Kształcenie jest interdyscyplinarnym programem edukacyjnym, który przygotowuje studentów do pracy w branży turystycznej, z naciskiem na zrównoważony rozwój oraz ochronę środowiska naturalnego i kulturowego. Studenci uczą się rozumienia struktury i funkcjonowania ekosystemów, roli bioróżnorodności oraz zagrożeń dla środowiska naturalnego.
Analizują zasady zrównoważonego rozwoju w kontekście turystyki, wpływ turystyki na środowisko i społeczność lokalną. Planują także i zarządzają ośrodkami zrównoważonego zarządzania. Poza tym poznają metody projektowania atrakcji turystycznych, tras turystycznych oraz edukacyjnych programów ekoturystycznych.
Studenci mają możliwość uczestniczenia w praktykach zawodowych, stażach w środkach ekoturystycznych, parkach narodowych lub organizacjach zajmujących się ochroną środowiska naturalnego.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ekoturystyka możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią rozpoznawać różne typy ekosystemów, ich funkcjonowania oraz znaczenie bioróżnorodności dla zdrowia ekosystemów. Rozumieją zasady zrównoważonego rozwoju i ich stosowania w kontekście turystyki. Potrafią analizować wpływ działań turystycznych na środowisko i społeczność lokalną.
Planują i zarządzają ośrodkami wypoczynkowymi zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w tym zarządzają zasobami naturalnymi i infrastrukturą. Potrafią projektować i prowadzić programy edukacji dla turystów i społeczności lokalnych, promować świadomość ekologiczną i zachowania proekologiczne.