Filologia - Kraków

Filologia - Kraków

Filologia - Kraków

Studia w Krakowie na kierunku

filologia

Odkryj kierunek filologia w Krakowie i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

13.02.2023

Filologia studia Kraków | woj. małopolskie

Dla kogo ten kierunek

Studia na kierunku filologia w Krakowie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów
Poziom studiów
Czas trwania

Studia filologiczne od wielu dekad cieszą się niegasnącą popularnością wśród absolwentów szkół średnich. To pewien typ studiów, do których można zaliczyć wiele kierunków. Przykładowo będą to: anglistyka, italianistyka, rusycystyka, polonistyka itd. Współcześnie, by być zauważalnym na rynku pracy, trzeba biegle władać co najmniej jednym językiem obcym. Zatem wybór takiego kierunku studiów to idealna inwestycja na przyszłość.

Filologię możemy zaliczyć do grona nauk humanistycznych, a ich podstawową ideą jest badanie języka i literatury danego kręgu kulturowego. Przyszli studenci otrzymają interdyscyplinarne wykształcenie, które dodatkowo wykraczać będzie poza umiejętności ściśle lingwistyczne, ponieważ studia na tego typu kierunku zakładają dogłębne poznanie danego kręgu kulturowego – jego historii, kultury, literatury i sztuki. Zatem jeżeli od zawsze interesowała cię nauka języków obcych, kochasz literaturę i chciałbyś swoje umiejętności wykorzystywać w wielu ciekawych zawodach, to studia na tym kierunku będą dla ciebie idealne.


Program studiów i gdzie studiować

Filologiczne studia w Krakowie możesz rozpocząć na wielu uczelniach. To miasto akademickie, w którym każda uczelnia ma bogatą ofertę kierunków filologicznych. Kraków sam w sobie przyciąga co roku wiele osób chętnych, które chciałby rozpocząć fascynującą przygodę z wybranym językiem (lub grupą języków) i wszystkim tym, co od niego zależy. Zatem, jeżeli myślisz o filologicznych studiach w Krakowie, to możesz wybierać spośród uczelni takich jak Uniwersytet Jagielloński, Krakowska Akademia, Uniwersytet Pedagogiczny, Akademia Ignatianum, czy Społeczna Akademia Nauk.

Możliwości jest naprawdę bardzo dużo, więc szczegółowo zapoznaj się z ofertami każdej z tych uczelni, byś dokładnie wiedział, jakie kierunki filologiczne możesz na nich studiować. Programy kształcenia mogą się od siebie nieznacznie różnić. Jedno jest pewne – wybierając studia filologiczne, będziesz na pewno uczyć się wykorzystywania języka w praktyce, poznasz różnego rodzaju teorie językoznawcze i literaturoznawcze, historię, sztukę oraz kulturę danego kręgu kulturowego. Studia filologiczne w Krakowie oferują wiele fascynujących chwil!


Praca po studiach

Absolwenci krakowskich uczelni nie muszą martwić się o stabilne i ciekawe zatrudnienie. Studia filologiczne dają bardzo wiele możliwości rozwoju, nie tylko takich, które ściśle związane są z kierunkiem studiów. Oczywiście, kończąc jakąkolwiek filologię można znaleźć pracę w wydawnictwach, redakcjach, agencjach reklamowych, biurach tłumaczeń itd. Dziś właściwie w każdym sektorze gospodarczym potrzebne są osoby, które biegle władają wybranymi językami obcymi. Zatem możesz się ubiegać o zatrudnienie w każdym miejscu, w którym potrzebni są wykwalifikowani lingwiści.

Przyszli filolodzy znajdą także pracę w oświacie, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Na młodych i ambitnych absolwentów czekają placówki państwowe, takie jak szkoły i przedszkola oraz wszelkiego rodzaju szkoły językowe, ponieważ dziś właściwie każdy chce doskonalić swoje umiejętności lingwistyczne. Kompleksowe uzupełnienie wiedzy może odbywać się tylko pod okiem specjalisty, którym stanie się każdy absolwent studiów filologicznych w Krakowie. Zatem jeżeli zależy ci na ciekawym i kreatywnym zatrudnieniu, wybierz jedną z filologii!

 

Studia filologiczne umożliwiają rozwinięcie specjalistycznej wiedzy humanistycznej, językoznawczej, kulturoznawczej oraz literaturoznawczej. Studenci nauczą się wybranego języka obcego oraz jego wykorzystania w mowie i piśmie. Ponadto poznają zasady dokonywania tłumaczeń i przekładów literackich oraz analizy wybranych tekstów z kanonu literatury brytyjskiej i amerykańskiej.

Absolwenci znajdą zatrudnienie w szkołach językowych, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w zawodzie nauczyciela języka obcego, biurach tłumaczeniowych, instytucjach kultury, międzynarodowych korporacjach, wydawnictwach oraz mediach.

czytaj dalej wszystko o Filologia - Kraków

Uczelnie, gdzie filologia jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Pokaż więcej

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek filologia w Krakowie?

Wymagania na studia filologiczne mogą się różnić w zależności od konkretnego kierunku, który wybierzesz. Jednak jeżeli interesuje cię nauka na tego typu kierunku, to w planach maturalnych powinieneś uwzględniać przedmioty związane właśnie z nauką języka. Zatem przykładowo możesz zdawać język polski, francuski, angielski, czy nawet język łaciński z elementami kultury antycznej.

Oprócz tego na części kierunków brane są pod uwagę inne przedmioty, które można zaliczyć do grona nauk humanistycznych. Może to być historia, WOS, czy historia sztuki. Jak widzisz – możliwości jest bardzo dużo. Jednak studia w Krakowie zawsze przyciągają bardzo wiele kandydatów, więc rekrutacja jest bardzo dynamiczna, a na listach przyjętych znajdują się tylko najlepsi.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Filologia w Krakowie

Jak wyglądają studia na kierunku filologia w Krakowie?

Uczelnie w Krakowie starają się przygotować taką ofertę studiów, która będzie atrakcyjna dla wszystkich zainteresowanych. Zatem współcześnie liczy się nie tylko kierunkowa różnorodność, lecz także możliwość nauki w najbardziej dogodnej formie. Oznacza to w praktyce, że studia filologiczne możesz odbywać zarówno w trybie stacjonarnym (dziennym), jak i niestacjonarnym (zaocznym). Studia zaoczne to idealna propozycja dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą uczęszczać na zajęcia w trakcie trwania tygodnia, a chciałyby się kształcić. Jednak należy pamiętać, że studia te są płatne, a studenci większą część materiału teoretycznego muszą opanowywać we własnym zakresie, by zniwelować różnice w kształceniu.

 

Program kształcenia i przedmioty

Programy nauczania poszczególnych uczelni mogą się nieznacznie różnić, jednak każdy z nich nastawiony jest na kształcenie jak najbardziej kompetentnych lingwistów i literaturoznawców. Interdyscyplinarny charakter kierunków filologicznych sprawia, że studenci poznają wiele różnorodnych zagadnień. Można do nich zaliczyć:

 • praktyczną naukę języka;
 • gramatykę synchroniczną i historyczną;
 • teorie językoznawcze;
 • historię literatury danego kręgu kulturowego;
 • teorie literaturoznawcze;
 • historię, sztukę, filozofię ściśle związaną z danym kręgiem kulturowym.

 

Zakres tych zagadnień może się różnić w zależności od wybranej filologii. Zajęcia studentów polonistyki będą przebiegać zdecydowanie inaczej niż zajęcia prowadzone przykładowo na japonistyce. Najważniejsze jest to, by wszyscy studenci na kierunkach filologicznych w pełni zrozumieli i przeniknęli krąg kulturowy, który dogłębnie poznają podczas wszystkich lat nauki. Oprócz takiego kształcenia podstawowego studenci mają do wyboru także szereg specjalizacji:

 • nauczycielską;
 • translatorską;
 • język w biznesie i mediach;
 • edytorstwo;
 • komunikowanie publiczne i wiele innych.

 

Celem specjalizacji jest kształcenie takich wąskich kompetencji, które z każdego absolwenta uczelni wyższej będą czynić prawdziwego eksperta i profesjonalistę. Wiedza absolwentów studiów filologicznych musi obejmować zagadnienia teoretyczne związane z językiem, literaturą, historią i sztuką. Jednak to nie wszystko – podstawowym zadaniem studiów filologicznych jest kształcenie umiejętności lingwistycznych, tak by władanie językiem było jak najbardziej biegłe i by mogło odbywać się na wielu płaszczyznach komunikacyjnych.

Ile trwają studia na kierunku filologia w Krakowie?

Ile trwają studia na kierunku filologia w Krakowie?

Studia filologiczne można podzielić na dwa komplementarne cykle kształcenia. Pierwszy z nich trwa trzy lata i są to studia pierwszego stopnia. Finalizacją tego etapu nauki jest przystąpienie do obrony pracy licencjackiej. Jeżeli obrona powiedzie się pomyślnie, to absolwenci tego stopnia mogą rozpocząć pierwsze aktywności zawodowe, jednak należy pamiętać, że nie posiadają oni jeszcze pełni uprawnień.

Studia drugiego stopnia można rozpocząć po zakończeniu pierwszego etapu nauki. Trwają one dwa lata i mają charakter przede wszystkim uzupełniający, a wiedza pozyskana podczas studiów licencjackich zostaje także mocno usystematyzowana. Na zakończenie studenci przystępują do obrony pracy magisterskiej, po czym mogą w pełni rozwijać się zawodowo.

Jaka praca po studiach na kierunku filologia w Krakowie?

Jaka praca po studiach na kierunku filologia w Krakowie?

Każda osoba, która kończy kierunki studiów w Krakowie, chciałby znaleźć taką pracę, która będzie zgodna z ich wykształceniem. Absolwenci filologii zatem nie muszą w ogóle martwić się o zatrudnienie, bowiem swoje kompetencje językowe mogą wykorzystywać właściwie w każdym zawodzie. Oczywiście istnieją także takie typy zatrudnienia, które przede wszystkim kładą nacisk na kompetencje filologiczne. Zatem absolwenci krakowskich uczelni mogą ubiegać się o zatrudnienie w:

 • wydawnictwach;
 • redakcjach prasowych;
 • biurach marketingowych;
 • agencjach reklamowych;
 • różnego rodzaju korporacjach, urzędach i biurach.

 

We wszystkich tych miejscach przyszli filolodzy mogą pracować na stanowisku redaktorów, korektorów, rzeczników, informatorów, czy tłumaczy. Znacznie różni się rola tłumacza, który pracuje w urzędzie od tego, który zajmuje się przekładami literackimi. Tłumacze, zajmujący się literaturą, muszą dysponować dużą wrażliwością na tkankę języka. Drugi potężny sektor, w którym zatrudnieni znajdą filolodzy, to ten związany z oświatą. Absolwenci tych kierunków mogą pracować na stanowisku nauczycieli, edukatorów, lektorów. Możliwości zatrudnienia jest naprawdę bardzo dużo, a doskonałe kompetencje językowe sprawdzą się w każdej pracy, nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej. Profesjonalni filolodzy to obywatele świata, którzy mogą realizować swoją bez żadnych barier komunikacyjnych.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek filologia w Krakowie?

Studia filologiczne to doskonała propozycja dla wszystkich tych absolwentów szkół średnich, którzy chcieliby otrzymać interdyscyplinarne i solidne wykształcenie. Jednak należy też wyraźnie podkreślić, że nie są to studia stworzone dla wszystkich. Osoby, które nie posiadają pewnych predyspozycji, czy wręcz zainteresowań, będą miały bardzo utrudnione zadanie. Jeżeli zatem:

 • nauka języków obcych nie stanowi dla ciebie problemu,
 • uwielbiasz literaturę,
 • marzysz o gorących dyskusjach, obejmujących zagadnienia z zakresu filozofii i sztuki,
 • jesteś osobą, którą fascynuje kultura jakiegoś kręgu kulturowego, czy kraju,

to studia te są stworzone właśnie dla ciebie. Poznasz na nich bardzo dużo i znacznie poszerzysz swoje horyzonty kulturowe, a pozyskana wiedza i umiejętności będą mogły być przez ciebie wykorzystane we właściwie każdej pracy zawodowej.

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Jednak zanim to się stanie, to musisz bardzo dobrze przygotować się do egzaminu maturalnego, by znaleźć się na listach osób przyjętych na studia. W przypadku kierunków filologicznych wymagania rekrutacyjne są dość różnorodne i obejmują zarówno przedmioty ściśle związane z językami, jak i te bardziej odnoszące się do nauk humanistycznych. Jeżeli marzą ci się studia filologiczne, to szczególny nacisk podczas przygotowań maturalnych musisz położyć na naukę języków. Oprócz tego możesz pomyśleć o zdawaniu przedmiotów takich jak: historia, WOS, historia sztuki, czy nawet geografia. Wymagania rekrutacyjne mogą się bowiem różnić w zależności od wybranej filologii.

Lubisz rozwijać swoje zainteresowania, a nauki nie ograniczasz do niezbędnego minimum? Jeżeli tak, to pomyśl o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. To idealne rozwiązanie dla wszystkich ambitnych osób, które bardzo poważnie myślą o edukacji na wyższym szczeblu. Laureaci i finaliści olimpiad mają niemalże zapewnione miejsce na listach osób przyjętych. W przypadku studiów filologicznych rozważ przykładowo:

 • Olimpiadę Języka Angielskiego;
 • Olimpiadę Języka Niemieckiego;
 • czy Olimpiadę Literatury i Język Polskiego.

 

Ostatni etap rekrutacji to czas terminowego składania dokumentów. Nie zaniedbaj go, ponieważ twoja opieszałość może sprawić, że zostaniesz skreślony z listy studentów. W pierwszej kolejności musisz dostarczyć na ogół skany dowodu, zdjęcia do legitymacji oraz przede wszystkim świadectwo maturalne.

 

STUDIA W KRAKOWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Krakowie

studia w Krakowie

 

FILOLOGIA - ważne informacje

filologia studia

studia filologiczne w Krakowie

studia filologiczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku filologia w Krakowie?

Studia na kierunku filologia oferują bardzo dużo, jeżeli tylko nauce towarzyszy pasja i chęć poszerzania horyzontów.

Anna, studentka jednej z krakowskich filologii, mówi:

Kraków to miasto piękne do studiowania! Nie wyobrażam sobie innego miejsca niż to, w którym mogłabym studiować filologię polską. Zgłębianie tajników języka i literatury w Krakowie to czysta przyjemność!

Poziom i tryb studiów


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Filologia Kraków studia niestacjonarne

Kierunki filologiczne w Krakowie

Rozwiń

19 Uczelni w Krakowie

Może zadajesz sobie pytanie, czy Kraków jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród dziesięciu publicznych i dziewięciu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują krakowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Krakowie


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)

wsaib

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia