Mechanika i budowa maszyn to kierunek studiów oferowany przez szkoły wyższe w Opolu. Studenci tego kierunku mogą zdobyć nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i umiejętności praktyczne, np. poprzez zajęcia w formie ćwiczeń lub laboratoriów.
Kierunki studiów w Opolu takie jak Mechanika i budowa maszyn dają studentom możliwość wyboru specjalności, przez co mogą oni uczestniczyć w zajęciach zgodnych z ich zainteresowaniami i przyszłymi planami zawodowymi.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunki studiów takie jak Mechanika i budowa maszyn umożliwiają studentom zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie m.in. nowoczesnych technologii procesów wytwarzania produktów i maszyn, metod informatycznych wspomagających prace inżynierskie. Program studiów zakłada też, że studenci zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi np. proekologicznych technologii, systemów zintegrowanego zarządzania środowiskiem, jakością i bezpieczeństwem w procesach wytwórczych.
W zależności od wybranej specjalności, studenci tego kierunku mogą również np. zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie napędu maszym, programowania obrabiarek CNC, inżynierii jakości, technik sterowania maszyn czy inżynierii jakości. Mają także możliwość m.in. zapoznać się z zagadnieniami z zakresu materiałów konstrukcyjnych w lotnictwie, budowy i osprzętu statków powietrznych czy projektowania i wytwarzania głównych podzespołów samolotów.
Studenci kierunku Mechanika i budowa maszyn mogą też zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu obróbki ubytkowej, projektowania procesów technologicznych czy termodynamiki technicznej.
Przykładowe przedmioty oferowane przez uczelnie w Opolu na kierunku Mechanika i budowa maszyn: oprzyrządowanie technologiczne, budowa i eksploatacja aparatury przemysłowej, techniki spajania materiałów.