Wraz z dynamicznym rozwojem gospodarczym i cywilizacyjnym, kwestie związane z bezpieczeństwem podczas projektowania, tworzenia i eksploatowania rozwiązań inżynierskich stały się priorytetowe.
Dlatego kierunek inżynieria bezpieczeństwa w Lublinie jest popularny wśród świeżo upieczonych maturzystów, którzy chcieliby zdobywać niezwykle pragmatyczne kompetencje techniczne, których wykorzystanie w wielu obszarach zawodowych będzie możliwe i doceniane.
Warto wspomnieć, że inżynieria bezpieczeństwa stanowi odpowiedź zarówno na zainteresowania młodych i ambitnych osób o technicznych aspiracjach, jak i potrzeby aktualnego rynku pracy.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Inżynieria bezpieczeństwa to kierunek w Lublinie, który możesz realizować w ramach studiów pierwszego stopnia. Składający się z siedmiu semestrów program kształcenia pozwoli ci na uzyskanie szerokich kompetencji. Po upływie trzech i pół roku oraz terminowym zdaniu wszystkich egzaminów, zostaniesz absolwentem posiadającym tytuł inżyniera.
Kierunek ten możesz studiować zarówno stacjonarnie oraz niestacjonarnie.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci inżynierii bezpieczeństwa w Lublinie mogą liczyć na zdobycie wiedzy technicznej, związanej z budową maszyn, konstrukcją urządzeń elektronicznych oraz optymalizacją istniejących rozwiązań inżynierskich. Przyszli absolwenci doskonale rozumieją konsekwencje awarii podzespołów elektrycznych oraz potrafią im przeciwdziałać.
Znają najważniejsze zasady bezpiecznego obcowania w środowisku maszynowym, potrafią skutecznie działać nawet pod presją czasu, a ponadto nieustannie rozwijają umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania skomplikowanych problemów logicznych.