Uczelnie w Opolu zaprojektowały ten kierunek w taki sposób, aby miał charakter praktyczno-teoretyczny, łącząc zajęcia wykładowe laboratoryjne oraz praktyki zawodowe. W programie uwzględniono wprowadzenie do podstawowych zagadnień związanych z badaniem wzroku, w tym podstawy refrakcji, analizę wad wzroku, a także ocenę i dobór odpowiednich soczewek kontaktowych. Studenci uczą się też interpretować wyniki badań oraz współpracować z optometrystami i okulistami.
Poznają budową i funkcjonowanie oka oraz systemu wzrokowego. Zdobywają wiedzę o chorobach oczu, zaburzeniach wzroku oraz procedurach diagnostycznych. Program zawiera też szkolenia z obsługi urządzeń optycznych używanych w diagnostyce wzroku oraz w produkcji okularów, takich jak autorefraktometry, foroptery czy systemy pomiarowe do precyzyjnego dopasowania okularów.
Poza tym uczestnicy uczą się zarządzania salonem optycznym, obsługi klienta, marketingu produktów optycznych oraz przepisów prawnych związanych z prowadzeniem działalności optycznej.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku optyka okularowa z elementami optometrii możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią montować soczewki w oprawkach okularowych oraz regulować je, dopasowywać do twarzy klienta i przeprowadzać drobne naprawy. Odpowiednie dobierają soczewki okularowe na podstawie parametrów technicznych oraz potrzeb użytkownika.
Obsługują specjalistyczny sprzęt, taki jak foroptery czy lensometry. Przeprowadzają pomiar opraw okularowych i soczewek, a także precyzyjnie dopasowują okulary do potrzeb klienta. Mają też umiejętności w zakresie badania wzroku i wykrywania wad refrakcji, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm.