Studia sportowe Kraków

Studia sportowe Kraków

Studia sportowe Kraków

Największy wybór studiów

sportowych w Krakowie

Odkryj kierunki sportowe i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia sportowe Kraków | woj. małopolskie

Studia sportowe w Krakowie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA SPORTOWE W KRAKOWIE - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Geoturystyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Kultura fizyczna osób starszych stacjonarne I stopnia, II stopnia
Kultura fizyczna w służbach mundurowych stacjonarne II stopnia
Sport stacjonarne I stopnia
Turystyka i rekreacja stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Turystyka i zarządzanie dziedzictwem stacjonarne I stopnia, II stopnia
Turystyka przygodowa stacjonarne I stopnia
Wychowanie fizyczne stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Wychowanie fizyczne w służbach mundurowych stacjonarne I stopnia
Zarządzanie w turystyce i w sporcie stacjonarne, niestacjonarne II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Krakowie są studia sportowe

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI SPORTOWE W KRAKOWIE

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia sportowe w Krakowie

Jeśli marzysz o karierze sportowca, bądź trenera, to nie myśl, że może Ci się to udać bez matury. Nawet na studiach sportowych organizowany jest konkurs świadectw, biorący pod uwagę wyniki z egzaminów maturalnych.

Oprócz samego konkursu organizowane są testy wydolnościowe i sprawnościowe, które mają sprawdzić predyspozycje kandydatów do podjęcia wysiłku fizycznego podczas studiów sportowych w Krakowie. Tak więc nauka i forma fizyczna powinny Wam przyświecać przez lata nauki w gimnazjum, abyście bezproblemowo mogli zdobyć miejsce na studiach sportowych w Krakowie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI SPORTOWE W KRAKOWIE

Jak wyglądają studia sportowe w Krakowie?

Studia sportowe to nauka o życiu i zdrowiu człowieka. Wszyscy za pewne doskonale zdajecie sobie sprawę, jak ważna jest w życiu człowieka aktywność fizyczna. Liczne kampanie społeczne, zachęcające do podjęcia wysiłku fizycznego, trąbią i krzyczą, że siedzący tryb życia jest cichym zabójcą.

Niby w ciągu ostatnich paru lat sytuacja się poprawiła, jednak wciąż idealnie nie jest. Polacy to małe leniuchy. Dzieci od najmniejszych lat mają problemy z otyłością. Walczy się z tym poprzez zmianę diet i asortymentu sklepików szkolnych, jednak warto podjąć walkę z lenistwem i siedzeniem.

Aktywność fizyczna to klucz do zdrowia i sukcesu. Dlatego studia sportowe w ostatnich latach są tak bardzo popularne. Coraz więcej ludzi, zachęconych zdrowym stylem życia pragnie ćwiczyć. Nie każdy potrafi. Tak naprawdę, niewiele osób potrafi biegać. Edukacja gdzieś zagubiła ten ważny aspekt wiedzy o ciele człowieka. Dlatego teraz wy, młodzi adepci studiów sportowych, macie szansę na naprawienie błędów z przeszłości.

Weźcie w swoje ręce zdrowie przyszłych pokoleń i walczcie o dobre imię Polaków, uczących ich jak ćwiczyć, jak sobie radzić ze stresem, jak rozładowywać napięcia i jak nie dać się zjeść wewnętrznym problemom. To wszystko leży w gestii nauk sportowych, które w bardzo przyjaznej formie, podpowiedzą Wam jak możecie z tymi problemami walczyć w ramach własnej kariery zawodowej.

 

Studia sportowe w Krakowie możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia sportowe w Krakowie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób, które chcą zajmować się sportem i zdrowym trybem życia. Możesz je realizować w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Studia licencjackie trwają trzy lata i kończą się egzaminem licencjackim.

Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na pierwszym stopniu. Trwają dwa lata i kończą się tytułem magistra. Krakowskie uczelnie oferują także studia podyplomowe, które pozwolą zdobyć dodatkowe kwalifikacje zawodowe.

W tym zakresie możesz kształcić się niestacjonarnie w trakcie dwóch semestrów. Przykładowe kierunki podyplomowe to: cracoviana – miasto i region w turystyce oraz rehabilitacja sportowa.

Poszczególne kierunki sportowe możesz studiować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Kształcenie na studiach dziennych odbywa się od poniedziałku do piątku, natomiast na studiach zaocznych w weekendy. Możesz wybrać tryb edukacji, który najbardziej Ci odpowiada, i dostosować go do życia prywatnego i zawodowego. Zapoznaj się z ofertą dydaktyczną poszczególnych uczelni.

czytaj dalej studia w Krakowie

 

Kierunki studiów sportowych w Krakowie

W Krakowie znajdziesz bardzo wiele propozycji kierunków sportowych, które umożliwią rozwijanie Twoich zainteresowań odnoszących się do sportu, zdrowego odżywiania, a także turystyki i szeroko pojmowanej rekreacji. Wśród najpopularniejszych kierunków warto wskazać, chociażby wychowanie fizyczne, turystykę i rekreację, sport.

Komplementarny charakter kształcenia pozwala łączyć różnego rodzaju dziedziny i nauki, dlatego studia sportowe często łączone są z zarządzaniem, geografią, służbami mundurowymi.

Oferta dydaktyczna przewiduje edukację w zakresie geoturystyki, kultury fizycznej osób starszych, turystyki i zarządzania dziedzictwem, turystyki przygodowej, wychowania fizycznego w służbach mundurowych, zarządzania w turystyce i sporcie.

Studia sportowe stały się bardzo modne, zwłaszcza że doskonale wpisują się w trendy XXI wieku z zakresu zdrowego odżywiania. Zapoznaj się szczegółowo z propozycjami poszczególnych placówek akademickich.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów sportowych w Krakowie:

 • geoturystyka
 • kultura fizyczna osób starszych
 • sport
 • turystyka i rekreacja
 • turystyka i zarządzanie dziedzictwem
 • turystyka przygodowa
 • wychowanie fizyczne
 • wychowanie fizyczne w służbach mundurowych
 • zarządzanie w turystyce i sporcie

czytaj dalej kierunki studiów w Krakowie

 

Gdzie studiować kierunki sportowe w Krakowie?

Bardzo wiele placówek akademickich w Krakowie ma w swojej ofercie kierunki sportowe. Najbogatszą ofertę przedstawia oczywiście Akademia Wychowania Fizycznego, która proponuje kształcenie w zakresie turystyki i rekreacji, turystyki przygodowej, kultury fizycznej osób starszych, wychowania fizycznego, wychowania fizycznego w służbach mundurowych i wiele innych.

Swoje propozycje kształcenia prezentuje także najstarsza polska uczelnia, to jest Uniwersytet Jagielloński, który umożliwia studiowanie zarządzania w turystyce i rekreacji. Turystykę i rekreację oferują także Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Ignatianum, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Techniczna w charakterze kształcenia Akademia Górniczo-Hutnicza umożliwia zdobywanie wiedzy w zakresie geoturystyki, natomiast Uniwersytet Papieski Jana Pawła II skupia się na turystyce i zarządzaniu dziedzictwem. Zapoznaj się z metodami kształcenia poszczególnych uczelni oraz z opracowywanymi programami studiów.

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki sportowe:

 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
 • Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
 • Akademia Ignatianum w Krakowie
 • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
 • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
 • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
 • Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie

czytaj dalej uczelnie w Krakowie

 

Jak wybrać studia sportowe w Krakowie, aby mieć dobrą pracę?

Wybór odpowiedniego kierunku studiów nie należy do najłatwiejszych decyzji. Aktualnie masz bardzo wiele możliwości, jeśli chodzi o kształcenie i pracę. Decydując się na studia sportowe, musisz spełniać określone wymogi fizyczne i psychiczne. W zależności od tego, jaki kierunek zamierzasz realizować, powinieneś odznaczać się odpowiednimi predyspozycjami.

Są to niejako studia dla pasjonatów, którzy chcą zdobywać wiedzę i umiejętności odnoszące się do zdrowego trybu życia, a tym samym pragną pomagać innym osobom w dbaniu o zdrowie i dochodzeniu do perfekcji w przypadku sportowych aspiracji.

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

 • trener personalny
 • choreograf teatralny
 • tancerz
 • nauczyciel wychowania fizycznego
 • specjalista ds. turystyki
 • specjalista ds. turystyki i rekreacji
 • menedżer organizacji sportowych
 • zarządca obiektów sportowych
 • trener przygotowania motorycznego
 • rener sportu w wybranej dyscyplinie

 

Absolwenci studiów sportowych zatrudniani są w klubach sportowych, klubach fitness, stowarzyszeniach dorosłych, zrzeszeniach i stowarzyszeniach sportowych, organizacjach dla dzieci i młodzieży, w ośrodkach sportowych i rekreacyjnych, ośrodkach odnowy biologicznej, instytucjach zajmujących się podtrzymywaniem i poprawą zdrowia, klubach i świetlicach terenowych, w domach kultury i w branży turystycznej. Odnajdują się w pracy w ośrodkach spa i wellness, sanatoryjnych i rehabilitacyjnych, biurach podróży, agencjach turystycznych, agencjach touroperatorów.

Pamiętaj, żeby śledzić rynek pracy, który zmienia się bardzo dynamicznie. Może on jednak uświadomić, na jakie zawody bądź na jakich specjalistów istnieje zapotrzebowanie. Może być to cenną wskazówką, jeśli chcesz podjąć właściwą decyzję odnoszącą się do tego, jakie studia wybrać.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Krakowie?

Wybór uczelni decyduje o poziomie i jakości naszego kształcenia. Warto podkreślić, że poszczególne uczelnie w Krakowie odznaczają się unikatowym charakterem, dlatego kształcenie nawet na tym samym kierunku może wyglądać nieco inaczej w poszczególnych placówkach akademickich.

Pamiętaj także, że każda z uczelni przedstawia indywidualną ofertę, dlatego nie wszędzie znajdziesz wymarzony kierunek. Wybierając kształcenie w danej placówce, warto wziąć to pod uwagę.

Zapoznaj się z programami studiów poszczególnych uczelni w Krakowie, a także z możliwościami rozwoju, które one proponują. Istotne są wyjazdy międzyuczelniane zarówno krajowe, jak i zagraniczne, programy stażowe i stypendialne, zajęcia pozauczelniane i wiele innych.

Sprawdź, czy dana uczelnia jest przystosowana technicznie i merytorycznie (na przykład pod względem wysoko wykwalifikowanej kadry akademickiej) do prowadzenia kształcenia w danym zakresie. Pamiętaj o tym, że pracodawcy zwracają uwagę na miejsce zdobywanej edukacji wyższej. Warto wybrać to najlepsze.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia sportowe w Krakowie?

Studiowanie to czas, który uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w życiu młodego człowieka, pragnącego się kształcić i rozwijać. Właśnie wtedy masz możliwość rozwijania swoich aktualnych pasji, ale także odnajdywania nowych. Na studiach także poznaje się ważnych dla życia osobistego, naukowego i zawodowego ludzi, stających się nie tylko mentorami, ale i naszymi przyjaciółmi.

Warto najlepsze studenckie lata spędzić w Krakowie, który ze studentów słynie niemal tak, jak z turystyki. Znajdziesz tu wiele atrakcji, pozwalających rozwinąć się kulturalnie i sportowo. Będziesz miał/a okazję brać udział w wielu różnego rodzaju przedsięwzięciach, imprezach masowych, festiwalach.

Władze miasta chętnie wspierają studentów, tworząc we współpracy z uczelniami i przedsiębiorcami programy stypendialne i stażowe. Uczelnie konsultują się z firmami i instytucjami, a dzięki temu przygotowują program studiów na podstawie wytycznych współczesnych pracodawców. Organizują także staże i praktyki, gwarantując lepszy start na rynku pracy po ukończeniu kształcenia.

Uczelnie w Krakowie dbają także o rozwój naukowy podopiecznych. Zachęcają tym samym do brania udziału w grantach badawczych i konferencjach naukowych oraz do zakładania kół naukowych.

Studia sportowe zobowiązują do czynnego uczestniczenia w różnego rodzaju zawodach oraz wydarzeniach związanych ze zdrowiem i sportem, a także turystyką i rekreacją. Kraków to historyczne miasto tradycji i wielu kultur. Studia sportowe będą tutaj nie tylko opłacalne, ale także bardzo przyjemne.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach sportowych

Po studiach sportowych, osoby o szczególnych zdolnościach fizycznych i psychicznych, rozwijają karierę sportową uczestnicząc w zawodach, biorąc udział w olimpiadach. Pokonują mistrzów, zdobywają uznanie i budują grono wiernych fanów.

Każdy z Was może zostać następcą Adama Małysza, jak i Roberta Lewandowskiego. To kwestia ciężkiej pracy i talentu sportowego, a tego u nas w kraju nie brakuje. Możecie również podjąć pracę w roli trenerów i nauczycieli wf.

Spora część absolwentów studiów sportowych zakłada własne kluby fitness, prowadzi treningi indywidualne dla biznesmenów i niezadowolonych z własnego ciała kobiet. Absolwenci łączą się z dietetykami, stylistkami, budując holistyczne centra zdrowia dla zapracowanych. Po studiach sportowych możecie również w turystyce, organizować wycieczki, jak i być przewodnikami górskimi.

W zależności od tego, co Wam w duszy zagra. Jako fizjoterapeuci możecie pracować w roli rehabilitantów w poradniach przyszpitalnych, bądź prywatnych gabinetach.

Studia sportowe skupiają się na aktywności fizycznej i poznawaniu świata. To świetne połączenie dla niecierpliwych dusz, które nie mogą usiedzieć w miejscu i wciąż poszukują nowych wrażeń.  

POPULARNE KIERUNKI W KRAKOWIE POLECANE DLA CIEBIE

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W KRAKOWIE STUDIA SPORTOWE

Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie to jedyna państwowa uczelnia sportowa prowadząca studia wyższe na kierunkach:

 • kultura fizyczna osób starszych na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu, studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • sport na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu, studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • turystyka i rekreacja na Wydziale Turystyki i Rekreacji, studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • wychowanie fizyczne na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu, studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • fizjoterapia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

 


AKADEMIA GÓRNICZO HUTNICZA W KRAKOWIE STUDIA SPORTOWE

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie także prowadzi studia sportowe z zakresu turystyki i rekreacji, tutaj jednak dowiecie się więcej rzeczy teoretycznych, niekoniecznie studia te nastawione są na praktyczne umiejętności:

 • turystyka i rekreacja na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH, studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

 


UNIWERSYTET EKONOMICZNY W KRAKOWIE STUDIA SPORTOWE

Podobnie jest na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, tu także prowadzone są studia sportowe na kierunku:

 • turystyka i rekreacja na Wydziale Zarządzania, studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

 


UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY W KRAKOWIE STUDIA SPORTOWE

Tak samo Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prowadzi studia sportowe z zakresu:

 • turystyka i rekreacja na Wydziale Geograficzno-Biologicznym, studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)