Filologia polska - Kraków

Studia w Krakowie

filologia polska

Odkryj filologię polską w Krakowie i sprawdź, gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

15.02.2023

Filologia polska studia Kraków 2023 | woj. małopolskie

Studia na kierunku filologia polska to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym

Studia na kierunku filologia polska w Krakowie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

W Krakowie filologię polską możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznejUniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Instytut Filologii Polskiej UP).

 

Opis kierunku

Często można usłyszeć opinię, że język polski jest jednym z najtrudniejszych na świecie. Studia gwarantują zdobycie pogłębionej wiedzy m.in. z zakresu językoznawstwa, czy literatury polskiej z różnych epok. Dla absolwenta kierunku analiza dawnych i współczesnych zjawisk kulturowych, literackich i językowych, nie powinna stanowić żadnego problemu.

Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Praca po studiach

Absolwenci kierunku mogą w przyszłości wykonywać zawód nauczyciela – zarówno w szkołach podstawowych, czy średnich, jak i w szkołach językowych, gdzie mogą uczyć obcokrajowców języka polskiego. Zdobyte kwalifikacje pozwalają również na pracę w mediach, reklamie i marketingu.

czytaj dalej wszystko o Filologia polska - Kraków

Zobacz, na jakich uczelniach w Krakowie jest kierunek FILOLOGIA POLSKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek filologia polska w Krakowie?

Urodzonych humanistów, chcących kształtować trudną sztukę prawidłowego posługiwania się polszczyzną w mowie i piśmie, a także analizowania najważniejszych dzieł kultury nie brakuje. Dlatego też filologia polska w Krakowie jest kierunkiem popularnym i cieszącym się zainteresowaniem wielu kandydatów na studia wyższe.

Jeśli i ty chciałbyś aplikować, przygotuj się do egzaminu maturalnego, jeśli myślisz o nauce na studiach pierwszego stopnia. Jeżeli natomiast chcesz uczyć się na studiach magisterskich, zadbaj o dobre oceny z dyplomu ukończenia poprzedniego etapu edukacji. Nie zapomnij o odwiedzeniu strony internetowej uczelni.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Filologia polska w Krakowie

Jak wyglądają studia na kierunku filologia polska w Krakowie?

Filologia polska to studia humanistyczne. Poza wiedzą z zakresu historii literatury i podstaw współczesnej kultury europejskiej i antycznej, jako student poznasz techniki analizowania utworów literackich, poszerzysz horyzonty myślowe o całkiem nowe spojrzenia na dzieła kultury, a ponadto udoskonalisz wiedzę z obszaru gramatyki opisowej, fonetyki i fonologii.

Jeżeli żywo interesujesz się językiem polskim, z ciekawością poznajesz nieodkryte dotychczas sformułowania potoczne i archaiczne, a ponadto myślisz o udoskonaleniu sztuki pisania wysokiej jakości tekstów, to najprawdopodobniej studia na kierunku filologia polska w Krakowie są dla ciebie stworzone!

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku filologia polska możemy podzielić na:

 

1. Typ

  • Studia I stopnia (licencjackie)

  • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne

  • studia niestacjonarne

 

Studia pierwszego stopnia na kierunku filologia polska w Krakowie są adresowane do osób, które dopiero mają w planach aplikację na wybraną uczelnię wyższą. Jeżeli rozpoczniesz kształcenie licencjackie, na naukę poświęcisz trzy lata, które zostaną zwieńczone uzyskaniem stosownego dyplomu. Następnie możesz kontynuować swoją przygodę z filologią polską i rozpocząć naukę na studiach magisterskich drugiego stopnia. Potrwają one dwa lata.

Przyszli studenci filologii polskiej mają realny wpływ na organizację swojej edukacji.

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Podczas nauki na studiach filologicznych w Krakowie nauczysz się analizowania i interpretowania dzieł kultury, poznasz historię kształtowania języka polskiego na przestrzeni wieków, posiądziesz podstawową wiedzę o historii Polski, zgłębisz tajniki przemian gospodarczych oraz społecznych, mających wpływ na obecny wygląd naszego ustroju, a ponadto poszerzysz umiejętności praktyczne związane z posługiwaniem się polszczyzną w mowie i piśmie.

Studenci filologii polskiej uczą się sztuki pisania, wzbogacają twórczą kreatywność poprzez całkiem nowe inspiracje oraz pogłębiają umiejętności miękkie, przydatne zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Ile trwają studia na kierunku filologia polska w Krakowie?

Studia na kierunku filologia polska trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Filologia polska w Krakowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

Jaka praca po studiach na kierunku filologia polska w Krakowie?

Filologia polska jest kierunkiem dość uniwersalnym, ponieważ gwarantuje uzyskanie szerokiej wiedzy i umiejętności, które mogą być z powodzeniem wykorzystane w różnych obszarach zawodowych. Absolwenci mogą pracować na stanowiskach dziennikarskich lub copywriterskich, na których wykorzystają wyniesioną ze studiów umiejętność tworzenia angażujących tekstów wysokiej jakości.

Jeśli ukończysz kształcenie na filologii polskiej, z otwartymi ramionami przyjmą cię placówki oświatowe i uczelnie wyższe, gdzie będziesz mógł pracować w roli nauczycieli lub wykładowców akademickich.

Kolejną alternatywą zawodową dla absolwentów tego interesującego kierunku jest praca dla agencji reklamowych. Jeżeli dobrze odnajdujesz się w kontakcie z klientami oraz potrafisz pisać reklamy w taki sposób, aby zwiększyć zainteresowanie produktem lub usługą, taka ścieżka zawodowa może być dla ciebie doskonała.

 

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku filologia polska:

  • Placówki kulturalne

  • Wydawnictwa

  • Massmedia

  • Agencje reklamowe

  • Placówki oświatowe i uczelnie wyższe

Gdzie studiować na kierunku filologia polska w Krakowie?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Uczelnia, na której można studiować filologię polską:

czytaj dalej uczelnie w Krakowie

Uczelnie w Krakowie - kierunek filologia polska:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Instytut Filologii Polskiej) stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed procesem rekrutacji na studia na kierunku Filologia polska w Krakowie?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Filologia polska Kraków studia i stopnia

Filologia polska Kraków studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Filologia polska Kraków studia stacjonarne

Filologia polska Kraków studia niestacjonarne

Kierunki filologiczne w Krakowie

Rozwiń

19 Uczelni w Krakowie

Może zadajesz sobie pytanie, czy Kraków jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród dziesięciu publicznych i dziewięciu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują krakowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Krakowie


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

  

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia