Filologia studia zaoczne Kraków

Filologia studia zaoczne Kraków

Filologia studia zaoczne Kraków

Studia zaoczne w Krakowie

filologia

Odkryj filologię w Krakowie i sprawdź gdzie możesz studiować 

 

Dodaj do ulubionych

06.12.2022

Filologia studia niestacjonarne (zaoczne) Kraków

 

Dla kogo ten kierunek?

Obecnie bardzo dużą wagę przykłada się do znajomości języków obcych, a pracodawcy coraz chętniej zatrudniają pracowników, którzy biegle posługują się minimum jednym językiem. Tego typu tendencje wynikają ze współczesnej rzeczywistości: mianowicie postępującej globalizacji, przenikania kultur oraz podejmowania współpracy na arenie międzynarodowej. Nic więc dziwnego, że studia filologiczne zyskują na popularności i z roku na rok są coraz chętniej wybierane przez studentów.

Studia na kierunku filologia w Krakowie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów
Poziom studiów
Czas trwania

Idealni kandydaci na kierunek filologia w Krakowie powinni interesować się naukami humanistycznymi, ale także szeroko pojętą kulturą. Jeżeli dodatkowo wykazujesz duże zdolności językowe i lubisz poznawać tradycje, obyczaje oraz historię innych państw, to studia filologiczne w Krakowie powinny być twoim wyborem.

 

Program studiów i gdzie studiować

Ze względu na rosnącą popularność studiów filologicznych, uczelnie w Krakowie coraz częściej decydują się na wprowadzenie ich do swojej oferty kształcenia. Obecnie w trybie niestacjonarnym możesz realizować: filologię polską, filologię angielską, angielską z językiem niemieckim, germańską oraz węgierską. Znajdziesz je w ofercie Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Społecznej Akademii Nauk.

Program studiów filologicznych w Krakowie rożni się w zależności od konkretnego kierunku. Jednak tematyka zajęć jest zazwyczaj bardzo podobna i oscyluje wokół nauk humanistycznych, językoznawczych czy kulturowych. W siatce zajęć znajdą się takie przedmioty jak: praktyczna nauka języka, gramatyka opisowa, literatura, wstęp do językoznawstwa oraz wiele innych. Program kształcenia może się nieznacznie różnić, ale jego cel jest w każdym przypadku podobny: nauka języka oraz poznanie kultury i obyczajów konkretnego kraju.

 

Praca po studiach

Studia w Krakowie kształcą specjalistów, którzy doskonale odnajdują się na współczesnym, wymagającym rynku pracy. Podobnie jest z absolwentami studiów filologicznych, którzy mogą liczyć na wiele ciekawych ofert zawodowych.

Po ukończeniu konkretnych studiów filologicznych znajdziesz zatrudnienie wszędzie tam, gdzie doceniania jest biegła znajomość języka obcego. Idealnie odnajdziesz się jako pracownik oświaty, szczególnie w zawodzie nauczyciela języka. Ciekawą opcją może być związanie swojej przyszłości z branżą turystyczną na stanowisku kierownika biura podróży lub przewodnika wycieczek zagranicznych. Ponadto, znajdziesz zatrudnienie w różnorodnych instytucjach kultury, ambasadach, dyplomacji, a nawet w mediach. Absolwenci doskonale radzą sobie jako pracownicy wydawnictw lub redakcji czasopism, szkół językowych i jednostek administracji publicznej. Co więcej, mozesz podjąć pracę w firmach i korporacjach międzynarodowych oraz przedsiębiorstwach stale współpracujących z zagranicznymi kontrahentami.

czytaj dalej wszystko o Filologia studia zaoczne Kraków

Jakie są ceny studiów na kierunku filologia w Krakowie?

Wszyscy studenci, którzy zdecydują się na realizacje studiów w trybie niestacjonarnym muszą pamiętać o konieczności poniesienia odpowiednich opłat, których wysokość może się różnic w zależności od uczelni. Czesne, czyli opłata pobierania za możliwość nauki, może się zmieniać w zależności od różnorodnych czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych, niezależnych od uczelni.

Dlatego niezwykle ważne jest, abyś przed przystąpieniem do procesu rekrutacji dokładnie zapoznał się z regulaminem opłat oraz wszystkimi aktualnymi informacjami powiązanymi z tym zagadnieniem. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej uczelni. Studenci często mogą liczyć także na szeroki wachlarz różnorodnych zniżek, promocji i możliwości płatności ratalnej.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Filologia w Krakowie - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

Jak wyglądają studia na kierunku filologia w Krakowie?

Studia w Krakowie zazwyczaj można realizować w dwóch trybach: stacjonarnym i niestacjonarnym, dzięki czemu każdy ma możliwość wyboru najlepszej i najbardziej dopasowanej do swoich potrzeb, opcji. Jeżeli chciałbyś połączyć naukę z pracą zawodową, a kwestie finansowe nie są dla Ciebie znaczącą przeszkodą, to kierunek filologia w trybie niestacjonarnym będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem. Pamiętaj, że w tym przypadku zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.

Program kształcenia na studiach filologicznych jest bezpośrednio związany z naukami humanistycznymi, językowymi, kulturowymi oraz historycznymi. Dokładny plan zajęć może się różnić w zależności od wybranego kierunku i uczelni. Jednak najczęściej w siatce zajęć znajdą się takie przedmioty jak:

 • gramatyka opisowa
 • fonologia
 • literatura amerykańska/niemiecka/węgierska/polska
 • praktyczna nauka języka
 • gramatyka historyczna
 • historia literatury
 • język specjalistyczny
 • przekład

 

oraz wiele innych. Oprócz zajęć z bloku podstawowego, w ofercie kształcenia znajdą się także moduły specjalizacyjne. Dokładna lista dostępnych specjalności będzie dostępna na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni i wydziałów.

W trakcie studiów, studenci zdobywają wszechstronną wiedzę językoznawczą, literaturoznawczą i kulturową oraz poznają język obcy na poziomie C1, co zwiększa ich szanse na ciekawą i stabilną pracę, także w środowisku międzynarodowym. Dodatkowo, zdobędziesz cenne kompetencje miękkie, takie jak: zdolności komunikacji, umiejętność pracy zespołowej i wiele innych, które obecnie są wysoko cenione przez pracodawców na całym świecie. Uzyskaną wiedzę i umiejętności wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki którym zdobędziesz doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.

Ile trwają studia na kierunku filologia w Krakowie?

Uczelnie w Krakowie mają w swojej ofercie zarówno studia pierwszego, jak i drugiego stopnia. Kierunek filologia również realizowany jest w dwóch formach. Pierwsza z nich skierowana jest do absolwentów szkół średnich, którzy zdali egzamin maturalny i chcieliby kontynuować naukę. W tym przypadku studia trwają trzy lata, czyli sześć semestrów i kończą się egzaminem licencjackim. Natomiast studia magisterskie skierowane są do absolwentów studiów wyższych. Osoby, które zdecydują się na tę formę studiów, na naukę będą musiały przeznaczyć trzy lub nawet cztery semestry. Absolwenci, którzy otrzymają tytuł magistra będą mogli kontynuować naukę na studiach podyplomowych lub doktoranckich, które umożliwią im rozpoczęcie kariery naukowej oraz zdobycie innych, nowych perspektyw zawodowych.

Jaka praca po ukończeniu studiów na kierunku filologia w Krakowie?

Absolwenci studiów filologicznych doskonale radzą sobie na współczesnym, wymagającym rynku pracy i mogą liczyć na wiele ciekawych ofert zawodowych. Dlatego też po ukończeniu kierunku filologia bez problemu znajdziesz zatrudnienie w wielu interesujących branżach. Przede wszystkim zostaniesz kompleksowo przygotowany do podjęcia zatrudnienia we wszystkich miejscach, w których wymagana jest biegła znajomość konkretnego języka obcego. Jako absolwent możesz związać swoją przyszłość z oświatą, szczególnie na stanowisku nauczyciela języka obcego. Znajomość języka obcego wykorzystasz także podczas pracy w szkołach językowych, instytucjach edukacyjnych lub domach kultury. Ponadto, idealnie odnajdziesz się jako pracownik branży turystycznej w zawodzie przewodnika wycieczek zagranicznych lub kierownika biura podróży.

Inną, równie ciekawą opcją może być zatrudnienie w specjalistycznych wydawnictwach, redakcjach czasopism lub mediach. Co więcej, odnajdziesz się w różnorodnych instytucjach kultury, stowarzyszeniach oraz fundacjach. Interesującą alternatywą jest praca w dyplomacji lub w zawodzie rzecznika prasowego. Zdobyte umiejętności i wiedza przydadzą się także w zawodzie tłumacza, który możesz wykonywać na własną rękę lub w profesjonalnych biurach tłumaczeniowych.

Absolwenci, dzięki doskonalej znajomości wybranego języka obcego, mogą pracować w międzynarodowych korporacjach oraz w firmach, które prowadzą współpracę z zagranicznymi kontrahentami. Ponadto, możesz rozważyć rozpoczęcie kariery międzynarodowej lub założenie własnej działalności gospodarczej o profilu dopasowanym do swoich umiejętności i wykształcenia. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia zasadne będzie kontynuowanie nauki na studiach magisterskich lub podyplomowych, a w dalszej przyszłości nawet doktoranckich.

Jakie wymagania przy rekrutacji na kierunek filologia w Krakowie?

Uczelnie w Krakowie, co roku przyjmują wielu studentów, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania i pasje, a także zdobyć gruntowne wykształcenie i tym samym zwiększyć swoje szanse na atrakcyjną pracę. Jednak aby dostać się na wymarzone studia, powinieneś spełnić kilka warunków. Najważniejszym z nich jest zaliczenie egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych oraz wybranych przedmiotów dodatkowych, których lista może się różnic w zależności od kierunku. Wszyscy kandydaci będą także zobowiązani do znajomości wybranego języka obcego na poziomie B2. Zasada ta nie obowiązuje tylko na kierunku filologia polska.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek filologia w Krakowie?

Studia filologiczne od late cieszą się niesłabnąca popularnością wśród studentów, którym zależy na zdobyciu wszechstronnego wykształcenia i stabilnej pozycji na rynku pracy. Jeżeli ty także chciałbyś aplikować na kierunek filologia w Krakowie, powinieneś najpierw zastanowić się nad pewnymi zganieniami:

 • Czy interesujesz się naukami humanistycznymi i osiągasz dobre wyniki z takich przedmiotów jak języki obce czy język polski?
 • Czy interesujesz się obyczajami, kulturą oraz tradycją innych krajów i chętnie poznajesz nowe kultury?
 • Czy jesteś osobą o dużych zdolnościach językowych i chciałbyś wykorzystać to w swojej przyszłej pracy zawodowej?

 

Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na powyższe pytania, to studia na kierunku filologia będą dla ciebie odpowiednim wyborem. Pamiętaj jednak, ze aby dostać się na wymarzone studia musisz wziąć udział w rekrutacji i elektronicznej rejestracji kandydatów. Kandydaci na studia filologiczne w Krakowie muszą zdać egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego, matematyki, języka polskiego oraz wybranych przedmiotów dodatkowych, których lista jest indywidualnie ustalana przez władze konkretnej uczelni. Co więcej, powinieneś znać wybrany język obcy na poziomie B2. Jedyną filologią, na której nie obowiązuje ten warunek jest filologia polska. Dużym atutem, który wyróżni Cię na tle innych studentów będą punkty uzyskane za udział w konkursach i olimpiadach naukowych.

Wszyscy, którzy pozytywnie przejdą proces rekrutacji i rejestracji elektronicznej będą zobowiązani do przestrzegania terminów dostarczenia dokumentów. Lista wymaganych dokumentów najczęściej zawiera: świadectwo ukończenia szkoły średniej, świadectwo maturalne, podanie o przyjęcie na studia oraz zdjęcia legitymacyjne. Dokładne informacje związane z całym procesem rekrutacji znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej uniwersytetu. Warto, abyś odpowiednio wcześnie się z nią zapoznał i dowiedział się więcej o obowiązujących procedurach i wymogach.

Jakie opinie mają studia na kierunku filologia w Krakowie?

Studia filologiczne w Krakowie wzbudzają zainteresowanie studentów, a różnorodna i dopasowana do współczesnych realiów oferta pozwala zdobyć wszechstronne wykształcenie i stabilną pozycję na rynku pracy.

Tak o kierunku filologia angielska wypowiada się Anita, studentka trzeciego roku:

Zdaję sobie sprawę, jak ważna w dzisiejszych czasach jest znajomość języka obcego, a już szczególnie angielskiego. Właśnie dlatego wybrałam studia filologiczne i dzisiaj mogę szczerze powiedzieć, że nie żałuję swojej decyzji. Dzięki interdyscyplinarnemu programowi nauczania, mogę rozwijać się na kilku płaszczyznach jednocześnie i zdobyć kompleksowe wykształcenie, które otworzy mi wiele zawodowych drzwi.

Kierunki filologiczne w Krakowie

Rozwiń

Popularne kierunki filologiczne niestacjonarne w Krakowie

Komentarze (0)