt, to np.:
-
wprowadzenie do psychologii zwierząt
-
zwierzęta w schroniskach
-
etologia i behawior
-
szkolenie podstawowe konia
Studenci mogą nauczyć się pracy z różnymi gatunkami m.in. psami, kotami, końmi czy gryzoniami. Dowiadują się często, w jaki sposób zwierzęta komunikują się z ludźmi oraz jak okazują dyskomfort, stres czy agresję. Wśród poruszanych tematów mogą się także znaleźć zagadnienia związane z przygotowaniem np. psów do pracy z pacjentami podczas terapii. Dodatkowo słuchacze mogą zapoznać się z technikami szkolenia koni, a także ich ujeżdżania i opieki przed i po treningach.