Studia geograficzne w Katowicach i woj. śląskim możesz podjąć w 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat.
Studia geograficzne Katowice | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia, studia II stopnia |
Czas trwania | od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia geograficzne w Katowicach w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: geografia, język obcy nowożytny, język polski, matematyka, informatyka, biologia, chemia.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.
Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Geografia | stacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Geologia | stacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Geologia stosowana | stacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Aby dostać się na studia geograficzne w Katowicach warto jest podjąć wysiłek i zdać maturę z geografii. Podczas organizowanego konkursu świadectw w ramach rekrutacji z pewnością Wasz wysiłek zostanie doceniony.
Nie zapominajcie o odpowiednio wysokich wynikach z matematyki, języka polskiego i języka obcego. To przedmioty, których wyniki z pewnością wspomogą Wasze starania o przyjęcie na studia geograficzne.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Kim jest wykształcony geograf? To osoba, która doskonale rozumie procesy zachodzące w środowisku naturalnym, potrafi zdiagnozować problemy gleby, jak i określić wysokości położenia danych warstw ziemi. To geodeta, to podróżnik, to nauczyciel, jak i kartograf.
Czy warto podjąć studia geograficzne? Geografia to nie tylko wiedza o tym, z czego składa się ziemia, jak jest zbudowana, czym jest ekosystem, to także nauka wrażliwości i zrozumienia wpływu działań człowieka na świat przyrody. Geograf prognozuje, projektuje i planuje zmiany w środowisku, tak aby wilk był syty i owca cała - czyli zgodnie z potrzebami człowieka, przy zachowaniu walorów przestrzeni geograficznej.
Jeśli czujesz miętę do ziemi, do świata natury, to praca związana ze środowiskiem i geografią z pewnością przysporzy Ci w życiu radości. W Katowicach możesz studiować geografię, geodezję i wiele innych kierunków studiów geograficznych, sprawdź co oferuje Uniwersytet Śląski.
Studia geograficzne w Katowicach i woj. śląskim możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Miłośnicy nauk geograficznych rozpoczną swoją przygodę ze studiami wyższymi w Katowicach i województwie śląskim od wyboru jednego z kierunków pierwszego stopnia. Jeśli zdecydujesz się na studia licencjackie, twoja nauka będzie trwała trzy lata. Jeśli natomiast najbardziej atrakcyjna wyda ci się oferta kierunków inżynierskich, będziesz uczył się o pół roku dłużej.
Osoby chcące kontynuować kształcenie mogą aplikować na studia magisterskie drugiego stopnia. Potrwają one półtora roku lub dwa lata, w zależności od posiadanego tytułu naukowego. Geograficzne kierunki podyplomowe adresowane są do absolwentów studiów pierwszego i drugiego stopnia, którzy są ciągle głodni interesującej wiedzy.
Wybierając kształcenie w trybie stacjonarnym, wybierasz edukację rozłożoną pomiędzy pięcioma dniami roboczymi w tygodniu. Studia zaoczne mają charakter weekendowych, najczęściej całodziennych zjazdów, które odbywają się co dwa lub trzy tygodnie. Pamiętaj, że druga opcja wiąże się z obowiązkiem uiszczania opłat za czesne.
czytaj dalej studia w Katowicach i woj. śląskim
Studia geograficzne w Katowicach nie stanowią bardzo dużego obszaru, jednak mogą okazać się dobrym wyborem dla tych, którzy pragną zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie między innymi: interpretowania prawidłowości funkcjonowania środowiska geograficznego oraz zjawisk społeczno- ekonomicznych i kulturowych, tworzenia map geologicznych, zarządzania zasobami środowiska abiotycznego, przeprowadzania pomiarów i obserwacji meteorologicznych czy wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Studia geograficzne w Katowicach nie są trudne, ale nie oznacza to, że w programach kształcenia nie można natrafić na przedmioty skomplikowane i wymagające większej uwagi, skrupulatności i czasu, zwłaszcza że część harmonogramów niektórych kierunków stanowią laboratoria, ćwiczenia oraz zajęcia terenowe.
Obecność kierunków geograficznych w ofercie wielu ośrodków akademickich tylko potwierdza fakt, że są one bardzo popularne i cieszą się zainteresowaniem uczniów szkół średnich oraz maturzystów. Jeżeli i ty chciałbyś poznawać tajniki nauk o ziemi, zrozumieć wszelkie procesy klimatotwórcze oraz rozeznać się w położeniu wartych odwiedzenia atrakcji turystycznych, powinieneś rozważyć aplikację na studia geograficzne w Katowicach i województwie śląskim.
Właśnie tutaj możesz realizować najbardziej popularne kierunki, jak na przykład geografię, geologię czy turystykę. Pamiętaj, że chętnych kandydatów może być wielu, dlatego odpowiednio wcześnie postaraj się o uzyskanie jak najwyższych wyników na egzaminie maturalnym.
Jeśli interesują cię interdyscyplinarne, bardziej unikalne kierunki, możesz przemyśleć aplikację na geologię stosowaną, górnictwo i geologię. Dzięki nim zyskasz obszerną wiedzę, która zostanie doceniona w wielu obszarach zawodowych. To tylko niektóre z wielu kierunków geograficznych, jakie możesz realizować w województwie śląskim.
Kierunki geograficzne w Katowicach i woj. śląskim - rekrutacja 2024/2025
czytaj dalej kierunki studiów w Katowicach i woj. śląskim
Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: geomonitoringu, klimatologii, gospodarki przestrzennej czy turystyki. Absolwenci studiów geograficznych odnajdują się w pracy w biurach podróży, branży związanej z odnawialnymi źródłami energii, biurach planowania przestrzennego, szkolnictwie, przedsiębiorstwach geoinformatycznych.
Jeżeli zdecydowałeś się na rozpoczęcie lub kontynuowanie kształcenia na kierunkach geograficznych w Katowicach i województwie śląskim, będziesz miał do wyboru trzy uczelnie wyższe, które zdecydowały się poszerzyć swoją ofertę właśnie o takie studia. Wśród placówek znajdziesz dwie publiczne oraz jedną prywatną, której poziom kształcenia również będzie na wysokim poziomie.
Uniwersytet Śląski w Katowicach to uczelnia z wieloletnią tradycją akademicką, kultywowaną przez tysiące zadowolonych studentów oraz absolwentów, którzy poprowadzili swoje życie zawodowe zgodnie z planem. Właśnie tutaj zrealizujesz atrakcyjne kierunki geograficzne.
Gdzie studiować kierunki geograficzne w Katowicach i woj. śląskim:
Kierunki geograficzne - uczelnie publiczne (państwowe) w Katowicach i woj. śląskim
czytaj dalej uczelnie publiczne w Katowicach i woj. śląskim
Obecnie żyjemy coraz szybciej, gnając za najbardziej korzystnymi możliwościami zawodowymi oraz rozwojem osobistym. Każdy z nas marzy o dobrej pracy i życiu na wysokim poziomie. Warto mieć świadomość, że na możliwości w kwestii zdobycia dobrej pracy wpływa nie tylko wykształcenie.
Oczywiście jest ono bardzo często warunkiem koniecznym do starania się o niektóre stanowiska, zwłaszcza te wysokie i opłacalne. Jednak dzisiejsi pracodawcy coraz częściej doceniają elastyczność swoich pracowników, możliwość dobrej adaptacji do dynamicznie zmieniających się okoliczności, umiejętność pracy pod presją, a także unikalne zdolności intelektualne.
Gdyby prześledzić sylwetki osób odnoszących sukcesy zawodowe, najpewniej można by się natknąć na informacje o ich ponadprzeciętnych predyspozycjach w przynajmniej jednym aspekcie. Dlatego jeżeli jesteś ambitny i nastawiony na osiąganie wyjątkowych celów, nie rezygnuj z możliwości, jakie oferują ci uczelnie wyższe w województwie śląskim. Bierz aktywny udział w pozauczelnianych zajęciach, rozważ aplikację na interesujące cię programy stażowe oraz zadbaj o wysokie wyniki w nauce.
Mogą one zapewnić ci regularnie wypłacane stypendia, a te z kolei pokryją koszty dalszego rozwoju intelektualnego w wybranym przez ciebie obszarze. Pamiętaj również, że szeroka dostępność darmowych źródeł wiedzy, które znajdziesz chociażby w Internecie i okolicznych bibliotekach, powinna zachęcić cię do samodzielnej eksploracji wybranych obszarów kreślonych przez nauki geograficzne.
Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:
Absolwenci poszczególnych kierunków geograficznych w Katowicach i woj. śląskim mogą pracować w laboratoriach badawczych, ośrodkach naukowo-rozwojowych, niejednokrotnie również rozpoczynają karierę nauczyciela w szkołach i innych placówkach oświatowych lub zajmują się działalnością dydaktyczną w szkołach wyższych.
Jeżeli marzysz o podjęciu pracy terenowej w roli geodety lub przewodnika wycieczek, to wśród kierunków geograficznych również odnajdziesz coś dla siebie. Pamiętaj tylko, aby zgłębiana dziedzina szła w parze z twoimi zainteresowaniami. W przeciwnym wypadku prawdopodobnie będziesz mniej zadowolony ze swojej kariery.
Wybór uczelni wyższej dla wielu może być niełatwy. W końcu wiąże się on najczęściej z kilkuletnią edukacją w danym miejscu. Aby uniknąć poczucia, że jest to czas zmarnowany, warto odpowiednio przemyśleć nadchodzące decyzje. Osoby myślące o realizowaniu kierunków geograficznych w Katowicach i województwie śląskim będą miały do wyboru trzy różne uczelnie wyższe, z których każda posiada swój unikalny program i jest adresowana do konkretnego grona odbiorców.
Odwiedź stronę internetową każdej z nich, a następnie zapoznaj się z interesującymi cię informacjami – być może zależy ci na konkretnej lokalizacji danej placówki? Chciałbyś kształcić się w danym trybie lub zależy ci na uzyskaniu konkretnego tytułu? Pamiętaj, że nie wszystkie kierunki możesz studiować zaocznie.
Na różnych stronach internetowych możesz znaleźć opinie na temat śląskich uczelni wyższych. Nie zwlekaj z zapoznaniem się z nimi, aby wyrobić sobie własne zdanie na temat oczekiwanych efektów kształcenia. Udział w dniach otwartych może okazać się doskonałym zwieńczeniem dotychczas poczynionej eksploracji wiadomości na temat uczelni na Śląsku.
Wspomnieliśmy o tym, że obszar studiów geograficznych w Katowicach nie jest największych rozmiarów, jednak pozwala pozyskać bardzo treściwe wykształcenie, oparte na praktycznych umiejętnościach. Ukończenie tych studiów stanowi przepustkę do wielu interesujących zawodów i realizowania ciekawych i potrzebnych działań. Studia geograficzne w Katowicach to studia z przyszłością, po których można dość swobodnie poruszać się po rynku zatrudnienia. Na absolwentów czekają między innymi: jednostki naukowo- badawcze, służby meteorologiczne, służby geologiczne, przedsiębiorstwa przemysłu górniczego, koncerny poszukiwawcze, instytucje zajmujące się ochroną oraz kształtowaniem i monitorowaniem środowiska geograficznego, biura parków narodowych i krajobrazowych czy placówki oświatowe.
Czy warto iść na studia wyższe? Co można dzięki nim osiągnąć? Czy ukończenie kształcenia na wybranej uczelni wyższej jest konieczne, aby dostać dobrą pracę na wysokim stanowisku? To tylko niektóre z wielu pytań, jakie zadają sobie świeżo upieczeni maturzyści oraz uczniowie szkół średnich. Jeżeli jesteś jednym z nich, powinieneś podejść na poważnie do planowania swojej przyszłości, uprzednio zastanawiając się, czy na pewno chcesz w niej zawrzeć edukację na studiach.
Dziś coraz więcej osób docenia możliwość kształcenia na studiach wyższych. Współcześni pracodawcy zwracają bowiem uwagę na intelektualne predyspozycje potencjalnych kandydatów, a ich doskonałym potwierdzeniem jest posiadanie dyplomu ukończenia wybranego kierunku. Jeśli tylko masz odpowiednie predyspozycje i chęć do nauki, zdecydowanie warto, abyś poświęcił kilka najbliższych lat na zgłębienie kompetencji, które być może okażą się nieocenione w perspektywie dalszego kształtowania swojej przyszłości.
Kierunki geograficzne cieszą się dość dużą popularnością, między innymi dlatego, że umożliwiają zdobycie wiedzy o otaczającym świecie. Rozmaite procesy geologiczne, glebotwórcze i klimatyczne od zarania dziejów kształtowały i nadal kształtują obecny wygląd naszej planety. Jako jej mieszkańcy powinniśmy mieć chociażby podstawową wiedzę na ten temat.
Dzięki sukcesywnemu pogłębiania informacji geograficznych stajesz się specjalistą do spraw samodzielnego organizowania wycieczek krajoznawczych, uwzględniających zwiedzanie najbardziej atrakcyjnych bogactw naturalnych oraz dzieł architektonicznych stworzonych przez człowieka.
Wybierając edukację w Katowicach i województwie śląskim, wybierasz tym samym jakość kształcenia na europejskim poziomie. Tamtejsze uczelnie starają się nieustannie podążać z duchem czasu, na bieżąco udoskonalając program kształcenia na oferowanych kierunkach. Na uwagę zasługują również dobrze wyposażone pracownie, w których realizowane są praktyczne zajęcia warsztatowe.
Na najzdolniejszych studentów czekają atrakcyjne programy stypendialne i związane z międzynarodowymi wymianami, które dla aspirujących geologów, geografów i pracowników biur turystycznych okażą się szansą na poznanie innych kultur na własnej skórze. Lista zalet płynących ze studiowania kierunków geograficznych w Katowicach i woj. śląskim jest bardzo długa.
czytaj dalej czy warto iść na studia
Praca po studiach geograficznych
Co po studiach może robić wykształcony geograf? Przede wszystkim pracować jako projektant nowych systemów geofizycznych, związać się biurami projektowymi, budownictwem, administracją samorządową i państwową, mając wpływ na sposób wykorzystania zasobów naturalnych w ramach zagospodarowania przestrzennego. Geograf związany z ochroną środowiska pilnuje, by natura pozostała naturą i korzystała ze swych praw - absolwenci znajdują zatrudnienie w organizacjach pozarządowych, fundacjach, takich jak WWF czy Greenpeace.
Absolwenci poszukujący przygód mogą zostać podróżnikami, podjąć współpracę z National Geographic i badać świat przyrody poza granicami kraju. Wykwalifikowani geografowie to również nauczyciele, zaszczepiający w dzieciach i młodzieży szacunek do natury, a także dobre poczucie lokalizacji. To dzięki naszym nauczycielom geografii wiemy, gdzie leży USA, a gdzie Kanada.
A jak za pewne wiecie, nasi zagraniczni rówieśnicy mają z tym problem. Geografowie prowadzą własne działalności gospodarcze, świadczą usługi geodezyjne, tworzą projekty gospodarki przestrzennej, a niektórzy dokształcają się, by zostać architektami przestrzeni naturalnej.
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki
Wydział Górnictwa i Geologii
górnictwo i geologia - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,
gospodarka turystyczna - studia I stopnia stacjonarne, niestacjonarne,
TEMATY POWIĄZANE |
Jakie studia geograficzne wybrać
Jakie przedmioty zdawać na maturze
Studia geograficzne na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ
Studia geograficzne na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki PŚ
Studia geograficzne na Wydziale Górnictwa i Geologii PŚ
Studia geograficzne na Wydziale Ekonomii UE
Studia geograficzne na Wydziale Zarządzania UE