Filologia polska - Kielce

Studia w Kielcach 

filologia polska

Odkryj filologię polską w Kielcach i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

03.03.2023

Filologia polska studia Kielce 2023 | woj. świętokrzyskie

Studia na kierunku filologia polska to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.

Studia na kierunku filologia polska w Kielcach
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku filologia polska w Kielcach rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 24 września 2023 r. | Filologia polska Kielce - terminy rekrutacji >

Uczelnie

W Kielcach filologię polską możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznejUniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach (Wydział Humanistyczny UJK).

 

Opis kierunku

Studia na kierunku filologia polska to interesujący kierunek studiów dla wszystkich miłośników języka polskiego, którzy przykładają dużą wagę do poprawności językowej oraz z pasją odkrywają kolejne utwory z kanonu literatury polskiej. Powyższy kierunek to także szansa na zdobycie wszechstronnego wykształcenia humanistycznego oraz zgłębienie myśli filozoficznej i jej nurtów. Co więcej, studenci filologii polskiej będą mieli okazję poznać historię kształtowania się języka polskiego na przestrzeni wieków oraz dowiedzieć się więcej o miejscu i znaczeniu filologii w kształtowaniu kultury.

 

Praca po studiach

Absolwenci filologii polskiej z powodzeniem znajdą zatrudnienie wszędzie tam, gdzie wymagana jest doskonała znajomość zasad poprawnej polszczyzny. Będą mogli związać swoją karierę zawodową z pracą w mediach, agencjach reklamowych czy w różnego rodzaju placówkach kulturalnych. Dodatkowo osoby, który ukończyły omawiany kierunek studiów doskonale odnajdą się na stanowisku copywritera, dziennikarza, infobrokera, piarowca czy specjalisty ds. komunikacji.

 

czytaj dalej wszystko o Filologia polska - Kielce

Zobacz, na jakich uczelniach w Kielcach jest kierunek FILOLOGIA POLSKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Filologia polska stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek filologia polska?

Jeśli rozważasz studia w Kielcach na kierunku filologia polska, musisz najpierw spełnić określone wymagania kwalifikacyjne. Warto wcześniej zainteresować się rekrutacją, ponieważ poszczególne uczelnie ustalają wymogi indywidualnie. Chętnych jest wielu, dlatego prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów warto zdawać egzaminy dodatkowe na poziomie rozszerzonym.

Postępowanie rekrutacyjne zmienia się w zależności od trybu i etapu kształcenia. 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Filologia polska w Kielcach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU FILOLOGIA POLSKA W KIELCACH?

Filologia polska to kompleksowo opracowany kierunek studiów, idealny dla pasjonatów nauk humanistycznych. Studenci mają okazję zdobyć wszechstronne wykształcenie, które łączy zagadnienia literackie, językowe, kulturowe, badawcze.

W trakcie zdobywanej edukacji masz szansę wybrać moduł kształcenia, który umożliwi Ci zdobycie umiejętności redakcyjno-wydawniczych, rozwinięcie kompetencji komunikacyjnych, a także zdobycie wiedzy pedagogicznej i metodycznej.

W siatce zajęć znajdziesz przedmioty ogólne, kierunkowe, specjalnościowe. Jednocześnie możesz skupić się na drodze literaturoznawczej lub językoznawczej. Ofertę specjalizacyjną zaś warto śledzić na stronie internetowej wybranej uczelni, ponieważ jest ona zmienna.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku Filologia polska możemy podzielić na:

1. Typ

  • Studia I stopnia (licencjackie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku filologia polska w Kielcach realizowane są w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Studia drugiego stopnia odbywają się w trakcie czterech semestrów (dwa lata) i kończą się tytułem magistra.

Stacjonarna forma kształcenia odbywa się od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia w trybie dziennym prowadzone są bezpłatnie w siedzibie uczelni.

Tryb niestacjonarny możesz studiować zaocznie, to znaczy, że zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, lub wieczorowo (zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień). 

Pamiętaj, że studia niestacjonarne są płatne. Nim zdecydujesz się na formę kształcenia, sprawdź, w jaki sposób możesz studiować niestacjonarnie filologię polską.

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

W interdyscyplinarnie konstruowanym programie studiów filologicznych w zakresie filologii polskiej znajdziesz takie przedmioty jak: zaburzenia komunikacji i mowy, historia literatury polskiej: Staropolska/Oświecenie, gramatyka opisowa języka polskiego, podstawy prawne i organizacyjne systemu oświaty, wiedza o kulturze.

Studenci zdobywają wszechstronne wykształcenie, które obejmuje wiedzę i kompetencje z zakresu procesów literackich, językowych i kulturowych, interpretowanych zarówno w kontekście przeszłości, jak i współczesności.

Zdobędziesz umiejętności w zakresie czynności redakcyjno-wydawniczych, które wiążą się ze sprawnym i poprawnym opracowywaniem redakcyjnym tekstów pod względem językowym, merytorycznym, edytorskim.

Zdobędziesz także wiedzę z zakresu komunikacji medialnej, obejmującej porozumiewanie się werbalne i niewerbalne na różnych poziomach (odbiorca-nadawca). Nabędziesz wiedzę i kompetencje pedagogiczne i metodyczne oraz zgłębisz informacje wpływające na prawidłowe funkcjonowanie szkolnictwa.

ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU FILOLOGIA POLSKA W KIELCACH?

Studia na kierunku Filologia polska trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Filologia polska w Kielcach - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU FILOLOGIA POLSKA W KIELCACH?

Miejsce pracy absolwentów filologii polskiej często uzależnione jest od realizowanej specjalizacji. Rynek pracy wbrew pozorom otwiera się na humanistów i filologów, a wszechstronne wykształcenie ułatwia odnalezienie się w różnych branżach.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku filologia polska:

  • instytucje, które zatrudniają konsultantów językowych
  • wydawnictwa
  • redakcje czasopism
  • środki masowego przekazu
  • turystyka i sektor usług wymagający dobrej znajomości języka i kultury polskiej

Absolwenci są przygotowani do pracy w gazetach i mediach elektronicznych jako redaktorzy językowi i merytoryczni lub korektorzy, a także w firmach zajmujących się PR, komunikacją społeczną, reklamą, w mediach i różnego typu urzędach. Po zdobyciu odpowiednich kompetencji możesz objąć stanowisko nauczyciela, który będzie mógł uczestniczyć we wstępnej diagnozie logopedycznej w szkole podstawowej.

Gdzie studiować na kierunku filologia polska w Kielcach?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Uczelnie na których można studiować kierunek filologia polska w Kielcach

czytaj dalej uczelnie w Kielcach

Uczelnie w Kielcach - kierunek filologia polska:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (Wydział Humanistyczny UJK) stacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Filologia polska w Kielcach?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Filologia polska Kielce studia i stopnia

Filologia polska Kielce studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Filologia polska Kielce studia stacjonarne

Kierunki filologiczne w Kielcach

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia