Grafika - Lublin

Studia w Lublinie

na kierunku Grafika

Odkryj kierunek Grafika w Lublinie i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

07.06.2022

Grafika studia Lublin 2022 | woj. lubelskie

Studia na kierunku Grafika w Lublinie to studia magisterskie lub jednolite magisterskie, których program kształcenia trwa 2 lata (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite) i kończy się uzyskaniem dyplomu magistra.

Studia na kierunku grafika w Lublinie
Rok akademicki 2022/2023
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia oraz jednolite
Czas trwania 2 lata (studia II stopnia), 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku grafika w Lublinie rozpocznie się 1 kwietnia 2022 r. i potrwa do 31 października 2022 r. | Grafika Lublin - terminy rekrutacji >

Uczelnie
W Lublinie grafikę możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 2 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Wydział Artystyczny UMCS), Politechnice Lubelskiej (POLLUB) oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym (zaocznym) lub online.
 
Opis kierunku
Program nauczania na kierunku grafika w Lublinie będzie oscylował wokół nauk artystycznych, technicznych oraz informatycznych. Studenci dowiedzą się więcej na temat historii sztuki, historii fotografii, grafiki warsztatowej oraz nauk ogólnoplastycznych. Ponadto nauczą się podstaw rysunku, malarstwa i rzeźby, a także tworzenia grafiki komputerowej, z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi informatycznych.
 
Specjalności
Współczesne studia z grafiki charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia. Popularne specjalności na kierunku grafiki w Lublinie: grafika projektowa, grafika warsztatowa... specjalności na grafice w Lublinie >
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Lublinie na kierunku grafika w roku akademickim 2022/2023 najczęściej brany jest pod uwagę wynik egzaminu praktycznego. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku grafika w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Wykaz opłat za studia na kierunku grafika w Lublinie>
 
Praca po studiach
Po ukończeniu studiów można podjąć zatrudnienie w biurach projektowych. Ponadto znajdą zatrudnienie w wydawnictwach, redakcjach czasopism oraz firmach informatycznych. Absolwenci mogą także rozważyć założenie własnej działalności gospodarczej.

czytaj dalej wszystko o Grafika - Lublin

Zobacz, na jakich uczelniach w Lublinie jest kierunek grafika

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Jednostka prowadząca

Grafika stopień: (II)  (Jednolite), czas trwania: 2 lata • 5 lat
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku grafika

Uczelnie, gdzie grafika jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Jednostka prowadząca

Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych

Politechnika Lubelska

Politechnika Lubelska

Jednostka prowadząca

Informatyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Pokaż więcej
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie

Jednostka prowadząca

Informatyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: niestacjonarne, online, stacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Pokaż więcej

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek grafika w Lublinie?

Studia graficzne to jedne z najpopularniejszych studiów artystycznych ostatnich lat. Jest to spowodowane tym, że kandydaci mogą połączyć swoje zamiłowanie artystyczne z aspiracjami komputerowymi, tak opłacalnymi w dzisiejszych czasach. By aplikować na tego typu kierunek, musisz przejść egzaminy wstępne z rysunku i malarstwa, jednocześnie przedstawiając swoje portfolio. Warto także zadbać o wysokie wyniki z egzaminów maturalnych.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Grafika w Lublinie

Jak wyglądają studia na kierunku grafika w Lublinie?

Kierunek grafika w Lublinie możesz realizować przede wszystkim w trybie stacjonarnym, który umożliwia zrealizowanie zaplanowanego programu kształcenia i odbycie wielu godzin praktyki zawodowej. Wiele uczelni w Lublinie oferuje także możliwość studiowania w trybie niestacjonarnym czy podyplomowym. 
 

1. Dla kogo ten kierunek?

Animator i reżyser Walt Disney mawiał: „Sposobem na zaczęcie jest skończenie mówienia i podjęcie działania”. Wielu z nas jest artystami-amatorami, którzy mają twórcze predyspozycje, ale nie wierzą, że dzięki nim uda się cokolwiek osiągnąć. Tymczasem sednem jest, by wykorzystywać swoje inspiracje i kreatywnie je wykorzystywać. Sztuka wciąż jest w cenie, ale zawsze warto ją poprzeć odrobiną technologii, ponieważ to technologia opanowuje erę XXI wieku.
Kierunek grafika to bardzo intrygująca dziedzina łącząca w sobie wiele elementów. To nie tylko nauka rysunku czy fotografii, ale i pojmowanie programów komputerowych, wiadomości kulturowych, filozoficznych, a niejednokrotnie także psychologicznych. To także kwestie marketingowe i próba zapoznania się z funkcjonowaniem rynku sztuki. Jeśli masz predyspozycje artystyczne i chcesz je wykorzystać konstruktywnie, ten kierunek może być właśnie dla Ciebie!
 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku grafika możemy podzielić na:

 

1. Typ

2. Tryb:

 

Studia na kierunku grafika w Lublinie realizowane są w ramach drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.

Uczelnie w Lublinie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Gdzie studiować

Grafika to bardzo popularny kierunek artystyczny, którym interesują się żywo kandydaci na studia. Studia artystyczne w Lublinie możesz realizować na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji. Kursy graficzne możesz realizować także w Akademii Rysunku i Malarstwa. Uczęszczanie do akademii to także doskonała okazja do tego, by przygotować się do egzaminów wstępnych z rysunku i malarstwa, które obowiązują podczas rekrutacji na grafikę w Lublinie.
 

4. Praca po studiach

Absolwenci studiów artystycznych w Lublinie potrafią obsługiwać graficzne programy komputerowe, takie jak ADOBE Photoshop czy Illustrator, co zdecydowanie ułatwia zdobycie pracy w agencjach reklamowych, wydawnictwach czy mediach. Studenci są przygotowywani do projektowania stron internetowych, multimediów czy animacji komputerowych.
Wielu absolwentów decyduje się na pracę w obszarze animacji kultury bądź zajmują się promocją sztuki. Twórcze myślenie i umiejętności manualne pozwalają na realizację zleconych projektów w zakresie sztuki współczesnej, działań wydawniczo-projektowych czy filmowo-fotograficznych.  Jeśli masz predyspozycje artystyczne, warto rozważyć studia na kierunku grafika, której towarzyszy także rozwój zdolności komputerowych czy programistycznych.
 
5. Program studów i przedmioty
Programy kształcenia obfitują w zajęcia artystyczne z zakresu fotografii, malarstwa, rzeźby, rysunku czy grafiki.
 
W programie studiów na kierunku grafika znajdziesz takie przedmioty jak np.:
  • teorię i historię kultury,
  • grafikę warsztatową, 
  • multimedialną kreację artystyczną,
  • grafikę projektową,
  • historię grafiki
  • wypukłodruk
  • i wiele innych. 

 

Kierunki studiów w Lublinie takie jak grafika mają w swojej ofercie bardzo wiele specjalizacji, takich jak na przykład sztuka mediów cyfrowych, grafika warsztatowa, grafika komputerowa, grafika projektowa, jednak nie wszystkie ośrodki akademickie planują uruchomienie profili kierunkowych. Otworzenie danej specjalizacji zależy od zainteresowań czy też zapotrzebowania studentów, dlatego aktualne listy warto śledzić na stronach uczelni w Lublinie.
Absolwenci zdobywają interdyscyplinarne wykształcenie i rozwijają umiejętności z zakresu technik grafiki artystycznej, potrafią obsługiwać graficzne programy komputerowe takie jak Adobe Photoshop, Adobe InDesign, Corel Draw czy Adobe Illustrator. Uczą się także typografii i liternictwa, projektują strony internetowe, multimedia i animacje komputerowe.  Pogłębiają również kompetencje w zakresie rysunku, malarstwa, rzeźby czy fotografii oraz kształcą się w zakresie historii, sztuki, filozofii, estetyki, a nawet marketingu i rynku sztuki. Zapewnia to szereg możliwości rozwoju i pracy zawodowej.
Ile trwają studia na kierunku grafika w Lublinie?

Ile trwają studia na kierunku grafika w Lublinie?

Studia na kierunku Grafika w Lublinie, w zależności od typu studiów trwają 2 lata (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite).
Studia artystyczne w Lublinie można realizować w formie jednolitych studiów magisterskich. Trwają one dziesięć semestrów, czyli pięć lat, a ich zwieńczeniem jest dyplom artystyczny w ramach wybranej specjalności i obrona pracy magisterskiej, która zapewnia absolwentom tytuł magistra. 
Kierunek grafika w Lublinie zapewnia wiedzę ogólną z zakresu warsztatowych technik graficznych i różnego rodzaju programów komputerowych, które przysłużą się w pracy grafika. Studenci wybierają także specjalności, które pozwalają realizować się w kategoriach najbardziej dla nich interesujących. Uczelnie w Lublinie studia graficzne oferują także w postaci studiów podyplomowych w ramach grafiki komputerowej. Warto zapoznać się z poszczególnymi ofertami, by wybrać opcję, która najbardziej Cię usatysfakcjonuje. 

Grafika w Lublinie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia II stopnia 2 lata magister
jednolite magisterskie 5 lat magister

Jaka praca po kierunku grafika w Lublinie?

Absolwenci studiów w Lublinie na kierunku grafika potrafią posługiwać się programami komputerowymi, takimi jak Adobe Photoshop, Adobe Ilustrator, Adobe InDesign, Adobe Flash, Corel Draw, Adobe After Effects i wiele innych. Zgłębiają wiedzę z zakresu liternictwa, typografi, grafiki wydawniczej, multimediów i animacji komputerowej i potrafią zastosować ją w praktyce, co pozwala im pracować jako grafik komputerowy, jak również służyć pomocą w wydawnictwach czy agencjach reklamowych. 
Absolwenci rozwijają umiejętności z rysunku, malarstwa, rzeźby i fotografii, zdobywają wiedzę w zakresie historii sztuki, filozofii i estetyki, teorii sztuki, teorii i historii kultury, marketingu czy rynku sztuki. W pracy zawodowej mogą wykorzystywać wiedzę z dziedziny reklamy i psychologii twórczości. Zajmują się projektowaniem i realizacją projektów w zakresie animacji kultury i promocji sztuki.
Obejmują przeróżne stanowiska, takie jak: kurator wystaw; animator kultury, który zajmuje się organizacją imprez i wydarzeń kulturowych; projektant grafiki użytkowej w wydawnictwach, agencjach reklamowych czy pracowniach projektowych; projektant multimediów w studiach filmowych; dyrektor kreatywny w agencji reklamowej; grafik komputerowy, który programy komputerowe wykorzystuje, by tworzyć grafiki i animacje czy grafiki na potrzeby stron internetowych; promotor sztuk plastycznych na rynku sztuki, to jest w galeriach, muzeach, mass-mediach, instytucjach promocyjnych; a w końcu może być też artystą grafikiem, który jest przygotowany do samodzielnej pracy artystycznej, a także otworzenia własnej działalności gospodarczej.
Studia w Lublinie na kierunku grafika zapewniają wszechstronną wiedzę z zakresu historii, kultury, filozofii, pozwalają rozwijać zdolności plastyczne, a także zdobyć umiejętności w zakresie tworzenia animacji komputerowych i prezentacji wizualnych na szeroką skalę. Jeśli nie chcesz uśmiercić swojej artystycznej duszy, ten kierunek jest właśnie dla Ciebie!

Gdzie studiować na kierunku grafika w Lublinie?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, jako specjalność na Politechncie Lubelskiej oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: jako specjalność w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

W rekrutacji na studia jednolite magisterskie na kierunku grafika, w roku akademickim 2022/2023, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oferuje miejsca w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.

 

Grafika studia w Lublinie - uczelnie:

 

czytaj dalej uczelnie w Lublinie

Uczelnie w Lublinie - kierunek grafika:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Lubelska (Wydział Elektrotechniki i Informatyki POLLUB) niestacjonarne, stacjonarne studia I i II stopnia więcej
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Wydział Artystyczny UMCS) stacjonarne studia II stopnia i jednolite więcej
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie niestacjonarne, online, stacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek grafika w Lublinie?

