Kierunki studiów w Opolu związane z tą dziedziną są nastawione na rozwój praktycznych i teoretycznych umiejętności związanych z projektowaniem, instalacją, zarządzaniem oraz eksploatacją systemów opartych na odnawialnych źródłach energii. Program, jaki
W pierwszych semestrach studenci zdobywają podstawową wiedzę z zakresu matematyki, fizyki i technologii materiałów. W kolejnych semestrach program staje się bardziej ukierunkowany na odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaikę, wiatraki, biomasę, geotermię i inne technologie. Program, jaki oferują studia, jest zróżnicowany, obejmując zarówno przedmioty ogólnotechniczne, jak i specjalistyczne zagadnienia z zakresu energetyki odnawialnej.
W pierwszych semestrach studenci zdobywają podstawową wiedzę z zakresu matematyki, fizyki i technologii materiałów. W kolejnych semestrach program staje się bardziej ukierunkowany na odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaikę, wiatraki, biomasę, geotermię i inne technologie.
Uczelnie w Opolu uwzględniły też w programie obowiązkowe praktyki zawodowe, które pomagają zdobyć umiejętności praktyczne związane z montażem i eksploatacją systemów OZE, analizą efektywności energetycznej oraz projektowaniem instalacji.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku technologie energetyki odnawialnej możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (inżynierskie).
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią dobierać odpowiednie panele, projektować instalacje fotowoltaiczne, a także monitorować ich wydajności. Projektują, instalują i monitorują turbiny wiatrowe, obliczając moce turbin oraz ich optymalizację w kontekście lokalnych warunków wiatrowych.
Projektują systemy wykorzystywania biomasy i biogazu do produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Wykorzystują energię cieplną Ziemi do produkcji energii i projektują systemy geotermalne.
Przeprowadzają audyty energetyczne, obliczają oszczędności energii w różnych systemach OZE oraz oceniają opłacalność inwestycyjną. Projektują też kompleksowe systemy energetyczne w oparciu o odnawialne źródła energii, uwzględniające specyfikę lokalizacji, zapotrzebowanie na energię oraz dostępne zasoby.