Geologia studia Katowice 2024 | woj. śląskie
Studia na kierunku geologia to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.
Studia na kierunku geologia w Katowicach i woj. śląskim
|
Rok akademicki |
2024/2025 |
Forma studiów |
stacjonarne |
Poziom studiów |
studia I i II stopnia |
Czas trwania |
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia w Katowicach i woj. śląskim 2024/2025 na kierunku geologia możesz podjąć na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (Wydział Nauk Przyrodniczych UŚ).
Opis kierunku
Geologia to kierunek studiów pozwalający na zdobycie zaawansowanej wiedzy z zakresu nauk o Ziemi. W trakcie kształcenia studenci nauczą się odtwarzać chronologię zdarzeń geologicznych na Ziemi oraz badać wiek skał, jak również dowiedzą się, że pogłębiona wiedza z zakresu mineralogii, petrologii i geochemii może być przydatna w rozwiązywaniu współczesnych problemów środowiskowych. W siatce zajęć możemy spodziewać się przedmiotów takich jak m.in.: geologia regionalna Polski, ochrona i kształtowanie środowiska, geologia morza, kartografia geologiczna czy sedymentologia.
Praca po studiach
Absolwenci powyższego kierunku studiów będą mogli ubiegać się o zatrudnienie m.in. w gospodarce komunalnej, firmach związanych z ochroną środowiska, placówkach badawczych, a także w firmach geodezyjnych. Absolwenci pracują na stanowiskach geologów poszukiwawczych, hydrogeologów, badaczy paleontologii czy geologów eksploatacyjnych. Niektórzy absolwenci decydują się na karierę zawodowa w szkolnictwie, pracując jako nauczyciele geografii.
Specjalności
Współczesne studia z geologii charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku geologia w Katowicach i woj. śląskim: hydrogeologia i ochrona środowiska wodnego, ochrona litosfery i zasobów złóż, paleontologia i stratygrafia.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek geologia w Katowicach i woj. śląskim?
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia 2024/2025 na kierunku geologia:
-
biologia,
-
chemia,
-
fizyka i astronomia,
-
geografia,
-
matematyka,
-
wiedza o społeczeństwie.
Rekrutacja na studia drugiego stopnia odbywa się na podstawie oceny złożonych przez kandydata wymaganych dokumentów. Jeśli liczba kandydatów będzie większa od limitu miejsc, o kolejności przyjęć zadecyduje miejsce na liście rankingowej utworzonej na podstawie średniej ocen ze studiów.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Jak wyglądają studia na kierunku geologia w Katowicach i woj. śląskim?
Studia na kierunku geologia to doskonała okazja aby dowiedzieć się, jakie są zaawansowane zastosowania techniki komputerowej w naukach o Ziemi, a także jakie podstawy z zakresu geologii stosowanej niezbędne są dzisiejszemu geologowi. Ponadto studenci omawianego kierunku odkryją, jak fascynujący jest świat minerałów, w tym także tych wykorzystywanych w jubilerstwie. Dodatkowo nauczą się rozpoznawać skały i poznają rozmaite możliwości ich wykorzystywania. Co ważne, dzięki znajomości języka obcego oraz posiadaniu szerokich kompetencji społecznych, absolwenci geologii będą mogli pracować w międzynarodowych zespołach badawczych, co znacznie rozszerzy ich możliwości rozwoju zawodowego.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku geologia możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (licencjackie)
-
studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb
Zdobywana wiedza i umiejętności
W trakcie kształcenia na kierunku geologia studenci będą mogli dowiedzieć się, jakie procesy geologiczne zachodzą na Ziemi, w jaki sposób i w jakich warunkach powstają skały, jakie czynniki kształtują litosferę, jakie jest przestrzenne zróżnicowanie budowy skorupy ziemskiej i z czego ono wynika, jakie jest pochodzenie złóż kopalin i w jaki sposób odbywają się ich poszukiwania, a także jak tworzy się mapy geologiczne i inne modele 3D. Dodatkowo osoby, które zdecydują się na studiowanie geologii, nauczą się rozpoznawać w skali makro- oraz pod mikroskopem rozmaite minerały i skały, a także określać ich cechy i przydatność w przemyśle. Co więcej, pod okiem doświadczonej kadry akademickiej studenci dowiedzą się też, w jaki sposób należy określać wiek utworów i zdarzeń geologicznych na podstawie skamieniałości, pyłków oraz znajomości historii geologicznej Ziemi.
Jaka praca po studiach na kierunku geologia w Katowicach i woj. śląskim?
Jako absolwent studiów na kierunku geologia będziesz miał przed sobą szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Przede wszystkim z powodzeniem znajdziesz zatrudnienie w służbach geologicznych w Polsce i na świecie, w firmach związanych z ochroną środowiska, a także w różnego rodzaju instytucjach zajmujących się finansowaniem, gospodarowaniem i zarządzaniem działalnością górniczą, geologiczną, ochroną środowiska, gospodarką wodną czy energetyką.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku geologia:
-
instytucje zajmujące się finansowaniem, gospodarowaniem i zarządzaniem działalnością geologiczną, górniczą, gospodarką wodną, ochroną środowiska, energetyką,
-
służby geologiczne w Polsce i na świecie,
-
gospodarka komunalna (zaopatrzenie w wodę, zagospodarowywanie odpadów, oczyszczanie ścieków),
-
laboratoria,
-
przemysł górniczy, energetyczny, chemiczny oraz hutniczy,
-
firmy związane z ochroną środowiska,
-
uczelnie i instytuty badawcze w Polsce i na świecie,
-
firmy doradczo-eksperckie.