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek grafika w Lublinie?

Studia w Lublinie na kierunku grafika to bardzo popularne studia artystyczne, które rozważają pasjonaci rysunku, grafiki, ale i kwestii technologicznych. Mimo że studia tego typu są niezwykle zajmujące, a nawet uchodzą za prestiżowe, nie są odpowiednie dla każdego. Nim zdecydujesz o rekrutowaniu na kierunek grafika w Lublinie, zastanów się:
  • Czy jesteś osobą twórczą i masz zapędy kreatorskie?
  • Czy masz zdolności manualne, potrafisz rysować i malować?
  • Czy Twoja estetyka jest ponadprzeciętna, a Ty marzysz o projektowaniu i realizowaniu się w sztukach pięknych?
 
Proces rekrutacji i przedmioty
Jeśli odpowiedzi na pytania są twierdzące, studia graficzne mogą być idealne dla Ciebie. W procesie rekrutacji najważniejsze są egzaminy wstępne z rysunku, który polega na wykonaniu studium postaci ołówkiem, węglem lub kredką, oraz malarstwa, który polega na przedstawieniu martwej natury na papierze lub płótnie dowolną techniką malarską. Prócz tego warto zadbać o wysokie wyniki z egzaminów maturalnych.
Wybrane przedmioty warto zdawać na poziomie rozszerzonym, a wśród nich są: historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowych i mniejszości etnicznych, język łaciński i kultura antyczna, język regionalny, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, geografia, matematyka, fizyka, chemia, biologia, filozofia. Pole do popisu jest szerokie, dlatego wybierz przedmioty, z których czujesz się najpewniej i zadbaj o świetne wyniki z egzaminów. Dodatkowych punktów dostarczy Ci także udział w olimpiadach i konkursach. Laureaci i finaliści zapewniają sobie wysokie pozycje na listach zakwalifikowanych. Spróbuj swoich sił na przykład w Olimpiadzie Artystycznej bądź Olimpiadzie z języka obcego nowożytnego. 
Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej musisz podejść do egzaminów wstępnych, a następnie dostarczyć wymagane dokumenty do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Potrzebne są zazwyczaj podanie i oświadczenie, świadectwo dojrzałości, świadectwo ukończenia szkoły do wglądu, zdjęcia do legitymacji, zaświadczenia o istotnych osiągnięciach w olimpiadach i konkursach, jeśli brałeś w nich udział. Uczelnie w Lublinie zamieszczają szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania kwalifikacyjnego na stronach internetowych. Pamiętaj o tym, by to zweryfikować!
 
STUDIA W LUBLINIE - ważne informacje

kierunki studiów w Lublinie

studia w Lublinie

 

GRAFIKA - ważne informacje

grafika studia

grafika studia online

studia artystyczne w Lublinie

studia artystyczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku grafika w Lublinie?

Studia artystyczne w Lublinie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród przyszłych kandydatów.

Małgorzata, studentka czwartego roku studiów magisterskich, wyznała:

Bardzo szybko odkryłam moje predyspozycje plastyczne, jednak bycie artystą to nie łatwy orzech do zgryzienia. Swoją pasję musiałam połączyć z czymś praktycznym, co da mi alternatywy. Tak znalazłam się na grafice i absolutnie tego nie żałuję. 

Poziom i tryb studiów


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Grafika Lublin studia stacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku grafika w Lublinie

Studia II stopnia

Studia jednolite

Kierunki artystyczne w Lublinie

10 uczelni w Lublinie

Pierwsza szkoła wyższa w Lublinie powstała już w XVII wieku. Dziś Lublin jest kojarzony przez Polaków przede wszystkim dzięki uczelniom. Dwie najbardziej znane uczelnie to Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Katolicki uniwersytet Lubelski. Oprócz tego, akademicki Lublin to również Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska oraz Uniwersytet Medyczny.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują lubelskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Lublinie

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2022

 

Teraz najważniejsze

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia