Uczelnie w Lublinie mają w swojej ofercie kierunki, które można realizować w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Informatyka nie stanowi tutaj wyjątku. Studia niestacjonarne przeznaczone są dla osób, które chciałyby połączyć naukę z innymi aktywnościami, na przykład z pracą zawodową. W tym przypadku zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Dla kogo są studia na kierunku informatyka
Informatyka to dziedzina nauki i techniki należąca do nauk ścisłych, która zajmuje się przetwarzaniem informacji. Początkowo dziedzina ta była częścią matematyki, a dopiero później wyodrębniła się jako odrębna dyscyplina naukowa. Do jej rozwoju w znacznym stopniu przyczyniło się powstanie pierwszych komputerów, które przypadło na koniec lat 50, a w późniejszych latach, pojawienie się internetu. Współcześnie, w dobie informatyzacji niemal każdego aspektu naszego codziennego życia, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów do spraw nowoczesnych technologi i nauk informatycznych. Odpowiedzią na tego typu potrzeby jest kierunek informatyka w Lublinie.
Idealnymi kandydatami na studia informatyczne w Lublinie będą osoby o zainteresowaniach powiązanych z naukami ścisłymi, które dodatkowo pasjonują się nowoczesnymi technologiami informatycznymi i chciałyby rozwijać się w tym kierunku. Jeżeli ty także należysz do tego grona, to studia na kierunku informatyka będą dla ciebie odpowiednim wyborem.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku informatyka możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku informatyka w Lublinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub licencjackie, które trwają od 3 do 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Lublinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Studia informatyczne w Lublinie charakteryzują się ciekawym i dopasowanym do realiów współczesnego świata, programem nauczania. Jako student będziesz miał szanse uczęszczać na zajęcia, których tematyka będzie oscylować wokół nauk ścisłych technicznych i przede wszystkim informatycznych.
W programie studiów na kierunku informatyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
bazy danych
-
sieci rozproszone
-
programowanie systemowe
-
metody numeryczne
-
modelowanie i symulacja komputerowa
oraz wiele innych. Oprócz zajęć obligatoryjnych w programie kształcenia znajdą się także bloki specjalizacyjne. Studenci będą mogli wybrać między: programowaniem i technologią WEB, sieciami komputerowymi, analizą i projektowaniem systemów IT, systemami internetowymi, informatyką zarządczą, grafiką komputerową i projektowaniem gier oraz cyberbezpieczeństwem informatyką śledczą. Ta szeroka oferta nauczania sprawi, że będziesz miał okazję rozwinąć się na kilku polach jednocześnie i tym samym zyskać nowe perspektywy zawodowe. Uzyskaną wiedzę teoretyczną wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki, którym poznasz branżę IT i zdobędziesz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe. Co więcej, wykształcisz kompetencje miękkie, takie jak praca w grupie czy zdolności komunikacyjne, co niewątpliwie zaprocentuje w twoim przyszłym życiu zawodowym. Dokładne informacje dotyczące planu zajęć i programu nauczania znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni.
Jakie są ceny studiów na kierunku informatyka w Lublinie
Kierunki studiów w Lublinie można realizować w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Jeżeli zadecydujesz się na tę drugą opcję będziesz musiał opłacić czesne. Wysokość opłat może się różnić w zależności od uczelni i różnorodnych czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych. Dlatego też bardzo ważne jest, abyś przed przystąpieniem do procesu rekrutacyjnego dokładnie zapoznał się z obowiązującym regulaminem opłat dostępnym na oficjalnych stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich. uczelnie zazwyczaj mają w swoich ofertach bogaty wachlarz zniżek, promocji czy możliwości płatności ratalnej, co może nawet w znaczny sposób wpłynąć na wysokość czesnego.
Informatyka w Lublinie - ceny 2023:
-
Politechnika Lubelska: 8000 zł
-
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie: od 5100 zł
-
Lubelska Akademia WSEI: od 4940 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku informatyka w Lublinie
Uczelnie na których można studiować kierunek informatyka (niestacjonarne) w Lublinie
Limity miejsc
Na kierunek studiów informatyka w Lublinie w trybie niestacjonarnym, podobnie jak na inne kierunki studiów określono limity miejsc.
Jak dostać się na informatykę w Lublinie? O przyjęciu na studia w trybie niestacjonarnym decyduje kolejność zgłoszeń, a w przypadku przekroczenia ilości kandydatów w stosunku do liczby miejsc, obowiązuje konkurs świadectw – pod uwagę brana jest liczba uzyskanych punktów przez kandydata w czasie egzaminu maturalnego.
Niektóre z przedmiotów, które brane są pod uwagę w czasie rekrutacji na informatykę w Lublinie, to: fizyka, informatyka, język obcy, język polski oraz matematyka.
Limity miejsc na kierunku informatyka w Lublinie:
-
Politechnika Lubelska (Wydział Elektrotechniki i Informatyki): 60
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Kandydaci po aplikowaniu na informatykę w trybie niestacjonarnym w Lublinie, kandydaci oczekują na wyniki rekrutacji około kilku tygodni. Jak wygląda sam proces rekrutacji i kiedy można spodziewać się wyników?
Po zarejestrowaniu się w systemie IRK uczelni na informatykę w trybie niestacjonarnym, kandydaci muszą czekać około kilku tygodni na ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych – warto mieć na uwadze, że każda z uczelni może ustalić inny termin.
Gdzie można znaleźć informację o dostaniu się na informatykę w Lublinie? Kandydaci na informatykę w Lublinie informację o wynikach będą mogli znaleźć w swoim indywidualnym profilu w systemie IRK.
Jakie dodatkowe informacje można znaleźć w systemie IRK? Przyszli studenci studiów niestacjonarnych znajdą tam informację o zakwalifikowaniu bądź niezakwalifikowaniu na wybrany kierunek studiów, zajętym miejscu, liczbie zdobytych punktów, a także jakie dokumenty dostarczyć do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Lublinie:
-
Politechnika Lubelska: 23 lipca 2024
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Kiedy ogłoszone zostaną listy osób zakwalifikowanych na informatykę w trybie niestacjonarnym, kandydaci, którzy się dostali będą musieli dostarczyć dokumenty do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
Kandydaci muszą dostarczyć dokumenty osobiście. Przewidywana jest również możliwość wysłania dokumentów pocztą tradycyjną – w takim przypadku pod uwagę brana jest data stempla pocztowego.
Kandydaci na informatykę w trybie niestacjonarnym w Lublinie muszą pamiętać o tym, żeby dokumenty były kompletne i dostarczone w terminie. W przypadku niedostarczenia dokumentów kandydaci mogą zostać wykreśleni z listy osób zakwalifikowanych.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Kandydaci na informatykę w trybie niestacjonarnym w Lublinie po ogłoszeniu list osób zakwalifikowanych mają zwykle kilka dni na dostarczenie kompletu dokumentów.
Przyszli studenci informatyki w Lublinie powinni pamiętać, aby sprawdzić czy na pewno dostarczają komplet dokumentów, bowiem brak któregoś z nich może być równoznaczny z wykreśleniem z listy osób zakwalifikowanych.
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Lublinie:
-
Politechnika Lubelska: 24-26 lipca 2024
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia