Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku optometria to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 2 lata. Studia możesz podjąć w formie niestacjonarnej oraz online.
Optometria to studia podyplomowe we Wrocławiu, które skupiają się na zapoznaniu uczestników z zasadami wykonywania pomiarów parametrów układu wzrokowego oraz prowadzenia rehabilitacji układu wzroku.
Studia przygotowują absolwentów do podjęcia pracy w placówce medycznej, farmaceutycznej, instytucji naukowej oraz w zakładzie optycznym.
Studia we Wrocławiu na kierunku optometria, przeznaczone są dla kandydatów, którzy pragną pracować w zawodzie optometrysty i legitymują się dyplomem ukończenia studiów magisterskich, inżynierskich lub licencjackich.
Kandydat powinien także pozytywnie przejść test wstępny z elementów optyki geometrycznej. Obejmuje on pytania z zakresu odbicia światła, załamania światła, soczewek cienkich oraz odwzorowania przez nie.
Poza tym w ramach rekrutacji prowadzona jest też rozmowa kwalifikacyjna na temat motywacji kandydata oraz znajomości zagadnień optyki, optometrii i okulistyki.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia na kierunku optometria prowadzą doświadczeni pracownicy akademiccy oraz specjaliści-praktycy z zakresu ochrony zdrowia. Uczestnicy na ostatnim semestrze przygotowują pracę, która polega na opisaniu wybranych zagadnień z oftalmiki, optometrii lub ochrony wzroku.
W programie kształcenia uwzględniono tematyczne przedmioty, które obejmują zakres anatomii i fizjologii ogólnej, oka i widzenia, optyki, optometrii, podstawy okulistyki czy oftalmiki i technologii okularowych.
Studia na kierunku optometria, możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Absolwenci studiów na kierunku optometria, potrafią wykonywać pomiary parametrów układu wzrokowego oraz identyfikować wszelkie odstępstwa od norm fizjologicznych. Dobierają, przepisują oraz wykonują korekcję przy pomocy okularów, soczewek kontaktowych oraz innych elementów wchodzących w skład pomocy wzrokowych.
Wiedzą, jak efektywnie prowadzić i nadzorować rehabilitację układu wzrokowego, a także na jakie zmiany zwrócić uwagę, aby na wczesnym etapie wykryć odstępstwa od norm fizjologicznych.
W ramach zajęć teoretycznych uczestnicy zyskują obszerną wiedzę w zakresie optyki, oftalmiki czy elementów okulistyki. W trakcie zajęć praktycznych z kolei mają możliwość zapoznania się z technikami montażu okularów, przebiegiem badania wzroku i pomiaru refrakcji.
Absolwent wie, jak wykonać podstawowe operacje technologiczne przy obróbce szkła, przeliczy bieg promieni świetlnych przez prosty układ optyczny i oszacuje jego aberracje. Potrafi dokonać pomiarów składowej sferycznej oraz cylindrycznej refrakcji, korzystając z metod subiektywnych i obiektywnych.
Wykonuje pomiary za pomocą podstawowych przyrządów okulistycznych – refraktometru, keratometru, perymetru czy biomikroskopu. Potrafi wykryć i zmierzyć zeza, a także zastosować podstawowe techniki terapii i treningu wzrokowego. Mierzy wady refrakcji w bardziej złożonych przypadkach, przeprowadzając balans binokularowy.
Wie, w jaki sposób przeprowadzić badanie pacjenta przed doborem soczewek kontaktowych lub szkieł, aplikuje i zdejmuje soczewki kontaktowe, a także przeprowadza całą procedurę ich doboru.
Studia na kierunku optometria, trwają 2 lata (studia podyplomowe).
Kształcenie łączy zagadnienia teoretyczne z praktyczną wiedzą, która jest wymagana, aby absolwenci samodzielnie wykonywali zawód optometrysty. Studia mają charakter kwalifikacyjny – uprawniają do wykonywania tego zawodu zgodnie z klasyfikacją specjalności opracowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy oraz Polityki Społecznej.
Absolwent tego kierunku może podjąć pracę w placówce medycznej, farmaceutycznej, instytucji naukowej oraz w zakładzie i salonie optycznym. Odnajdzie się też na oddziale okulistycznym. Poza tym ukończenie studiów z zakresu optometrii daje absolwentom możliwość prowadzenia samodzielnej praktyki optometrycznej oraz warsztatu oftalmicznego.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku optometria
Studia na kierunku optometria dzięki interdyscyplinarnemu charakterowi umożliwiają absolwentom podjęcie pracy w wielu różnych placówkach związanych z zagadnieniami kształcenia.